Avanquest Connection Manager: Připojte se do všech sítí

Máte notebook a často se připojujete do různých sítí doma, v práci, na veřejném hotspotu či ve škole? Vytvořte si pro každé připojení síťový profil, který se automaticky aktivuje.

Pakliže máte notebook a často se s ním připojujete do různých sítí, jistě byste ocenili nějaký síťový profiler, který ve škole nebo v práci nastaví připojení do firemní sítě, zatímco doma na váš router. V takovém případě vám pomůže třeba bezplatný Avanquest Connection Manager.

Avanquest Connection Manager je jedním z mnoha programů, které si daly za cíl usnadnit uživatelům připojování do různých sítí. Pomocí uživatelských síťových profilů se tak ACM postará o správné nastavení či získání IP adresy, výchozí tiskárny, připojení síťových jednotek a mnoho dalších nastavení.

acm01.png  acm02.png
Základní obrazovku poněkud hýzdí červený reklamní pruh
Seznam dostupných ethernetových i wifi profilů

Uživatelské profily jsou základem

Pokud tedy potřebujete například doma přidělit IP adresu pomocí DHCP serveru a naopak v práci ji ponechat na ručním nastavení a nechcete tyto údaje pokaždé ručně v nastavení operačního systému přepisovat, pomohou vám síťové profily. ACM se snaží být uživatelsky velice přívětivý, a tak je vytvoření profilu zprostředkováno pomocí intuitivního průvodce, který je rozdělen do několika částí.

acm03.png  acm4.png
Jednoduchý průvodce vytvořením profilu

Připojení jednoduše, s dráty i bez nich

ACM podporuje jak drátové připojení (Ethernet, PSTN, ISDN), tak i bezdrátové (WiFi 802.11x). U obou druhů připojení lze v profilu zvolit způsob nastavení základních síťových parametrů (IP adresy, výchozí brány, DNS) , a to buďto získáním z DHCP serveru, nebo ručním zapsáním těchto hodnot.

U bezdrátového připojení se pak možnosti rozšíří o parametry typické pro WiFi (SSID, typ sítě, kódování, typ šifrování a případné heslo). ACM vám navíc připraví i přehledný seznam momentálně dostupných sítí se zvýrazněním kvality signálu a kódování.

acm5.png  acm06.png
Seznam dostupných síťových karet a rozhraní a nastavení WiFi připojení

Výchozí tiskárna, automatické spuštění aplikace a pošta pokaždé jinak

Při cestování se vám může hodit i změna některých výchozích hodnot systému a některých aplikací. ACM v tomto směru nabízí hned několik možností. Pro každý profil si můžete nastavit jednu z tiskáren, která má být výchozí. Dále můžete změnit nastavení výchozího účtu pošty Microsoft Outlook nebo SMTP serveru včetně autentifikace a vybrat proxy server (včetně výjimek IP adres, které nemají jít přes proxy server), který se použije pro Internet Explorer.

Poslední možností je nastavení automatického spouštění programů po aplikaci profilu. Na výběr máte internetový prohlížeč (Internet Explorer nebo Mozilla Firefox), poštovní klient (Hotmail, Microsoft Outlook nebo Outlook Express) anebo libovolnou aplikaci podle vašich preferencí.

acm07.png  acm08.png
Nastavení výchozí tiskárny a internetových aplikací

Připojení síťových jednotek hračkou

Velice užitečnou funkcí Avanquest Connection Manageru je nastavení mapování síťových jednotek v každém profilu včetně podpory autentifikace – pokud je vyžadována a výběru písmena disku, pod kterým se má jednotka připojit. Ve firemní síti si tak pomocí profilů můžete nechat připojit automaticky jiné síťové jednotky než doma, kde máte do místní sítě zapojené pro změnu třeba NAS úložiště.

acm09.png  acm10.png
Nastavení připojování síťových jednotek

Je-li to třeba, mohou se připojené síťové jednotky při aplikaci profilu automaticky odpojit, či přepojit na nové umístění na základě aktuálně aplikovaného profilu.

Poradí si s Windows firewallem i připojením do VPN

Může nastat situace, kdy jste doma chráněni hardwarovým firewallem a nepotřebujete další firewall a naopak v práci byste tuto možnost rádi využili. Pak stačí v profilu zvolit, zda bude po jeho spuštění aktivován či deaktivován Windows Firewall. Navíc můžete nastavit, zda se má povolit použití výjimek Windows Firewallu.

acm11.png
Nastavení zabezpečení připojení

Avanquest Connection Manager si poradí i s automatickým připojením do VPN (Virtuální Privátní Sítě). K připojení ACM může použít jak Microsoft klienta, tak jakékoliv jiné řešení. My jsme vyzkoušeli připojení pomocí Cisco klienta a vše fungovalo naprosto bez problémů.

Automatický výběr nejvhodnějšího připojení

Máte doma více druhů připojení a nechcete ručně přepínat mezi profily? Pak stačí v ACM nastavit preferované připojení a ACM sám vybere „nejlepší“ (na základě vašich preferencí) z dostupných připojení. Jednoduše se tak můžete odpojit z domácí drátové sítě, ACM automaticky rozpozná nedostupnost drátového připojení a pokusí se vyhledat jiné připojení v bezdrátové síti. Pakliže takový profil najde, online budete za několik okamžiků.

acm12.png  acm13.png
Nastavení preference síťových připojení

ACM je poměrně nenáročná aplikace, která nabízí možnost tvorby „cestovních“ síťových profilů, jenž vám usnadní práci při využívání více druhů připojení v různých lokalitách. Program zatím není přeložený do češtiny, obsahuje ale několik velice intuitivních průvodců, které i méně zkušeným uživatelům pomohou k snadnému vytvoření a nastavení síťových profilů.

Program byl zpočátku nabízen za třicet dolarů, autoři se však rozhodli jít cestou adware a tak je nyní ACM k dispozici zdarma. V horní části programu se však usadila nepěkná lišta s reklamou na další produkty Avanquestu. Pokud si budete chtít program vyzkoušet, nevyhnete se registraci na stránkách výrobce, která vyžaduje zadání platné elektronické adresy, na kterou vám dojde potřebné sériové číslo.

Druhý pohled Jakuba Čížka

Bez síťových profilů bych se dnes už asi neobešel. Zatímco v práci se připojuji skrze DHCP, na domácím routeru dávám přednost fixní IP adrese, se kterou mohu snáze nakonfigurovat, zdali má být můj počítač schovaný za NAT či nikoliv, snáze mohu přesměrovat porty na konkrétní IP adresy aj. Nejvíce ale ocením automatické nastavení výchozí tiskárny a připojování síťových jednotek, tisknout pak mohu v práci i doma bez rutinního výběru tiskárny. K těmto jednoduchým úkonům mi ale bohatě vystačí zdánlivě jednodušší správce Net Profiles, o kterém jsme na Živě.cz už psali

 

Avanquest Connection Manager
Správce síťových profilů
Zdarma

www.avanquest.com

plusy

- intuitivní uživatelské rozhraní s průvodci
- automatický výběr nejvhodnějšího připojení
- rychlé připojení i k neznámé síti

minusy

- adware
- potřeba registrace na webu

 

fsc.jpg

 


 

 

Diskuze (4) Další článek: U:fon nabízí internet bez měsíčního paušálu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,