OSS Alliance: Hardware bez softwaru je daňově uznatelný náklad

Hardware bez softwaru je daňově uznatelný náklad, tvrdí OSS Alliance a reaguje tak na nepravdivé a zkreslené výroky protipirátské organizace BSA a Ministerstva financí ČR (Tisková zpráva Softwarové pirátství bude stále častěji postihováno jako daňový únik"). Uživatelé si mohou vybrat aplikace, které jsou poskytovány zdarma a to včetně zdrojového kódu – například operační systém Linux, prohlížeč Firefox a kancelářský balík OpenOffice.org. Ve firemním prostředí mohou používat i CRM systém na správu vztahů se zákazníky, účetní programy a další aplikace, které jsou taktéž zdarma.

„Můžete si pořídit nepřeberné množství software aniž byste na to vynaložili jedinou korunu a přesto budete zcela legálním držitelem své kopie. Příkladem je operační systém GNU/Linux, který v prostředí internetu používá 70 % českých webových serverů,“ říká Dan Ohnesorg, předseda Českého sdružení uživatelů operačního systému Linux.

Zkreslený je údaj o podílu nelegálního softwaru. BSA počítá mezi piráty každého, kdo nevlastní operační systém Microsoft Windows. Pokud BSA kalkuluje se snížením pirátství o 1 procento, postrádá tento údaj smysl, uživatelé Linuxu se počítají v Česku na desítky tisíc a jejich počet každým rokem stoupá.

OSS Alliance také považuje nátlak BSA za nepřiměřený. „Řešením pirátství nejsou výhružky finančním úřadem či udávání, kterým lidé řeší vzájemné spory. BSA se snaží lidem prodat software několika komerčních firem, my jim vysvětlujeme, že mohou mít operační systém i veškeré další programy zadarmo, což je pro ně v krizi aktuální téma,“ dodává předseda OSS Alliance Filip Molčan.

Témata článku: Alliance, Účetní software zdarma

Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?