Co všechno nabízí Google? Je toho hodně…

Pokusil jsme se zjistit, co všechno nabízí Google. Po několika hodinách objevování však stále mám pocit, že něco chybí...
Co všechno nabízí Google? Je toho hodně…

Komunikace

Po vyhledávači je druhou nejznámější službou Googlu bezesporu Gmail, tedy e-mailová schránka. V základu dává k dispozici 6 GB a kapacita schránky se průběžně navyšuje. Jako všechny služby Googlu, i Gmail je ve verzi „Beta“ a stále je vyvíjen. Během uplynulého roku došlo k zavedení několika užitečných funkčních změn zjednodušujících ovládání a také čistě kosmetická změna v podobě grafických témat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Gmail • možnosti nastavení jsou obrovské • novinkou z loňska jsou volitelné motivy vzhledu

Pro rychlejší komunikaci je určen Google Talk, tedy služba pro rychlé posílání zpráv, která konkuruje ICQ, Messengeru, Skypu… Kromě posílání krátkých textových zpráv umožňuje samozřejmě i bezplatné telefonování, posílání souborů nebo sdílení obrázků. K provozu je potřebné mít nainstalovaného Google Talk klienta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Když by vás třeba ICQ omrzelo…

Google Voice je novou službou, která je dostupná zatím jen v Americe, a to ještě dosti omezeně. Umožňuje provozovat několik běžných telefonů, ať už mobilních nebo pevných, pod jedním telefonním číslem. Hovory jsou navíc provozovány levně přes internet. Google službu získal před dvěma lety nákupem společnosti Grand Central (více informací zde).  

Klepněte pro větší obrázek
Služba s velkým potenciálem do budoucna

Komunita

Přátelé, týmy, sdružení – to existuje i na internetu. Pro práci ve skupinách připravil Google službu s názvem Skupiny. Ta umožňuje vytvářet hromadné online diskuze nebo webové stránky předem nadefinovanou skupinou uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek
Když na blog nechcete být sami

Novou zajímavou službou pro komunity uživatelů je Google Moderator. Moderator je určen ke stanovení priorit. Vlastník tématu s pomocí této služby může zjistit, co uživatele na jeho projektu nejvíc trápí, na co by se měl zaměřit. Tím, jak lidé postupně hodnotí jednotlivé dotazy, mění se jejich pořadí a na začátku se tak objeví ty opravdu důležité. Službu můžete vyzkoušet tím, že zhodnotíte, co vám chybí na Živě.

Klepněte pro větší obrázek
Google Moderator

Google se chytil také módy tzv. sociálních sítí, ve kterých se lidé seznamují a komunikují spolu jen tak pro zábavu. Za tímto účelem provozuje službu Orkut. Máte-li chuť vyzkoušet „seznamku“ s celosvětovým záběrem, tak máte možnost, nicméně Orkut silně zaostává za Facebookem, MySpace nebo LinkedIn a jeho budoucnost je proto nejistá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Orkut – a jsem tam 

Sdílení

Google nabízí několik prostředků, které vám umožní zanechat na internetu kus svého já. Nemůže chybět služba pro blogování, kterou zastupuje Blogger. Nabízí kvalitní blog s mnoha funkcemi, přídavnými moduly a možností umístění na vlastní doméně. Je podporován i Live Writerem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blog na tři kroky • na Bloggeru bloguje i Google

Pokud na plnění blogu nemáte čas, ale nějaké jednoduché statické internetové stránky
byste chtěli mít, nabízí vám Google hned dvě podobné služby, které vám pomohou. Ta jednodušší se jmenuje Page Creator. Stránka se zde vytváří jednoduše, jako běžný dokument. Máte k dispozici řadu nástrojů a hned vidíte, jak vaše stránka bude vypadat. Bohužel služba není počeštěna, a tak jsou nabídky v angličtině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Potřebujete na web vyvěsit nějaké jednoduché oznámení? Vyzkoušejte Page Creator

Více možností nabízí služba Google Weby. Umožní vytvářet složitější stránky a má více funkcí. Nechybí možnost umístit vytvořený web s celou strukturou pod vlastní doménu. Pro našince je výhodou, že je dostupná v češtině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nepotřebujete umět programovat ani platit hosting, přesto si uděláte web

Pro sdílení obrázků má Google službu Picasa. Ta je úzce provázána se stejnojmennou aplikací, která je k dispozici zdarma ke stažení. Je to celkem šikovný správce a editor fotografií, jehož stěžejní funkcí je možnost vytváření webových alb na internetu. Své foty tak můžete rychle dát na obdiv ostatním.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Webové album, jak ho umí Picasa • úprava fotografií před publikací

Pro sdílení videa vytvořil Google svou vlastní službu až v době, kdy už byl YouTube prakticky neporazitelnou jedničkou. Google se neprosadil, ale prokázal svou sílu jinak. Z peněženky vytáhl 1,65 miliardy dolarů a YouTube jednoduše koupil. A tak teď má Google pod palcem i sdílení videa. Vlastní službu Google video už z pochopitelných důvodů přestal vyvíjet a hodlá ji „zakonzervovat“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
YouTube už je od loňska v češtině • s vlastním videoportálem Google neuspěl 

Témata článku: Google, Software, Web, Internet, Open office, Webové album, Mapa, Earth, Běžný dok, Šikovný správce, Marketing, Creator, Finance, NAB, Hod, Program, Přehledná správa, Vyhledávání, Analytics, Virtuální glóbus, Vyhledávač, Kosmetická změna, Google Translate, Běžný dokument, Překladače, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor