Podvodníci zneužívají novinek Facebooku, falešné stránky získaly statisíce fanoušků

Sociální síť Facebook v minulém týdnu oznámila několik novinek, mezi nimi i obměněnou podobu chatu. Technických změn nyní využili i počítačoví podvodníci – vytvořili falešné stránky lákající na upravení možností zmíněné služby. Správci těchto stránek ovšem pouze zneužívají lidského zájmu a snaží se získat co nejvyšší počet fanoušků za účelem následného prodeje stránky.

Stránky „Aktivuj si starý zpět STARÝ CHAT ZDE“ či „Aktivuj si starý chat! Není fake! :-)“ za několik dní získaly téměř 200 000 fanoušků. Podvodníci využili zájmu těch uživatelů, kteří preferují starou podobu Facebook chatu ten se nyní objevuje jako postranní panel na pravé straně webu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud na dané stránce uživatel klikne na tlačítko „To se mi líbí“ a dále odkaz sdílí, prostřednictvím zdi naláká další uživatele. „Spustit starou podobu chatu tyto stránky samozřejmě neumožňují, podvodníci se jen snaží získat co nejvíce fanoušků. Následně mohou například stránku výhodně prodat,“ řekl Igor Hák, Technical Director společnosti ESET software.

Společnost ESET pravidelně zveřejňuje seznam nejrozšířenějších počítačových hrozeb současnosti. Již od února tohoto roku vévodí globální statistice hrozeb malware INF/Autorun. V červnu jeho podíl dle dat společnosti ESET mírně stoupl na 6,72 %. INF/Autorun je skupina hrozeb, které zneužívají soubor autorun.inf. Ten obsahuje informaci o programech, které se spouští po připojení vyměnitelných disků.

ESET ThreatSense.Net® – globální žebříček (červen 2011, TOP 10)

Infiltrace

Podíl ze všech detekovaných infiltrací

INF/Autorun

6,72 %

Win32/Conficker

3,82 %

Win32/Sality

1,98 %

Win32/PSW.OnLineGames

1,88 %

Win32/Autoit

1,39 %

HTML/Iframe.B

1,24 %

Win32/Bflient

1,13 %

HTML/StartPage.NAE

1,04 %

HTML/ScrInject.B

0,92 %

Win32/Autorun

0,89 %

Mezi českými uživateli se v červnu po květnové přestávce opět začal šířit trojský kůň JS/TrojanClicker.Agent.Tento trojan obsahuje seznam webových adres a předstírá kliknutí na reklamu s cílem finančního zisku. Zatímco v květnu obsadil 37. pozici, v červnu se mezi nejrozšířenějšími hrozbami v Česku umístil na 4. místě s podílem 4,98 %.

ESET ThreatSense.Net® – ČR (červen 2011, TOP 10)

Infiltrace

Podíl ze všech detekovaných infiltrací

Win32/Packed.VMProtect

3,96 %

INF/Autorun

2,94 %

JS/TrojanClicker.Agent

2,56 %

Win32/Conficker

1,58 %

HTML/Iframe.B

1,16 %

Win32/PCPowerSpeed

1,12 %

JS/Redirector

1,11 %

HTML/ScrInject.B

0,98 %

Win32/TrojanDownloader.Chepvil

0,86 %

Win32/SweetIM.B

0,61 %

O ThreatSense.Net®

ThreatSense.Net® je cloudový systém společnosti ESET, který sbírá údaje o malwaru a zpracovává data od uživatelů bezpečnostních řešení ESET z celého světa. Nepřetržitý přísun informací poskytuje specialistům virové laboratoře přehled o povaze globálních infiltrací v reálném čase. Pečlivá analýza hrozeb umožňuje ESETu ochránit uživatele před novými hrozbami.

Témata článku: Fake, Igor

Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?