Nová varianta červa Conficker je schopna masivního útoku

24. března 2009
Vit Registry Fix: Ukrajinský čistič

Internetem se už šíří nejnovější varianta nebezpečného červa Conflicker. Předcházející varianty odstavily tisíce počítačů na celém světě, ale Win32/Conficker.X (jinými společnostmi označovaný jako Conflicker.C nebo Conflicker.D) představuje podle expertů potenciálně ještě větší hrozbu. Je perfektně připravený na masivní útok na počítačovou infrastrukturu a krádeže dat.

Červ Win32/Conficker.X zneužívá zranitelnosti operačního systému Windows a dokáže se masivně šířit pomocí vyměnitelných médií. Červ je naprogramován tak, že poté, co se usadí v počítači, se stane ovladatelný na dálku, čímž je využitelný jako součást botnetu (sítě) na rozesílání spamu nebo jiných nebezpečných druhů počítačových hrozeb.

Pro tuto novou variantu červa Conficker je zajímavý fakt, že po 1. dubnu 2009 by se měl radikálně zvýšit počet internetových domén, ze kterých se červ bude snažit získat instrukce k další činnosti. Zatímco současné varianty operovaly řádově se stovkami domén denně, po 1. dubnu jich má být až 50 tisíc denně.

Odborníci netuší, jaký příkaz dostanou červi v infikovaných počítačích a vznikají spekulace, že v nejhorším případě může jít o připravený a zničující útok na infrastrukturu internetu.

„ESET se plně soustředí na sledování šíření této hrozby a uvažuje nad personálním posílením ve svých virových laboratořích na začátek dubna. Nové varianty Confickeru jsme detekovali proaktivně, díky tomu byli uživatelé stoprocentně chráněni“, komentuje aktuální situaci Juraj Malcho, vedoucí virové laboratoře ESET.

V historii počítačových hrozeb je Conficker jednou z těch nejnebezpečnějších, protože dokáže najednou zasáhnout obrovské množství počítačů. „Základním cílem autorů červa je vybudovat a stabilizovat botnet dosud nevídané síly, který mohou využít na útok vůči infrastruktuře nebo k masové špionáži“, dodává Malcho.

Win32/Conficker.X zejména:

 • modifikuje DNS, čímž blokuje všechny nástroje související s bezpečností operačního systému
 • blokuje nebo ukončuje aplikace bezpečnostního softwaru
 • dokáže komunikovat v síti peer-to-peer (P2P)
 • po 1. 4. 2009 začne získávat instrukce až z 50 000 domén denně

Jak se chránit?

Doporučuje se mít záplatovaný operační systém a nainstalovaný bezpečností software. ESET připravil i speciální Conflicker Removal Tool.

Témata článku: Variant, Peer

7 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Urso 31. 3. 2009 15:43:28
  Má to jednu vadu. Zničení software MKRVOSOFTu neznamená zničení internetu....
 • Karel Kahovec 25. 3. 2009 8:42:26
  Je to tisková zpráva společnosti Eset. Mají ji na www a otisknuta byla i...
 • johnychaos666 24. 3. 2009 22:28:09
  Trochu si myslím že ten to článek zavání reklamou. Je to ale jenom můj...
Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5