3D tisk | Pojďme programovat elektroniku | Bastlení | DIY

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

  • Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem
  • Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun
  • Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Zatímco klasické domácí inkoustové a laserové tiskárny z našich domácností díky digitalizaci a rychlému internetu postupně mizí, v dílně kdejakého kutila se v poslední dekádě objevila 3D tiskárna. Ty nejlevnější kousky dnes pořídíte už za několik tisíc korun.

Co je to vlastně 3D tiskárna?

3D tiskáren je celá řada, pojďme si proto nejprve zrekapitulovat obecnou teoretickou omáčku. Takže co je to vlastně 3D tiskárna?

Odpověď není jednoduchá, jedná se totiž o natolik obecný a vyprázdněný termín, že tak dnes nazýváme v podstatě jakékoliv zařízení, které aditivní technikou (nanášením) vytvoří z výrobní hmoty předmět podle našeho zadání.

Zatímco takový soustruh nebo frézka opracovávají blok pevného dřeva nebo kovu, ze kterého vyrobí šachovou figurku, 3D tiskárna naopak stejnou figurku sestaví třeba z kovového prášku nebo jemných dřevěných pilin, které dohromady spojí jejich zahřátím či jiným chemickým procesem.

FDM, SLA, SLM/EBM a desítky dalších

Právě podle způsobu nanášecí techniky dnes dělíme tiskárny do celého spektra konstrukcí, přičemž k těm nejrozšířenějším patří tiskárny typu FDM/FFF, SLA a v průmyslu pak třeba i SLM/EBM.

Takže pěkně popořadě. Troufám si tvrdit, že drtivá většina čtenářů tohoto článku si pod 3D tiskárnou představí výhradně zařízení typu FDM/FFFFused Deposition Modeling, respektive Fused Filament Fabrication. Je to jedno a totéž.

5cbfed52-1e12-47a8-82dc-f7e4f7deedce
Česká 3D tiskárna Original Prusa i3 MK3S je typickým představitelem FDM/FFF tisku

Jedná se o zdaleka nejrozšířenější a nejjednodušší technologii 3D tisku, kterou požívají prakticky všechny levné 3D tiskárny. Jak už anglický název napovídá, taková tiskárna vyrábí předmět tavením speciálního materiálu v trysce, která pak zahřátou měkkou hmotu ve formě tenké nitě pokládá na tiskovou desku.

Předmět, který chceme vyrobit, nejprve speciální software nařezal na stovky tenkých vrstev, které nyní bude tryska pomocí natavené nitě postupně sestavovat jednu za druhou. Jelikož tavenina prakticky okamžitě zasychá a drží tvar, lze tímto způsobem po jednotlivých vrstvičkách vyrobit prakticky cokoliv.

Diskuze (86) Další článek: Instagramu to nestačilo. Chystá další kopii Snapchatu jako samostatnou aplikaci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,