V Ostravě se shromažďují informace o dopravních uzavírkách a zimní sjízdnosti z celé republiky

OSTRAVA – 6. prosince 2005 - Řidiči budou dostávat informace přímo do svého vozidla. Takový projekt představili na tiskové konference v Ostravě místopředseda vlády a ministr dopravy Milan Šimonovský se svou kolegyní, ministryní informatiky Danou Bérovou. Už letos však mohou řidiči využít jiné novinky: zveřejňování aktuálních a ověřených informací o zimní sjízdnosti a uzavírkách na internetovém Portálu veřejné správy. Tyto informace od letošního listopadu zveřejňuje Národní dopravní informační centrum, které pro tyto účely vzniklo v Ostravě. Shromažďují se v něm údaje od 800 mobilních dispečerů z celé České republiky. Oba ministři teď usilují o to, aby se tyto ověřené informace dostaly přímo k řidičům v silničním provozu.

„Prvním krokem je podepsání smlouvy s Českým rozhlasem, který se zavázal, že tyto dopravní informace bude předávat svým posluchačům,“ uvedl ministr Šimonovský. Český rozhlas tak vedle pravidelné Zelené vlny a informací od dobrovolných dopravních zpravodajů bude prostřednictvím svých vysílačů šířit datový signál RDS-TMC. V případě dopravní nehody či kolony na dálnici dostane řidič, který jede po této dálnici nebo v její blízkém okolí, informaci přímo do svého vozu. Musí však být vybaven speciálním navigačním přístrojem, který se prodává spolu s autorádiem. Cena tohoto přístroje se dnes pohybuje v řádu desítek tisíc korun. „Předpokládáme ale, že po zahájení vysílání ověřených a autorizovaných informací, a tedy rozšířením jeho možností využití služby dynamické navigace, cena přístrojů nepochybně klesne, takže by jím v budoucnu mohli být vybaveni všichni řidiči,“ dodává ministr.
 
Množství dopravních informací se bude postupně rozšiřovat. Od února by měl začít fungovat monitorovací a informační systém na dálnici D1. Do začátku roku zde budou nainstalovány čtyři kamerové systémy a čtyři proměnné informační cedule, a to zejména v úseku vedoucím přes Vysočinu. Postupně se kamery a cedule budou instalovat na dalších dálnicích a silnicích. Všechny dopravní informace se pak budou shromažďovat a ověřovat v Národním dopravním informačním centru v Ostravě.

„Řadu dopravních informací mají k  dispozici státní instituce, jakými jsou policie, hasiči či správa silnic. Tyto údaje se však v minulosti vzájemně neověřovaly a zůstávaly uvnitř rezortů, nefungovala výměna ani publikování pro veřejnost. Nyní mají řidiči všechny informace dostupné na jednom místě a online v elektronické podobě,“ vysvětluje ministryně informatiky Dana Bérová význam společného projektu.
 
Zimní zpravodajství, informace o uzavírkách a dopravních omezeních jsou společně s aktuálními meteorologickými předpověďmi dostupné na Portálu veřejné správy www.portal.gov.cz a dále na webu ministerstva dopravy www.mdcr.cz a Ředitelství silnic a dálnic www.rsd.cz.

Kontakt pro další informace:
Tisková mluvčí MD Marcela Žižková, tel.: 972 231 573, e-mail: marcela.zizkova@mdcr.cz
Tisková mluvčí MI Klára Volná, tel.: 724 280 744, e-mail: klara.volna@micr.cz

Témata článku: D1, Resort, Autorádia

Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5