Novell potvrzuje svou podporu formátu OpenDocument

Praha, Česká republika – 31. ledna 2006 – Společnost Novell potvrdila svůj plán na podporu souborového formátu OpenDocument ve svých současných a budoucích produktech, což je pro zákazníky další ujištění o odhodlání Novellu prosazovat otevřené standardy, možnost volby a flexibilitu. Novell podporuje formát OpenDocument v distribuci SUSE Linux od března 2005. Úplnou podporu formátu OpenDocument přinese další verze podnikového desktopu Novellu v tomto roce. Podnikoví zákazníci tak získají možnost vytvářet dokumenty v trvale otevřeném formátu a nebudou muset kvůli zajištění budoucí čitelnosti dokumentů spoléhat na proprietární formáty.

OpenDocument je standardizovaná specifikace souborů kancelářských aplikací, která je postavena na jazyce XML. Jedná se o veřejný, otevřený a na aplikaci nezávislý formát, který může být implementován v jakémkoli softwarovém programu a který pokrývá vlastnosti vyžadované textovými dokumenty, tabulkami, grafy a grafickými dokumenty. Soubory ve formátu OpenDocument lze otevřít v jakékoli vyhovující aplikaci, takže uživatelé nemusí spoléhat na produktovou strategii jediného dodavatele. Novell na prosazování tohoto standardu v softwarovém průmyslu, v komunitě open source a na trhu spolupracuje se společnostmi Google, IBM, Red Hat, Sun Microsystems a dalšími. Je členem technického výboru OASIS Open Document Format for Office Applications, který standard OpenDocument spravuje a publikuje.

„Skutečně otevřené standardy, jako je právě formát OpenDocument, jsou pod veřejnou kontrolou, veřejnost může přispívat k jejich rozvoji a nejsou zatíženy vlastnickými právy ani strategiemi jednotlivých dodavatelů,“ řekl Jack Messman, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Novell. „Mají-li se uživatelé na nějaký standard trvale spolehnout, musí být tyto podmínky splněny. Právě otevřenost je zárukou možnosti volby a ta je již dlouho prioritou Novellu.“

O společnosti Novell
Společnost Novell, Inc. (Nasdaq: NOVL) poskytuje software pro otevřené podnikové systémy. Více než 50 tisícům zákazníků ve 43 zemích pomáhá Novell spravovat, zjednodušovat, zabezpečovat a integrovat jejich technologická prostředí pomocí nejlepšího softwaru postaveného na otevřených standardech. Novell má více než dvacetileté zkušenosti, 6 000 zaměstnanců, 5 000 partnerů a center podpory po celém světě, jež pomáhají zákazníkům získat kontrolu nad jejich provozním prostředím IT a zároveň snižovat náklady. Další informace o společnosti Novell najdete na webu http://www.novell.com. Další informace získáte v Centru podpory zákazníků společnosti Novell (NCCC) v ČR na tel. +420 283 007 327, na českých webových stránkách http://www.novell.cz nebo amerických http://www.novell.com. Informace pro novináře jsou v originále k dispozici na adrese www.novell.com/pressroom.

Témata článku: Linux, Open source, Oasis, Format

Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?