Na trh přichází 5. generace Oracle Exadata Database Machine X4

Společnost Oracle dnes představila pátou generaci databázových serverů Oracle Exadata Database Machine X4, které nabízí řadu vylepšení, zejména s ohledem na výkonnost a kvalitu služby pro OLTP, slučování databází a datového úložiště. Bezkonkurenční výkonnost a velmi efektivní řízení provozního zatížení nabízí podnikům zefektivnit svou činnost a lépe využívat kritických dat.

Oracle Exadata Database Machine X4 představuje pátou generaci serverového systému Oracle Exadata, který byl na trh uveden v roce 2008. V současné době jsou velkými podniky po celém světě využívány tisíce Oracle Exadata Database Machine, a to v širokém rozsahu kritických aplikací, včetně petabajtových datových úložišť, OLTP v reálném času, různých podnikových aplikací, e-komerce v globálním měřítku či online finančního obchodování.

Díky zečtyřnásobení flash paměťové kapacity pomocí velkých fyzických pamětí flash a velmi rychlé komprese jsou významně urychleno zpracování online transakcí. Oracle Exadata v provedení jednoho stojanu nyní nabízí datový prostor flash pro 88 TB dat. Tato kapacita je plně dostačující pro uložení i velmi velkých databází OLTP v paměti flash. Výkonnost paměti, která je pro aplikace OLTP kritická, byla zvýšena téměř o 100 %, a to i plné flash kompresi na 2,66 milionů čtení a 1,96 zápisu za sekundu. Možnost realizovat kompresi i při milionech operací za sekundu (IOPS) poskytuje současně vysokou výkonnosti i vysokou účinnost. Datová propustnost jednoho stojanu Oracle Exadata je 100 GB/s, což značně převyšuje flashovou sestavu, přičemž výhody nízkonákladových disků zůstávají zachovány.

Díky novým algoritmům Flash Caching pro zpracování tabulek a částečné skenování zatížení se zvyšuje výkonnost datového úložiště. Tabulky, které se nevejdou do flash paměti jsou nyní automaticky z části uloženy ve flash a čteny souběžně z flash paměti i z disku.

Extrémní výkon a kapacita Oracle Exadata umožňuje snadno do jednoho stojanu sloučit stovky databází, což umožňuje výrazně snížit náklady a urychlit zpracování. Aby bylo možné zajistit konzistentní a předvídatelný výkon sloučené databáze, Oracle Exadata umožňuje transparentně upřednostňovat požadavky podle toho, jak přichází prostřednictvím síťových adaptérů a síťových přepojovačů z databázových serverů k datovému úložišti a naopak. Oracle Exadata využívá novou generaci síťových protokolů InfiniBand, aby se zajistilo, že náročné síťové úlohy, jako podávání zpráv, zálohování či další interaktivní pracovní úlohy s citlivostí na zpoždění, probíhali okamžitě bez prodlení.

Nový hardware Oracle Exadata je plně kompatibilní s předcházejícími verzemi Oracle Exadata Database Machines, což uživatelům stávajících databázových serverů umožňuje snadné zavedení nejnovější verze. Kromě toho nový software Oracle Exadata podporuje všechny předchozí verze hardwaru Oracle Exadata a rovněž podporuje Oracle Database 12c a Oracle Database 11g Release 2.
„Oracle Exadata Database Machine je nejlepší platformou pro spuštění Oracle Database a verze X4 tento výrok ještě více potvrzuje,“ uvedl Mark Hurd, prezident společnosti Oracle. „S nárůstem popularity privátních databázových cloudů roste i význam předností Oracle Exadata s ohledem na výkonnost, dostupnost a kvalitu služby, což je odlišuje od konkurence.“

„Manažeři podnikových datových center často čelí rostoucí složitosti a nákladům při snaze o co nejefektivnější správu dat,“ uvádí Carl Olofson, viceprezident výzkumu ve společnosti IDC. „Oracle Exadata Database Machine X4 nabízí správcům datových center pro správu databází jednotné, centralizované a automatizované prostředí. Tento nový systém přináší významné zvýšení výkonnosti, což umožňuje nabízet databázi jako službu s mnohem větším škálováním a efektivnějším řízením a podporou při vysokém provozním zatížení databáze.“
 

Témata článku: Carla

Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5