Piráti státní maturity nechtějí

8. září 2009
Rusko: Microsoft není monopol

Česká pirátská strana je stranou liberální. Naším cílem je tedy malý a efektivní stát s přesunem maxima pravomocí co nejblíže občanovi. Státní maturity považujeme za krok opačným směrem a nemyslíme si, že unifikace maturitních zkoušek bude znamenat výrazný společenský prospěch. Jediným výsledkem bude již tradiční nárůst státní administrativy a hrozící obchodování s testy, které uniknou předem.

„Osobně žádný reálný přínos státem organizovaných maturit nevidím. Jedná se o další stres pro žáky i jejich učitele. V návrhu rozpočtu ministerstva školství pro příští rok chybí 2 miliardy Kč. Tato částka by se jistě dala snížit a zde vidím jasný prostor pro úsporu našich veřejných financí," dodal Jaroslav Kučera, kandidát za Jihomoravský kraj.

Každý typ školy je jinak zaměřen a logicky proto klade důraz na jiné předměty. Nemůžeme od uměleckých škol očekávat, že budou v matematice nebo českém jazyce poskytovat stejný rozsah výuky jako gymnázia. A ani samotní studenti neočekávají gymnaziální skladbu výuky s odbornými předměty navíc. Každý typ školy je jiný a pokud si pedagogický sbor školy nedokáže udržet jistou kvalitu maturit, měla by být zrušena akreditace daného ústavu. Stát by se neměl snažit o centrální „řešení".

Kontakty:

  • Bc. Kamil Horký, kamil.horky (zav) ceskapiratskastrana, tel. 606 446 239
  • Anežka Bubeníčková, anezka.bubenickova (zav) ceskapiratskastrana.cz, tel. 603 384 487
  • PhDr Ivan Bartoš, ivan.bartos (zav) ceskapiratskastrana.cz, tel. 777 306 808
  • Ondřej Profant, ondrej.profant (zav) ceskapiratskastrana.cz, tel. 607 580 015

Témata článku: Pirátství, Maximus, Ivan

Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5