Thajsko chce český radar přes zeď - ReTWis

15. prosince 2009
ArsClip: Schránka 2.0 pro Windows

Pardubická společnost RETIA si může připsat další úspěch. O její unikátní zařízení ReTWis (Retia Through Wall Vision), sloužící k detekci a lokalizaci osob za zdí, se zajímá thajská armáda a v současné době zkoumá možnosti využití a způsob nasazení.

ReTWis dokáže rozpoznat i velmi malé pohyby, které mohou být průvodními jevy základních biologických funkcí člověka, jako je např. tlukot srdce a dýchání, proto je vhodný zejména pro využití u zásahových jednotek, protiteroristických komand nebo ozbrojených složek. Své využití nalezne i v civilním sektoru. „Nedávno jsme se účastnili mezinárodního veletrhu Defence & Security v Bangkoku a tam také vzešel prvotní zájem o naše zařízení z thajské strany,“ říká projektový manažer Radim Šikl.

„Generál Prawit Wongsuwon, thajský ministr obrany, nás jako jednu z mála společností navštívil přímo na stánku a živě se o RetWis zajímal. Dokonce si nechal názorně demonstrovat jeho funkčnost a přednosti,“ upřesňuje Šikl a dodává, že to byl první krok k navázání spolupráce.

V současné době probíhají jednání o možném začlenění a využití ReTWisu u thajských obranných složek.

Témata článku: Bangkok, Vision

Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5