Adobe MAX: desítky novinek, hrozba pro Google

Tento týden patřil italský Milán programátorům, Adobe zde totiž předvedl své novinky včetně technologické ukázky Infinite Images, která přímo konkuruje Google Street View.
Adobe MAX: desítky novinek, hrozba pro Google
Kapitoly článku

Výběr těch nejzajímavějších technologických ukázek na milánském MAX 2008

RTMFP Application Level Multicast

O každé technologické ukázce mohli přítomní silou svého potlesku rozhodnout v pomyslné soutěži o nejlepší „Sneak Peak“. A ve své kategorii zvítězil hned ten první. Ačkoliv je jeho název příšerný, ve skutečnosti se jedná o komunikaci mezi vícero Flash Playery. Ukázka byla jednoduchá, ale všeříkající – jednoduchá videokonference mezi dvěma uživateli bez prostředníka. Flash 10 tuto funkci bohužel zatím neumí, pokud si ale chcete ve Flexu napsat videokonferenční aplikaci a nemáte vlastní robustní server, který bude řídit komunikaci (a vy se nedoplatíte za datový tok), vyzkoušejte veřejnou betaverzi projektu Cocomo, o kterém jsem tu už psal a který to všechno umí.

Klepněte pro větší obrázek
Komunikace Flash-to-Flash

Nitro

Každý má rád widgety. Widget, gadget, miniaplikace – je to prostě další z mnoha buzzwordů, který ovládl svět. Widgety můžete používat v Google Desktopu, na startovací stránce iGoogle, Netvibes, použít je lze ale i v postranním panelu Windows Vista, své gadgety má Yahoo Widgets (dříve Konfabulator) a nesmím zapomenout na mnoho widgetových systémů pro Linux nebo Mac OS.

Většina z těchto miniaplikací je napsaná v JavaScriptu a XML a bez znalosti programování podobný widget jednoduše nevytvoříte. Adobe ale slibuje změnu, Nitro je totiž experiment s widgety napsanými pro Flash, které jsou plně kompatibilní jak s desktopem, tak s kapesním zařízením. Tuto kompatibilitu slibuje i betaverze Opera Mobile, Flash ale působí mnohem kompaktněji a nabízí mnohem větší luxus (nové funkce Flash Playeru 10 včetně 3D).

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo widget na ploše, vpravo pak správce widgetů jako AIR aplikace

Nitro je tedy widgetový systém napsaný kompletně ve Flexu a tvorba miniaplikací by na rozdíl od ostatních systémů měla být naprosto jednoduchá. No uvidíme, jaká bude realita. Nechme se překvapit.

Content Intelligence Toolkit

Když jsem viděl tento projekt, okamžitě se mi vybavilo vyhledávání obrázků na Live Search a v Googlu, resp. v programu Google Picasa. Oba tyto vyhledávače dnes umí vyhledávat obrázky podle toho, jestli je na fotografii lidská tvář. Na desktopu pak to samé umí Picasa a poslední betaverze Windows Live Fotogalerie. A do kontextového prohledávání obrázků se pustil i Adobe, CIT toho ale umí mnohem více a především pracuje s videem! Umí také rozpoznat mluvené slovo a vytvořit přepis, ve kterém můžete vyhledávat (analogie Google Audio Indexing).

 Klepněte pro větší obrázek
Rozpoznání tváře v obrazu? Vždyť to umí Microsoft i Google
Adobe to samé ale dokáže s videem

Kvalitu rozpoznávání mluveného slova si můžete vyzkoušet už dnes, tuto báječnou funkci totiž nabízí poslední verze digitální střižny Adobe Premiere CS4. Zajímavou funkcí je také vyhledávání podobných scén. Vyberete si tu první klíčovou a CIT projde celé video a najde scény s podobnou kompozicí. Pokud tedy ve filmu vystupuje nějaká plavovlasá kráska, nemusíte koukat na celý dvouhodinový film, CIT vám prostě vybere všechny scény, ve kterých se naše plavovláska objeví. Pokud tento projekt bude k dispozici v některé z dalších verzí Premiere, máme se na co těšit.

Infinite Images

A i tento projekt má svou inspiraci v již existující službě. Infinite Images má na svědomí Shai Avidan, který napsal pro Photoshop CS4 funkci „Seam Carving“ pro inteligentní změnu rozměrů scény při zachování kompozice. A jelikož je Shai génius, sklidil za své dílo největší potlesk a Infinite Images se podle vůle publika stal nejlepším laboratorním projektem milánského MAX. A v čem je tak úžasný a jakou že již existující službu připomíná? Je to skoro dokonalý klon Street View od Google. Jednoduše nafotíte tisíce snímků jedné ulice nebo souvislý sled celého města a složíte trojrozměrné panorama, kterým pak můžete procházet. Z tohoto úhlu pohledu se svým konceptem Infinite Images blíží i Photosynthu od Microsoftu. Pokud by se II dostal k běžnému uživateli, může si podobné 3D panorama vytvořit každý, zatímco Google nabízí Street View pouze pro úseky, které zmapuje speciální 360stupňovou kamerou od Immersive Media.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Infinite Images panorama vypadá podobně jako Google Street View a v ideálním případě bude potřebovat 10 tisíc fotek

Next Generation Image Composition

A se Seam Carvingem a Avidanem tak trochu souvisí i další projekt. Jedná se vlastně o jakési velmi chytré laso nebo magickou tužku pro Photoshop. Dejme tomu, že máte prázdnou scénu, na kterou chcete umístit psa. V současné době musíte psíka buď vyfotit ve studiu s homogenním pozadím a pak jej elegantně od něj oddělit, nebo se dlouhé hodiny trápit s magickou tužkou, maskou nebo nůžkami. V případě NGIC stačí ledabyle psíka obtáhnout a systém už sám rozpozná, kde začíná tělo psa a kde je už pozadí. Pokud bude pozadí alespoň přibližně podobné s cílovou kompozici, jeho automatické odstřižení bude téměř dokonalé. NGIC dokonce rozpozná, kde se psík dotýká země a aby na nové scéně působil co nejrealističtěji, přidá do těchto míst odpovídající stín. To už je ale pouhá teorie, když nám to totiž chtěla přednášející ukázat, „vyskočil“ na ni chybový dialog Windows XP a celá aplikace spadla.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Stačí racka volně obtáhnout a je hotovo... pokud aplikace nespadne

Meer Meer

Pokud tvoříte webové stránky, potřebujete mít vždy kontrolu nad tím, jak bude konkrétní stránka vypadat v tom či onom prohlížeči. Nástrojů, které takto stránky vizuálně porovnávají, je mnoho a brzy možná přibude další – Meer Meer. Je to vlastně webová služba s desktopovou AIR aplikací. Zvolíte webovou stránku, prohlížeč a jeho verzi a Meer Meer zobrazí rozdíly. Z technického hlediska se jedná o transparentní porovnávání obrázků, které vygeneruje webová služba.

Server Side Action Script Server

A po této ukázce se opět rozezněl halou bujarý potlesk. Asi není příliš co vysvětlovat, název totiž mluví sám za sebe. ActionScript je programovací jazyk pro Flash, který připomíná Javu. Pokud se ale naučíte AS na jedničku a budete tvořit nádherné RIA aplikace, pro programování na straně serveru se neobejdete bez tradičních řešení jako ASP, PHP, Java, Python aj. Adobe má své vlastní serverové řešení ColdFusion, to je ale od AS na míle vzdálené. SSASS tuto bariéru chce zbořit a nabídnout programátorům ve Flexu možnost psát serverové aplikace také v ActionScriptu.

A to je všechno. Technologických ukázek bylo představeno mnohem více, to by ale musel mít tento článek deset kapitol. Sneak Peaks a novinky ze světa Adobe uzavřu tím, co mohou Flashi vytýkat programátoři pro Silverlight: „My můžeme díky .NET Frameworku psát aplikace ve Visual Basicu, C# a v mnoha dalších jazycích, zatímco vy se musíte spokojit s ActionScriptem, což je jen dialekt ECMA Scriptu, z něhož ostatně vychází i JavaScript“.

Klepněte pro větší obrázek
Klasická Hello World aplikace pro Flash Player... ale napsaná v C

Odpovědí může být Alchemy, projekt, který si klade za cíl zpřístupnit pro Flash i další programovací jazyky. V současné době to platí v omezené míře (bez podpory DLL knihoven) o C/C++, do budoucna se ale možná dočkáme i některých tradičních jazyků platformy Microsoft .NET. Bylo by celkem zajímavé psát Flash v C#, co říkáte.

Klepněte pro větší obrázek
A na závěr drobný kvíz: najdete ve frontě na kabáty Radka Hulána?

Nezbývá mi, než se vrátit k první kapitole tohoto článku a opět konstatovat, že Adobe už dávno není tou firmou, co vymyslela Photoshop a PDF, ale že dnes Adobe díky akvizici Macromedie vládne interaktivnímu webu. Uvidíme, jak toho Adobe v příštích letech využije a jestli vedle Googlu a Microsoftu vznikne další obr, který bude koketovat s cloud-computingem a skutečně, skutečně velkým mrakem služeb a aplikací. Ostatně už letos začal s portálem Acrobat.com a Photoshop.com.

Témata článku: Internet, Programování, Hudba, filmy, seriály, Adobe, Adobe Flash Player, Nitro, Google Images, Diskriminace, Hrozba, Návrhové prostředí, Adobe Air, Příští rok, Panorama, Microsoft Silverlight, Widget, Lidská tvář, Silverlight, Digitální papír, Adobe Flash, Indexing, Tradiční řešení, Zapojený kabel, Player, Max, Korporátní řešení, Microsoft surface na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 110

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 79

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 140

Týden Živě: Nová Windows, Tesla na hraně krachu a létající masové kuličky

Týden Živě: Nová Windows, Tesla na hraně krachu a létající masové kuličky

** Tesla má opět problémy s penězi, nestačí totiž vyrábět ** Microsoft uvedl květnová Windows 10 ** Jižní Korea chce přejít na Linux

David Polesný, Jakub Čížek | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch