Vývoj fotoaparátu značky Canon pomocí NX

Návrh průmyslového designu a stylu výrobku pomocí systému NX umožnily Canonu optimalizovat velmi populární digitální fotoaparát EOS 20D.

Společnost Canon si dala vysoké cíle při přepracování fotoaparátu EOS 10D zaměřeného na pokročilé amatéry a profesionální fotografy. Cílem bylo vytvořit fotoaparát, který má jednak vysoké rozlišení a zároveň je dostatečně rychlý.  Zpravidla se totiž rychlost se zvyšujícím se rozlišením snižuje.  Společnost Canon si ale přála, aby byl nový výrobek EOS 20D schopen zachytit 5 obrázků s vysokým rozlišením za jednu sekundu.

Jde o příklad „agresivního designu“, který má výsledně větší konkurenceschopnost produktu a vyšší přidanou hodnotu. Další výzvou u výrobku EOS 20D byl jeho tvar.  Tak jako u ostatních Canon fotoaparátů i tento musel být pro uživatele velmi pohodlný.  Ergonomický tvar byl klíčový. Důležitý však byl také estetický vzhled produktu, aby byl schopen konkurovat ostatním výrobkům vystavených v obchodě.

Aby společnost Canon zaujala trh fotoaparátů pro pokročilé a profesionály chtěla uvést nový výrobek co nejrychleji. To samozřejmě zahrnuje překonat tradiční problémy ve formě nedorozumění mezi oddělením konstrukce a výrobou, které často vedou k nutným změnám. Bylo také nutno navrhnout proces, který by dovolil rychlé vyhodnocení více možných tvarů, aby nový fotoaparát perfektně vyhověl požadavkům trhu.

EOS 20D se stal hitem. V kratším časovém úseku bylo vyhodnoceno více konstrukčních návrhů – aby byl vytvořen atraktivní, ergonomický tvar.  Komunikace s využitím 3D modelů zabránila zbytečným nákladům ve výrobě.  Doba nutná pro vývoj produktu se rapidně snížila, čímž se snížily také náklady.  S fotoaparátem EOS 20D se Canon zaměřil na náročný segment trhu digitální fotografie (pro pokročilé amatéry a profesionály) se zrychleným vývojem výrobku.

Témata článku: EOS, Canon EOS

Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5