Co musíte vědět o mini noteboocích, než si některý koupíte

Možná také uvažujete o nákupu mini notebooku pod vánoční stromek, ať už sobě, nebo někomu blízkému. Jaký ale vybrat a co od něho čekat? Přinášíme kompletní přehled.
Kapitoly článku

Když Asus prvně ohlásil Eee PC, způsobil velký rozruch. Extrémně levný notebook s miniaturními rozměry a normálním operačním systémem za pár korun byla prostě senzace. I když výsledná cena při uvedení na trh byla mnohem vyšší, našel si Eee PC mnoho zákazníků po celém světě. Tento počin odstartoval fenomén levných mini notebooků.

Kdysi platilo, že čím menší je notebook, tím dražší. Bylo to i docela logické, protože pokročilé technologie související s miniaturizací rozhodně nebyly levné. U levných mini notebooků to ale neplatí. Masová výroba, výrazně nižší nároky na kvalitu a pevnost šasi, velmi malé displeje a v neposlední řadě i velmi levný procesor stlačily koncovou cenu pod deset tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mininotebook oceníte především na cestách

Nečekejte zázraky

Žádný z výrobců, kteří nabízejí některý z mini notebooků, neobjevil kouzelný výrobní proces ani kosmické materiály za zlomkové ceny. Proto jsou všechny levné mini notebooky kompromisním řešením, které nemůže všestranně uspokojit potřeby uživatelů. Miniaturní rozměry jsou určující pro sníženou ergonomii používání, extrémně úsporné procesory jsou zase při srovnání s moderními čipy velmi pomalé a malé rozměry v kombinaci s důrazem na cenu odsouvají i funkční výbavu na druhou kolej.

Klepněte pro větší obrázek Navzdory různorodým omezením je mini notebook vhodný pro mnoho uživatelů. Je ideálním doplňkem stolního počítače, takový druhý až třetí počítač v domácnosti. Využijete jej na dovolené pro prohlížení fotografií nebo i čtení elektronických knih. Líbit se může i dětem jako první počítač, nebo jej můžete využít jako přenosnou bránu do internetu, která nikdy neopustí váš byt či dům.

Kvůli omezené ergonomii se mini notebook rozhodně nehodí jako hlavní počítač, na kterém se pracuje několik hodin denně. Tedy rozhodně ne bez doplňků v podobě externí klávesnice, myši a monitoru. Koukat na miniaturní displej s malým rozlišením celý den není pohodlné a také to nepřidává efektivitě práce. Kvůli nízkému výkonu lze u lehce náročnějších aplikací (klidně i komplikované weby s bohatým multimediálním obsahem) narazit na výkonnostní strop a pak již přichází na řadu nepříjemné čekání kvůli „přemýšlivému“ počítači.

Levný mini notebook jako jediný počítač

Pokud překousnete výkonnostní omezení, lze i s levným mini notebook použít jako hlavní počítač. Při předpokladu, že je vyžadována alespoň základní ergonomie a je zde i předpoklad častého použití doma za stolem, neobejdete se bez externích periferií. Sedět několik hodin denně se zařízením velikosti Eee PC 90x za stolem je skutečné utrpení, které lze eliminovat investicí do displeje, klávesnice a myši. Současné ceny tomuto řešení nahrávají – 19“ širokoúhlý monitor koupíte od 2 800 Kč a za 700 Kč navíc lze pořídit i 22“ modely. K tomu si přihoďte klávesnici, myš a ideálně i USB hub pro lepší pohodlí nebo i základní reproduktorky.

Klepněte pro větší obrázek

Typická konfigurace

Obecně lze současnou podobu levného mini notebooku shrnout do několika bodů, které mají společné téměř všechny modely na trhu.

  • Displej od 7" do 10"
  • Rozlišení 800 × 480 až 1 280 × 768 bodů
  • Hmotnost 0,9 až 1,5 kg
  • Výdrž 2 až 10 hodin
  • Cena od 5 do 15 tisíc Kč

V praxi se hlavní proud mini notebooků odlišuje ještě mnohem méně, protože drtivá většina zajímavých modelů obsahuje extrémně podobnou konfiguraci i výbavu v této podobě:

  • Intel Atom N230 – 1,6 GHz
  • 1 GB operační paměti
  • 8 až 40 GB SSD nebo 80 až 160 GB disk
  • 8,9 nebo 10" displej
  • Rozlišení 1 024 × 600 bodů

Podle čeho tedy vybírat?

Procesor

V mini noteboocích najdete nejčastěji Intel Atom, mobilní Intel Celeron a v omezené míře i VIA C7-M. Atom byl specielně vyvinut pro dosažení extrémně nízké spotřeby, která u nejčastěji používaného modelu s frekvencí 1,6 GHz nepřesáhne 2,5 W i při plné zátěži. Daní za nízkou spotřebu je nízký výkon, který u zmíněné 1,6 GHz verze dosahuje úrovně 800 MHz Pentia M s jádrem Banias nebo přibližně 1 GHz Pentia 3.

Klepněte pro větší obrázekDíky tomu se nehodí pro činnosti náročnější na výkon procesoru. Postačí na základní kancelářskou práci, zvládne většinu internetových stránek. U mnohých činností, které jsou pro současné počítače triviální, si však docela počkáte. Starší Celeron M s frekvencí 900 MHz, který byl použit v prvních Eee PC a u některých variant jej najdete i dnes, je přibližně stejně (ne)výkonný jako 1,6 GHz Intel Atom. Nevýhodou je výrazně vyšší spotřeba, která značně zkracuje výdrž na baterie.

Oba procesory Intel se nejčastěji montují spolu s čipovou sadou Intel 945GSE, která je ve srovnání s Atomem nechutným žroutem energie s téměř 3× vyšší spotřebou. Pro mini počítače se v skutečnosti příliš nehodí nejen kvůli spotřebě, ale i velikosti. Jediná alternativa je čipová sada s kódovým označením Puolsbo, která má pro změnu ještě pomalejší grafiku a limit na 1 GB operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek
HyperThreading umožňuje operačnímu systému přistupovat k Atomu jako by měl dvě jádra.

Procesor VIA najdete pouze v zlomku mini notebooků. V našem regionu dokonce pouze v jediném modelu – HP Mini-Note 2133. Samotný procesor je docela úsporný a výkonnostně na Atom příliš neztrácí. V zmíněném Mini-Note je bohužel osazen v kombinaci s extrémně nevhodnou čipovou sadou, která výrazně zhoršuje spotřebu této platformy. V budoucnu se snad setkáme i s mini notebooky, které budou obsahovat procesor z rodiny VIA Nano a čipovou sadu z modernější řady VX.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikostí

SSD nebo pevný disk?

V prvních mini noteboocích se klasický pevný disk nepoužíval vůbec. Přišel až s druhou a třetí generací a nyní opět okupuje výbavu většiny modelů na trhu. Zásadní výhodou použití SSD disků u mini notebooků je imunita vůči poškození pohybem a nulová hlučnost (tu bohužel většina modelů s SSD nahrazuje kvílením větráčku). Malé a levné flash paměti v mini noteboocích příliš výkonu nepobraly a v mnoha směrech jsou pomalejší než běžné 2,5“ pevné disky. Úkrok stranou předvedl nedávno Fujitsu Siemens se svým Amilo Mini, který obsahuje 1,8“ pevný disk, který je sice úspornější než 2,5“ modely, ale také výrazně pomalejší.

Klepněte pro větší obrázek
SSD disk Asusu EEE

Klávesnice

Mini notebook musí mít bohužel i mini klávesnici, což je kámen úrazu velké části dostupných modelů. Vyskytují se v podstatě ve dvou velikostech – 75% velikosti běžné klávesnice v horším případě a 90% velikosti běžné klávesnice v tom lepším. U menších variant jsou jednotlivé klávesy již tak malé, že velmi výrazně zpomaluje psaní hmatovou metodou. Pro větší ruce (prsty) pak může být problém i psaní dvouprstovou metodou. Větší alternativa se již dá použít i pro rychlé psaní, při kterém dosáhnete přibližně 90% obvyklé rychlosti.

Klepněte pro větší obrázek 
75% velikosti běžné klávesnice se hodí spíše pro děti nebo drobné ženské ručky

Displej

Původní Eee PC 70x mělo extrémně malý displej s úhlopříčkou 7“ a rozlišením pouhých 800 × 480 bodů. Na takovém displeji je utrpením i pouhé surfování a práce s jakýmkoliv grafickým rozhraním.Současné mini notebooky mají 8,9 a 10“ displeje s rozlišením 1024 × 600 bodů. S touto výbavou se dá rozumně pracovat s internetem, ale k pohodlí to má daleko. Stejně tak může být problém velikost bodů, která je u 8,9“ displeje s rozlišením 1024 × 600 bodů 2,3× menší má klasický 15,4“ notebook s rozlišením 1 280 × 800 bodů nebo přibližně stejně velké vůči rozlišení 1 680 × 1 050 bodů na stejné úhlopříčce. Rozdíl je hlavně v tom, že na 0,6 MPix dostupné plochy si písmo v podstatě není kam zvětšit, kdežto s 1,75 MPix ano.

Klepněte pro větší obrázek 
Porovnání rozlišení displejů

Displeje použité u velké části mini notebooků jsou naštěstí matné a překvapivě i docela kvalitní z pohledu kvality zobrazení. Většina 10“ i 8,9“ modelů má rozumné pozorovací úhly i solidní věrnost barev – velmi často i lepší než u klasických 15,4“ modelů.

Bezdrátová komunikace

Notebook jakékoliv velikosti si dnes bez Wi-Fi modulu nelze představit a platí to i pro levné mini notebooky. U některých modelů najdete dokonce modul s nejvyšším skoro standardem 802.11n, podle tohoto se však bude orientovat jen minimum uživatelů. Důležitější může být Bluetooth, který není tak častý. Využijete jej hlavně pro spojení s mobilním telefonem, který pak může sloužit jako brána pro připojení k internetu. V ČR totiž zatím není dostupný žádný mini notebook s integrovaným datovým modulem a většina modelů neobsahuje ani Express Card či PC Card slot pro praktickou datovou kartu.

Výdrž na baterie

Velká část mini notebooků na našem trhu má extrémně podobnou konfiguraci a jejich výdrž proto nejvíce ovlivňuje velikost baterie. Pokud tedy hledáte mini notebook s co nejdelší výdrží, vybírejte podle kapacity baterie a procesoru – nejlepší je kombinace velké baterie s Intel Atom, která zaručí 5 až 6 hodin aktivní práce s internetem. Naopak se raději vyhněte některým verzím Eee PC s Intel Celeron a také neslavné implementaci platformy VIA v HP Mini-Note 2133, který má až dvakrát vyšší spotřebu než většina atomových modelů.

Klepněte pro větší obrázek
U velké části mini notebooků bude objemnější baterie narušovat profil

Ideální doplněk stolního počítače

Funkci druhého až třetího počítače v domácnosti zastane levný mini notebook přímo výborně. Je ideálním doplňkem k stolnímu počítači. Nejen pro nenáročnou práci mimo domov, ale i již zmíněnou funkci přenosné internetové konzoly. Jednoduše ideální symbióza – namísto drahého notebooku je mnohdy lepší koupit stolní počítač s mini notebookem, cena je přibližně stejná.

Výhody jsou zřejmé – stolní počítač za 15 až 18 tisíc bude výrazně výkonnější než většina notebooků za 25 až 30 tisíc. Zároveň bude práce s ním ekonomičtější a v případě potřeby jej i lehce rozšíříte. Mini notebook v ceně od 8 do 10 tisíc bude dostatečný pro surfování mimo domov, sledování filmů či základní úpravu fotek na cestách. Ty složitější úkoly je pak lepší nechat na mnohem výkonnější stolní počítač.

Klepněte pro větší obrázek

Pracovat střídavě na dvou počítačích má samozřejmě i svá negativa. Problémem může být například synchronizace dat, kterou lze naštěstí řešit velmi elegantně různými nástroji - například Microsoft Live Mesh, FolderShare nebo DropBox. Rozdíly v ovládání a nižší ergonomie stejně postihuje i přechody mezi stolním počítače a klasickým notebookem – i když u mini notebooků jsou tyto rozdíly ještě o kus výraznější.

Budoucnost podle Intelu

Současná forma implementace Atomu do levných mini notebooků není právě ideální, což si zcela jistě uvědomuje i Intel. Další iterace mobilní platformy zaměřené na nejmenší a nejúspornější počítače bude mít kódové označení Moorestown. Půjde o malou revoluci, protože základem bude tzv. SoC – Systém On Chip s kódovým označením Lincroft.

Klepněte pro větší obrázek

Do jediného kusu křemíku se vtěsná funkce procesoru, grafického jádra spolu s většinou úkolů, které v současnosti zabezpečují klasické čipové sady. Druhý čip s označením Langwell bude zabezpečovat hlavně vstupy a výstupy – řadič disků, USB porty a podobně. Celá základní deska moderního mini notebooku by se pak měla vtěsnat do menší plochy, než pokrývá běžná platební karta. O výkonu se příliš nemluví, důležitější je spotřeba – ta by měla při nečinnosti klesnout až na 1/10 odběru současného Atomu. První kousky dorazí na trh již příští rok.

Témata článku: Notebooky, Levný notebook, Mini počítač, Pohodlná klávesnice, Stolní počítače, Note 3, Note 7, Note 4, Typická konfigurace, Skvělý notebook, Wind, Asus Eee Pc, Klávesnice k pc, Asus Eee, Mini klávesnice, Časté použití, Současná forma, Masová výroba, Atom, Levný model, Kompromisní řešení, Mini PC, Druhý čip, Klíčová vlastnost, PC klávesnice, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky