Podoba Windows 8 má být kompletně odlišná od současných Windows

Nová verze operačního systému Windows má být zcela odlišná od verzí, které známe dnes. V blogovém zápisku na blogu MSDN to napsal jeden ze zaměstnanců Microsoftu a člen Windows Update týmu. Microsoft příspěvek záhy odstranil, informace se však stihla rozšířit mezi světová technologická média.

Zaměstnanec Microsoftu tvrdí, že Windows.next, jak je projekt prozatím nazýván, kompletně změní pohled na to, jak dnes používáme osobní počítače. Na projektu podle slov v blogu pracuje několik divizí Microsoftu, opět pod vedením Steva Sinofskyho, prezidenta Windows týmu. Sinofsky údajně do vývoje promítá mnoho požadavků uživatelů Windows a nová generace operačního systému by tak ještě ve větší míře než Windows 7 mohla reflektovat to, co běžní zákazníci od systému chtějí.

Těžko představitelná budoucnost

Více informací se prozatím ven nedostalo a Microsoft logicky nechce o nové verzi příliš mluvit. Windows 7 jsou na trhu necelý půl rok a firma se snaží o to, aby systém co nejvíce profitoval. Nedávno se ale objevila roadmapa, podle které bychom se Windows.next (objevil se také název Windows.net) mohli dočkat už v roce 2011. Tento termín by však mohl být poměrně nadsazený, protože Windows 7 jsou funkčně připraveným systémem na delší dobu – například umožňují využití netbooků a především disponují multidotykovým rozhraním pro tablety, kterým se hlásá veliká budoucnost.

Vydání nových Windows navíc Microsoft jistě nebude chtít uspěchat ani z toho důvodu, že se Windows 7 velice dobře prodávají. Za první tři měsíce se prodalo přes 60 milionů licencí, systém se tak stal nejrychleji prodávaným v historii firmy.

Otázkou však zůstává, jak jiná by měla nová Windows být. Kdo si dnes skutečně dokáže představit, že by se s operačním systémem pracovalo diametrálně odlišně, než jak se s ním pracuje nyní? Po různých testech se ukazuje, že vstupnímu ovládání v podobě klávesnice a myši se prozatím nic nevyrovná, rozdíl by tedy mohl být spíše v novém pojetí dotykového ovládání a začlenění systému jako multimediálního centra pro domácnosti a kanceláře. Větší důraz by rovněž mohl být kladen na internetové sociální sítě a propojení s webovými službami a úložišti.

A uvažovat příliš revolučně a pokrokově je dnes možná příliš brzy. Na neuronové počítače, které by znamenaly skutečně jiné pojetí, máme ještě dost času. Na toto téma jsem nedávno mluvil i v České televizi v pořadu Milénium. Jak by budoucnost mohla vypadat, si můžete přečíst v článku o prognózách firmy Cisco.

Co myslíte vy, jak změní Windows.next pohled na operační systém? Piště do diskuze a posílejte své komentáře na tydenzive@cpress.cz. Nejlepší názory se pak objeví v pořadu Týden Živě.

Diskuze (185) Další článek: Google prý pracuje na webové schránce, CTRL-C zkopíruje text na web

Témata článku: , , , , , , , , , , ,