Software | Historie | Aféry

6 programátorských chyb, které zabíjely a stály stovky milionů dolarů

  • Ve Windows se čas od času objeví chyba
  • V Linuxu, Androidu a dalších také
  • Historie ale zná mnohem kritičtější bugy, které zabíjely

Google před pár dny zveřejnil kritickou chybu ve Windows, což se pochopitelně setkalo s nevolí Microsoftu, který si stěžoval, že nedostal dost času na opravu. Podobné mediální hádky nejsou ničím novým a opakují se poměrně pravidelně.

Google se v takových případech hájí, že pod hrozbou rychlého zveřejnění alespoň motivuje autory sjednat nápravu, zatímco ti naopak argumentují, že pod tlakem nasekají leda další chyby a problém nedokážou dostatečně prostudovat.

Pravda bude asi někde uprostřed, mějme totiž pro inženýry z Redmondu pochopení. Windows je dnes jedním z nejkomplikovanějších a nejrozsáhlejších kusů programového kódu na světě. Přesnou statistiku neznáme, ale považte, že jen prohlížeč Chrome obsahuje na milion všemožných drobných i složitých funkcí. Kolik pak jich tedy asi obsahují Windows XP, Windows 7 a Windows 10 dohromady?

Je to ohromné soukolí kódu, kdy nedomyšlený zásah na jednom místě může vyvolat problém na místě jiném. A hlavně, i programátoři jsou jen lidi a dělají docela vtipné chyby. V jednom z letošních testovacích sestavení Windows 10 tak například přestaly fungovat některé síťové subsystémy. Jak se to stalo? Jeden z vývojářů udělal překlep v jedné z interních IP adres – doslova omylem prohodil dvě čísla a rázem vše přestalo fungovat. Přišlo se na to až v okamžiku, kdy se nový testovací build zvesela instaloval tisícům betatesterů.

Je ironií osudu, že jsou to zpravidla tyto banální chyby a překlepy, které nakonec napáchají ty největší a nejdražší škody.

Mars Climate Orbiter

Zářným příkladem je třeba nešťastná vesmírná mise Mars Climate Orbiter a její družice, která měla na sklonku minulého století studovat marťanské počasí a pátrat v jeho řídké atmosféře po vodě a oxidu uhličitém.

704589651 359904001
Sonda v hodnotě stovek milionů dolarů shořela jako papír, programátoři se totiž nedohodli na jednotkách (Foto: NASA, ilustrační snímek)

Sonda k Marsu přilétla 23. září 1999, zažehla motory a… A pak už ji nikdo nikdy neviděl, spektakulárně totiž shořela v atmosféře. Z mise s rozpočtem bezmála 328 milionů amerických dolarů nezůstalo naprosto nic jen proto, že jeden tým softwarových inženýrů vyvíjející firmware sondy počítal s imperiálními jednotkami, zatímco druhý s jednotkami SI. Nějak si to zapomněli říci. Výsledkem byla chybná trajektorie letu, která družici namísto na oběžnou dráhu ve výšce okolo 226 kilometrů nad povrchem zanesla do hustších vrstev atmosféry, kde se ve výšce 85 kilometrů proměnila v dozajisté efektní meteor.

Diskuze (69) Další článek: Mezi hráči je z nových karet nejpopulárnější GTX 1070, AMD zatím vidět není

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,