3Doodler: když nemáte na 3D tiskárnu

Taví se v tom plast, můžete s tím dělat prostorové objekty, ale 3D tiskárna to není. 3Doodler využije více umělec než inženýr.

Nejlevnější 3D tiskárna? Tak bych 3Doodler nerad označoval, protože to budí falešné naděje. Jako bych vám tvrdil, že krabice pastelek je nejlevnější barevnou tiskárnou. 3Doodler za vás nic nevytiskne, o přesnosti v řádu desetin milimetru si můžete nechat zdát a „stojánek na mobil“, tak populární objekt z 3D tiskáren, vyrobíte jen s extrémním nasazením.

3Doodler má své počátky na Kickstarteru, kde lákal na nejlevnější 3D tiskárnu za 99 dolarů. U nás v Evropě je nakonec cena vyšší, ale i za 2 985 Kč je to bezkonkurenčně nejlevnější cesta, jak přičichnout k 3D tisku.

 

Zjednodušeně řečeno je to tisková hlava z 3D tiskárny, kterou držíte v ruce. Z jedné strany tam tedy strčíte pevný plast, z druhé vám teče rychle tuhnoucí plastové vlákno. Uvnitř silnějšího pera je i motorek s ozubenými koly pro vtahování plastu a ventilátorek pro chlazení.

Držení v ruce je docela pohodlné i přes tlustší provedení. Dvě tlačítka pro rychlé a pomalé vytlačování plastu jsou dobře dostupná a přívodní napájecí kabel neomezuje v pohybu.

DSC03660.JPG DSC03662.JPGDSC03663.JPG
3Doodler vypadá jako tlustý fix, drží se ale pohodlně. Přepínač ABS/PLA slouží k nastavení různé teploty podle typu použitého plastu.

V 3Doodleru můžete použít plasty typu ABS nebo PLA. ABS je klasický plast typu LEGO kostka, PLA je potom přírodní rostlinný materiál. Oba se ale chovají jako plast, tedy pruží a tvrdnou podobně. ABS je ale vhodnější na vytahování do prostoru díky rychlejšímu tuhnutí, PLA pak zase pro kreslení po papíru díky lepší přilnavosti. Bohužel jsem testoval jen PLA verzi, při nákupu si ale můžete vybrat, zda chcete přibalit PLA nebo ABS tyčinky. V ceně jich je 50.

DSC03664.JPG DSC03666.JPGDSC03661.JPG
Můžete nakreslit 2D model jako logo Živě, nebo popustit uzdu fantazii a vyrobit „vlasatého pyrotechnika hledajícího minu“. S tiskárnou dostanete 50 barevných tyčinek pro vaše pokusy

Výhodou PLA je pak také slabší zápach tavícího se plastu. ABS je v tomto horší a při práci budete mít 3Doodler velmi blízko nosu. Ač tedy 3Doodler zapáchá méně než běžná 3D tiskárna, větrání místnosti se vřele doporučuje.

Zřejmě nejlepším přirovnáním k 3Doodleru je malování na sklo. Asi znáte dětské sady pro kreslení na sklo s předtištěnými šablonami obrázků. 3Doodler nabízí podobnou „přesnost“, ale s možností obrázky vytáhnout do prostoru. Například pro vytvoření čtyřstěnu si na papír nakreslíte plastem tyto tři znaky: Δ V I. Necháte vystydnout, vše odloupnete, poskládáte a v rozích opět spojíte plastem.

Na serveru The3Doodler.com najdete katalog hotových modelů, jejichž šablony si vytisknete na papír, obtáhnete plastem a různě pospojujete. Jsou tam i docela složité objekty, ale upřímně výsledek nikdy nebude jako podle pravítka. Vždy bude poznat, že jde hlavně o ruční práci s nepokojným plastem.

Když nebudete od 3Doodleru čekat výstupy jak z 3D tiskárny, nebudete zklamáni. Na drobné hraní a příležitostnou tvorbu to stačí. Chápu ale že zejména děti budou zklamány z vyměňování barev. Můžete sice vkládat různobarevné plasty, změna z jedné barvy na druhou ale znamená spoustu vyplýtvaného plastu navíc. Není to tedy tak pohodlné při experimentování a tvorbě objektů z více barev.

Dokážu si ale představit, že 3Doodler najde své místo ve výtvarných dílnách, kde kreslení v prostoru plastem představuje zajímavé oživení. 3D tiskárnu určitě nenahradí, na hrátky v prostoru za dostupnou cenu je to ale zábavný nástroj.

3Doodler zapůjčil be3D

Diskuze (11) Další článek: Kdo může za nefungující stream ČT z olympijských přenosů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,