Oficiální vývojářský balíček umožní vývoj aplikací pro Kinect na PC

Společnost Microsoft uvolnila ke stažení betaverzi očekávaného vývojářského rozhraní Kinect SDK for Windows, které umožní programátorům využívat všechny unikátní funkce pohybového senzoru Kinect v aplikacích pro operační systém Windows 7. SDK (Software Development Kit) je určeno pro nekomerční využití v akademické a výzkumné oblasti. Stáhnout jej lze bezplatně na adrese research.microsoft.com/kinectsdk. Komerční verze bude ohlášena později.

Vývojářský balíček obsahuje kompletní dokumentaci nutnou k vývoji aplikací, ovladače a API s přístupem k nekódovaným výstupním informacím senzoru. S pomocí vývojářské aplikace Microsoft Visual Studio 2010 lze aplikace s podporou pohybového senzoru Kinect vyvíjet v jazycích C++, C# nebo Visual Basic.

Funkce podporované SDK:

  • Přístup k nekódovaným výstupním informacím senzoru – Vývojáři mají kompletní přístup k výstupním datům z hloubkového senzoru, barevné kamery a soustavě mikrofonů.
  • Sledovánískeletu uživatele – SDK umožňuje sledování pohybu kostry současně až dvou uživatelé pro vývoj aplikací ovládaných gesty hráčů.
  • Pokročilé zvukové nástroje – Vývojáři mají k dispozici pokročilé nástroje pro tlumení šumu, ozvěny a dalších rušivých elementů. SDK lze jednoduše propojit s nástrojem rozpoznávání hlasu přímo ve Windows.
  • Jednoduchá instalace – Instalační balíček Kinect for Windows SDK se chová jako klasická aplikace bez složité konfigurace s velikostí nepřesahující 100 MB.
  • Kompletní dokumentace – SDK obsahuje více než 100 stran technické dokumentace. Vývojáři navíc mají k dispozici detailní postupy jak krok za krokem dosáhnout prvních výsledků.

Revoluční pohybový senzor Kinect je původně navržen jako periferie pro herní konzoli Xbox 360 umožňující ovládání her bez nutnosti použití jakéhokoliv ovladače. Krátce po svém uvedení na trh zvedl Kinect vlnu zájmu nejen mezi hráči, ale i technologickými nadšenci a vědeckými skupinami. Složitou cestou začaly vznikat neoficiální aplikace a technologie, využívající senzor Kinect v netradičních oblastech. Nový vývojářský balíček od společnosti Microsoft nyní umožní snazší vývoj aplikací pro Kinect i na platformách s operačním systémem Windows.

SDK vznikl ze spolupráce divizí Microsoft Research a Interactive Entertainment Business jako podpora vývojářů, zkoumajících možnosti využití senzoru Kinect v nových oblastech.

Témata článku: Kinect, Visual Basic

Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5