Samsung představil novou generaci SSD disků

Samsung představil novou generaci SSD disků

Samsung Electronics Co., Ltd., přední světový výrobce pokročilých paměťových technologií, uspořádal v Soulu celosvětový SSD Samsung summit, na kterém slavnostně představil nový SSD disk Samsung 840 EVO. Kromě uvedení nejnovější generace SSD disků, které se neslo v duchu hesla „SSD pro každého“, se summit zaměřil také na budoucnost celosvětového trhu s SSD disky, které rychle nahrazují tradiční pevné disky.

„Poté, co jsme v loňském roce uvedením vysoce výkonných SSD disků základní kategorie urychlili růst trhu v tomto segmentu, představujeme nyní rychlejší SSD disky s kapacitou až 1 TB, které spotřebitelům poskytnou mnohem větší možnosti využití,“ uvedl Young-Hyun Jun, výkonný viceprezident divize prodeje a marketingu paměťových zařízení společnosti Samsung Electronics. „Společnost Samsung posiluje image svých SSD disků, a to především nabídkou řešení, které se vyznačují nejvyšší kvalitou, a neustále zvyšuje tržní podíl SSD disků díky stále častějšímu použití rychlých vysokokapacitních SSD disků v segmentu klientských PC,“ dodal Jun.

Na letošním setkání představil Samsung nové velkokapacitní SSD disky s prostorem více než 1 TB. Jedním z hlavních představených produktů byl model 840 EVO, vysoce výkonný SSD disk s rozhraním SATA, určený pro běžné spotřebitele, s kapacitou až 1 TB a model XS1715, ultrarychlý SSD disk s rozhraním NVMe*, určený pro nasazení v podnikových datových úložištích, s kapacitou až 1,6 TB.

V rámci své nové strategie, zaměřené na posílení běžného spotřebitelského trhu a větší rozšíření SSD disků, plánuje Samsung zahájit distribuci prodejcům SSD 840 EVO na hlavních globálních trzích, včetně České republiky a Slovenska, začátkem srpna. Disk s kapacitou 1 TB si tak koncoví zákazníci budou moci zakoupit v průběhu srpna, doporučená maloobchodní cena bude činit 15 990 Kč s DPH.

Samsung vyvinul vůbec první SSD disky s rozhraním SATA v oboru, které jsou určené pro ultratenké notebooky a firemní servery. Samsung nyní na tyto úspěchy dále navazuje a nabízí řadu SSD disků podporujících rozhraní SATA, SAS, PCIe a NVMe, které celkově představují nejrozsáhlejší produktovou řadu SSD disků a řešení určených pro nasazení v podnicích.

Na letošní celosvětový SSD summit společnosti Samsung bylo přizváno přibližně 150 zástupců tisku, médií zaměřených na spotřebitele a vlivných bloggerů z celkem dvanácti zemí celého světa, což společnosti Samsung umožnilo představit novinky spotřebitelům na celém světě a účastníci setkání měli příležitost přesvědčit se o tom, jak snadné je instalovat a používat SSD disky ve svých noteboocích.

SSD disk 840 EVO pro běžné spotřebitele (s kapacitou až 1 TB)

SSD disky Samsung 840 EVO využívají nejkompaktnější, vysoce výkonné paměťové čipy typu NAND o velikosti 128 GB, vyrobené 10nm technologií. Rovněž řadič, vyvinutý společností Samsung a vyrovnávací paměť Turbo Write, se mohou pochlubit vynikajícím výkonem. SSD disky Samsung 840 EVO se také dodávají s různými paměťovými kapacitami, díky čemuž se na současném trhu řadí mezi nejkonkurenceschopnější zařízení.

Ve srovnání s 250GB modelem, který je co do kapacity nejprodávanějším SSD diskem řady 840, nabízí nyní nový 250GB model 840 EVO sekvenční rychlost zápisu 520 MB/s, a je tak více než dvakrát rychlejší než disky předchozí generace. V případě 120GB modelu dosahuje disk 840 EVO sekvenční rychlosti zápisu 410 MB/s, takže je přibližně třikrát rychlejší než 120GB SSD disk předchozí řady 840.

U 1TB SSD disku 840 EVO dosahuje rychlost sekvenčního čtení a zápisu 540 MB/s, resp. 520 MB/s. Rychlost náhodného čtení i zápisu dosahuje nejvyšších úrovní – 98 000 IOPS (operací za sekundu), resp. 90 000 IOPS. To výrazně zefektivňuje každodenní práci uživatele s počítačem, zejména pokud se jedná o zpracování velmi velkých datových souborů.

SSD disky Samsung 840 EVO jsou k dispozici v pěti variantách lišících se úložnou kapacitou: 120 GB, 250 GB, 500 GB, 750 GB a 1 TB. Podporují širokou škálu využití a také výrazně stírají rozdíly ve výkonnosti závislé na kapacitě, takže spotřebitelé mohou vybírat z širšího spektra zařízení.

První 2,5palcový SSD disk NVMe XS1715 pro podnikové paměťové systémy nové generace

Samsung vyvinul vůbec první 2,5palcový SSD disk s rozhraním NVM Express (NVMe) PCIe (SFF-8639), a otevřel tak trh pro podnikové paměťové systémy vyšší třídy.

Nově vyvinutý vysokorychlostní SSD disk s rozhraním NVMe a kapacitou 1,6 TB nabízí sekvenční rychlost čtení na úrovni 3 000 MB/s, což umožňuje zpracovat 500 GB dat (tj. 100 filmů ve Full HD rozlišení, každý o velikosti 5 GB) za méně než 3 minuty. Ve srovnání s jinými produkty s podobnými parametry je tento nový SSD disk čtrnáctkrát rychlejší než špičkové podnikové HDD disky pro serverové použití a šestkrát rychlejší než dřívější špičková podniková SSD úložiště Samsung.

Rychlost náhodného čtení dosahuje u XS1715 až 740 000 IOPS (operací za sekundu), a je tak více než desetkrát rychlejší než stávající špičkové SSD disky.

Nový SSD disk NVMe XS1715 se dodává ve verzích 400 GB, 800 GB a 1,6 TB. Nalézt ho lze také na seznamu integrátorů NVMe (IL)**, jedná se tedy o snadno udržovatelné a vysoce spolehlivé řešení pro zákazníky provozující datová centra a serverová úložiště. Upgradem z 2,5palcového HDD nebo 2,5palcového SATA SSD disku na SSD disk NVMe XS1715 lze významně zvýšit výkon celého systému.

Samsung předpokládá, že i v příštích několika letech bude vyvíjet nejrůznější NVMe SSD produkty se stále vyšším výkonem.

Výrobou „zelených“ NVMe SSD disků (s nízkou spotřebou energie) posiluje Samsung svou ekologickou spolupráci s globálními firemními zákazníky a snaží se zákazníkům, kteří využívají jeho servery a úložiště, pomoci maximalizovat efektivitu jejich investic do IT.

Více informací o paměťových zařízeních a SSD produktech společnosti Samsung najdete na internetových stránkách www.samsung.com/GreenMemory a www.samsung.com/SSD .

Témata článku: Disk, Samsung SSD, Samsung.com, June, Soul, Young

Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky