CCleaner: výkonný uklízeč nepořádku ve Windows

I při běžné práci ve Windows vzniká množství elektronického odpadu. Otázkou zůstává, jak se zbytečných souborů, chyb v registrech a jiného balastu zbavit. K řešení může napomoci freewarový program CCleaner.

 Plusy / minusy
 + rychlost
 + nezapomíná na zálohování

 – nelze vyřadit soubory ze
seznamu k mazání

Řada uživatelů je k programům určeným pro čištění počítače s Windows skeptická. Špatné zkušenosti s nejrůznějšími freewarovými aplikacemi, které jim znefunkčnily různé důležité programy, již nechtějí opakovat. Mnoho čisticích programů také maže soubory z disku a do určité míry hrozí možnost ztráty důležitých dokumentů.

Čisticích utilitek je opravdu mnoho. Řada z nich je ale spíše pokusným dílkem než seriózně míněnou aplikací. Každý lepší program nabízí seznam položek, které hodlá smazat. Práce s těmito seznamy je různě komfortní a je na uživateli, zda si seznam pečlivě projde, anebo bez jakékoli kontroly potvrdí smazání všech „problémových“ položek. Dovolím si tvrdit, že většina nespokojených a zklamaných uživatelů čisticích programů jsou právě ti, kteří nevěnují pozornost tomu, co jim program sděluje.

CCleaner patří k povedenějším aplikacím. Jeho oblibu dokazuje mimo jiné i vysoký počet stažení. Na internetu se s ním můžete setkat ve dvou verzích – s lokalizací a bez ní. Instalátor, který není označen jako slim, obsahuje i český překlad, který však musíte po instalaci programu ručně aktivovat v nastavení. Součástí většího instalátoru je také lišta Yahoo! Toolbar. Pokud ji v instalátoru ponecháte aktivní, nedivte se poté, že se vám v internetovém prohlížeči zobrazuje několik tlačítek navíc.

Poradí si s IE, Firefoxem i Operou

Uživatelské prostředí CCleaneru je rozděleno na čtyři části. Přepínat se můžete pomocí velkých tlačítek na levé straně. Asi nejvíce využívanou částí programu je tzv. Čistič. Vyhledává zbytečné položky na pevném disku a poté nabízí jejich odstranění. Pomocí voleb můžete určit, které položky budou prohledávány. Nabízí se skupiny Internet Explorer, Windows Explorer (tedy souborový manažer Průzkumník), Systém a Pokročilé.

V internetovém prohlížeči a správci souborů můžete mazat historii navštívených adres, dočasné soubory, automatické dokončování, seznamy naposledy otevřených souborů a podobné. Skupina Systém pracuje s košem, dočasnými soubory, schránkou a různými dalšími soubory vzniklými při činnosti systémových nástrojů.

Volby ve skupině Pokročilé nejsou standardně aktivní. Umožňují totiž programu provádět citlivější zásahy do systému – smazání často používaných programů v nabídce Start patří k těm nejméně rizikovým. Při aktivaci této skupiny vám CCleaner u každé volby napoví, k čemu slouží.

Klepněte pro větší obrázek

Kolik místa zabírají zbytečné soubory na disku vám?

Čistič však neprohledává pouze systémové části Windows. Podporuje také několik dalších aplikací. Dočasné soubory, historii nebo soubory cookie můžete odstranit i z prohlížečů Firefox nebo Opera. Program dále vyhledává zbytečné soubory vzniklé při činnosti Javy, Flash Playeru, Windows Media Playeru a nástrojů Kreslení a Editor registru.

Jakmile nastavíte, které položky má CCleaner prohledat, můžete spustit analýzu. V tuto chvíli ještě nedojde k vymazání souborů, program pouze nabídne seznam položek připravených k odstranění a zobrazí také jejich celkovou velikost. Uvidíte tedy, kolik místa na disku můžete získat. V seznamu si bohužel nemůžete zvolit, které soubory ponechat a které může program smazat. Každopádně jako kontrola dostačuje a vzhledem k tomu, že program nevyhledává duplicitní dokumenty ani nic podobného, nehrozí vážnější riziko ztráty důležitých souborů. Před úplným smazáním jste ještě jednou dotázáni a pokud souhlasíte, program čištění dokončí.

Čištění registrů jištěné zálohou

Kategorie pojmenovaná Problémy slouží především ke kontrole registru Windows. Ve dvou skupinách si můžete vybrat prohledávání registru a zástupců souborů. V registru je kontrolováno několik položek – chybějící knihovny DLL, nepoužívané přípony souborů, cesty k programům a souborům s písmy, nápovědy, instalátory atd. Ve druhé skupině je provedena kontrola platnosti odkazů pro zástupce v nabídce Start a u zástupců na ploše.

Klepněte pro větší obrázek

Odstraňované položky lze uložit do zálohy v podobě souboru REG

Po prohledání vybraných položek program opět zobrazí seznam nalezených problémů. Na rozdíl od souborů zde máte možnost zvolit, které položky smažete a které ponecháte. V seznamu je popsán problém, odkazovaná cesta k souboru a větev v registru. Před tím, než provedete odstranění položek, vás program vyzve k vytvoření zálohy registrů. Doporučuji soubor se zálohou vytvořit. Pokud vám po zásahu programu nebudou některé jiné aplikace fungovat, můžete ze zálohy obnovit původní nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

V průvodci najdete stručné popisky problémů

Odstraňování problémů probíhá v jakémsi průvodci, kde máte možnost potvrzovat opravu jednotlivých problémů. Pokud se nechcete zdržovat a spoléháte na program, můžete spustit opravu všech problémů bez potvrzování. V průvodci jsou vždy zobrazovány popisky problémů, možné příčiny a popis řešení.

Alternativa k odebírání aplikací

V kategorii pojmenované Nástroje najdete nástroje pouze dva. CCleaner zde nabízí práci se seznamem instalovaných programů. Můžete spouštět jejich odebírání ze systému. Oproti standardnímu nástroji však můžete položky z tohoto seznamu i mazat. Využijete to při špatně odebraných programech, po kterých zůstane v tomto seznamu záznam. Druhý nástroj slouží k odstraňování položek ze seznamu programů, které automaticky startují ihned po spuštění Windows.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam programů je zobrazen mnohem rychleji než ve standardním nástroji

V nastavení programu můžete zvolit jazyk, ve kterém s vámi bude komunikovat. Je zde možnost určit, které soubory cookie chcete při čištění zachovat a které smazat. Při pokročilém mazání lze vyprázdnit také uživatelem zadané složky. Ty můžete uvést v nastavení programu. Stejně tak je zde možné zapnout mazání pouze těch dočasných souborů, které jsou starší než 48 hodin.

Klepněte pro větší obrázek

Mazání souborů lze provádět také pomocí metod DOD 5220.22-M nebo NSA

CCleaner je poměrně jednoduchý program, který nevyžaduje velké znalosti. Zkušenějším uživatelům však nabízí možnost částečně ovlivnit, které položky budou odstraňovány. Mnozí jistě ocení české rozhraní. Zajímavá je možnost spouštění s parametrem /AUTO, kdy program ihned provede čištění a poté se zase ukončí.

 CCleaner 1.33.382
 pomůcka pro čištění počítače
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Piriform Ltd.
 web  www.ccleaner.com
 cena  zdarma
 operační systém   Windows 98, 2000, XP 

Diskuze (17) Další článek: Servery Fotografovani.cz a Grafika.cz byly hacknuty

Témata článku: Windows, Internet Explorer, CCleaner, GigaMania, Pokročilý průvodce, Důležitý soubor, Zklamaný uživatel, Důležitá část, Pokročilé odstranění, Program, Položka, CCL, Pokročilá možnost, Připravený průvodce, Pokročilý nástroj, Uklízeč, Záloha, Vážné riziko, Pokročilý uživatel


Určitě si přečtěte

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

** Acer Predator Helios 500 je poctivý velký herní notebook ** platforma AMD zdatně konkuruje tandemu Intel+Nvidia ** Srovnání nevyznívá jednoznačně

Tomáš Holčík | 36

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

** Kdysi nezničitelný pirátský web se potýká s problémy ** Z mnoha míst je už měsíce nedostupný ** Další krize dorazila v neděli

Jakub Čížek | 66