reklama

Roadshow domény .EU v Praze

Sdružení CZ.NIC, přidružený člen EURid uspořádalo roadshow v rámci prezentace systému registrace domény .EU.

Praha, Česká republika – 8. listopadu 2005 – Dnes zavítali nejvyšší představitelé organizace EURid v rámci své evropské roadshow do Prahy, aby představili systém prezentace domény .EU. Systém byl představen novinářům, registrátorům a odborné veřejnosti společně s představiteli sdružení CZ.NIC.

EURid je evropská nezisková organizace založená národními registry Belgie, Itálie a Švédska. Dále jsou členy národní registry České republiky a Slovinska. Evropská komise pověřila společnost EURid, aby spravovala domény .EU.

Počínaje 7. prosincem 2005 si budou moci veřejné instituce, organizace a společnosti založené v jakémkoli členském státě Evropské unie zaregistrovat svou vlastní doménu s koncovkou .EU, o čtyři měsíce později bude moci to samé učinit i 460 miliónů soukromých osob.

Doménová jména .EU nenahrazují stávající kódy zemí jako je například .CZ, ale nabízejí další příležitost pro odlišení na internetu.

Každý, kdo bude mít zájem o registraci doménového jména s .EU, tak bude moci učinit prostřednictvím akreditovaného registrátora. V současnosti bylo v celé Evropě akreditováno 504 registrátorů, z čehož je 10 v České republice a 5 na Slovensku. Seznam všech akreditovaných registrátorů je k dispozici na www.eurid.eu. Seznam se rozšiřuje velmi rychle a je neustále aktualizován.

3 fáze registrace domény .EU:

1. fáze = Sunrise period : 7. 12. 2005 až 7. 2. 2006

  • státní instituce, registrované ochranné a obchodní známky

 

2. fáze : 7. 2. 2006 až 7. 4. 2006

  • je možné již registrovat firmy, které  provedly předregistraci ve fázi 1, dále pak jména uměleckých děl

3. fáze: od 7. 4. 2006

  • plně liberalizovaná registrace všech doménových jmen pro každého

 

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.

CZ.NIC, z. s. p. o., je zájmové sdružení právnických osob založené roku 1998 patnácti právnickými osobami –  předními poskytovateli internetových služeb. V současné době má 41 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových internetových jmen, zabezpečení provozu domény nejvyšší úrovně .CZ  a osvěta v oblasti doménových jmen a nových doménových projektů. Více na www.nic.cz

Témata článku: Evropská unie, Sunrise

reklama
Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama