NX zlepšuje kvalitu vozidel Opel

80 inženýrů společnosti Opel používá aplikaci NX Scenario v běžném konstrukčním procesu – společnost se tak přiblížila k úplné digitalizaci vývoje vozidla. Společnost Opel chtěla urychlit konstrukční proces pomocí přesných a včasných dat. Tradiční způsob analýzy s pomocí specialistů byl příliš omezen.

Opel je značka, která má v Evropě dlouhou tradici. Byla založena v roce 1862 pro hromadnou výrobu šicích strojů. V dnešní době se věnuje vývoji a výrobě osobních automobilů a dodávek, které určují trendy a prodávají se po celém světě. Vozidla značky Opel jsou „tahouny“ automobilového odvětví v oblasti komfortu a ochrany životního prostředí. Opel Signum 2.2 DIRECT byl vyhlášen nejekologičtějším autem s benzínovým pohonem a nový Opel Astra, u kterého bylo nutno vzhledem k poptávce zvýšit výrobu, je považován za auto třídy „compact“ s nejméně klesající hodnotou.

Aby Opel dosáhl těchto vynikajících úspěchů, opírá se o digitální vývoj produktu a v dlouhodobém časovém horizontu se zaměřil na jeho úplné využití. Což by umožňovalo před začátkem výroby vytvořit pouze jeden prototyp. Podle Dr. Markuse Merkela a Rolanda Hierolda z oddělení Informačních systémů a služeb Mezinárodního Centra Technického Vývoje společnosti Adam Opel se značka Opel k tomuto cíli značně přiblížila. Společnost Opel nejdříve integrovala konstrukční a výrobní aplikace. Nyní se firma pomocí NX a NX digitálních simulací snaží o propojení návrhu a analýz pro vyšší výkon a efektivitu konstrukčních návrhů.

V současné době přibližně 80 konstruktérů využívá systémy NX Scenario – Structures a NX Scenario – Motion při běžné konstrukční činnosti. Těm byla v rámci školení předvedena síla NX Scenario modulů. Školení se osvědčilo, zajistilo zvýšení celkové produktivity, odstranilo hranice mezi konstruktérem a analytikem a pomohlo usměrnit požadované změny v pracovním procesu. Nástroje NX Scenario v kombinaci s NX konstrukčním systémem skýtají konstruktérům komplexní řešení umožňující vyhodnocení kvality konstrukčního návrhu v průběhu vývoje a přímo na jejich pracovišti.

Předzpracování, vyřešení problému a závěrečné úpravy zaberou zpravidla méně než jeden den. Jelikož se jedná o způsob, který je rychlejší než způsob předchozí, kdy byly analýzy prováděný pouze specialisty, lze nyní v ušetřeném čase vyhodnotit více konstrukčních alternativ a najít opravdu nejlepší řešení. Teamcenter se stará o správu dat a o přesné monitorování jejich vícenásobného zpracování.

Témata článku: Opel, Roland, Astra, Astro, Adam, Adama

Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?