Rádio Blaník a Rádio City vysílá na internetu kvalitněji

Největší český poskytovatel streamingových služeb Live.cz provedl změny, které umožní kvalitnější poslech rádia Blaník a rádia City.

Praha, 7. února 2006 - Fanoušci dvou oblíbených českých rádií – Blaník a City – kteří dávají přednost internetovému vysílání před běžnými FM přijímači, se nyní mohou radovat ze znatelně vyšší kvality poslechu než doposud. Stalo se tak díky přestěhování technologie pro internetové vysílání přímo do vysílacích studií Rádia Blaník a Rádia City, zatímco dosavadní řešení spočívalo v příjmu signálu přes FM tuner, který neposkytoval takovou kvalitu zvuku jako současné řešení. Oblíbená služba zobrazování názvů právě hraných skladeb a interpretů funguje samozřejmě i nadále.

Internetové vysílání lze realizovat dvěma způsoby. Jednak je to řešení využívající FM tuner v místě kvalitního signálu VKV, který je připojen k encoderu a jednak je možno instalovat encoder přímo ve studiu rádia a připojit ho na zdroj audiosignálu ve studiu, který je kvalitnější než z FM tuneru. Rádio tak lze na internetu poslouchat i v CD kvalitě. Druhé řešení vyžaduje dostatečně rychle internetové připojení v rádiu, min. 128 kbps vyhrazené pro účely internetového vysílání. Standardní řešení obsahuje digitalizaci 3 kvalit zvuku pro různě připojené uživatele k internetu: 16 kbps mono, 32 kbps stereo, 64 kbps stereo. Další kvality, které je možno využít je 128 kbps nebo 192 kbps. Samotný poslech lze realizovat prostřednictvím Windows Media technologie či jiné podobné technologie.

Broadbandový server Live.cz v současné době zajišťuje internetový provoz více než 60 českých rádií, video přenosů z vybraných akcí i ukázky z vydávaných CD, a to nově také prostřednictvím portálů iDNES.cz a Volný.cz. Měsíční návštěvnost serveru Live.cz je přes 240.000 unikátních návštěvníků a rádia přes Live.cz poslouchá v jeden okamžik více než 14.000 lidí.

 

O společnosti Pozitiv
Společnost Pozitiv s.r.o. se zabývá audio a video streamingem a poskytuje již sedm let celou paletu služeb od realizace živých videopřenosů přes internet, přes streaming do mobilních telefonů, až například po řešení Digital Rights Management. Je prvním Microsoft Windows Media Service Providerem v ČR. Společnosti Pozitiv je rovněž majitelem a provozovatelm domény Live.cz.

 

Témata článku: Video, Windows, FM Tuner, Tunery, City, Stereo

1 komentář

Nejnovější komentáře

  • SITINK 9. 2. 2006 15:28:47
    koukam, ze se Volny nestara uz jen o zrychlovani pripojeni pri zachovani...
Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5