Ministryně informatiky Dana Bérová přivítala stotisícího absolventa Národního programu počítačové gramotnosti

Ministryně informatiky Dana Bérová včera v Ostravě navštívila jeden z kurzů Národního programu počítačové gramotnosti a předala čestné uznání ministryně informatiky paní Šárce Jasiokové, která se stala jeho stotisící absolventkou.

Klepněte pro větší obrázek

Projekt Národní program počítačové gramotnosti funguje od roku 2003. Jde o Ministerstvem informatiky dotované kurzy základů práce s počítačem a internetem, jejichž cílem je umožnit lidem, kteří nemají snadný přístup k informačním technologiím, si práci s počítačem a internetem vyzkoušet a překonat obavy, které jsou jednou z nejčastěji uváděných překážek ve využívání moderních technologií.

Ministerstvo informatiky přispívá částkou 417,- Kč na každého proškoleného a každý rok na podzim vybírá ve výběrovém řízení školitele, kteří zajišťují provoz školicích center a výuku. V letošním roce se Národního programu počítačové gramotnosti účastní sedm školitelů, kteří provozují již více než 240 školicích center v celé České republice. Na rozdíl od řady komerčních kurzů je Národní program počítačové gramotnosti dostupný široké veřejnosti: uchazeči za dvouhodinový kurz zaplatí 100,- Kč.

 

Klepněte pro větší obrázek

Znalost práce s moderními informačními a komunikačními technologiemi klesá spolu s rostoucím věkem. Národní program počítačové gramotnosti by proto měl oslovit převážně starší generaci, a to se daří. Většina absolventů je starší 40. let, nejvíce absolventů spadá do věkové kategorie 51 – 60 let. 67 % absolventů Národního programu tvoří ženy.

V letošním roce byla nabídka základních kurzů Národního programu počítačové gramotnosti Poprvé u počítače, Text a Internet a email rozšířena o specializovaný kurz práce s Portálem veřejné správy nazvaný Portál, občan, úředník a o zvláštní kurzy pro zdravotně postižené, kterými prošlo již více než 1500 lidí. Národní program počítačové gramotnosti bude pokračovat i v příštím roce. Na jeho podporu vyhradilo Ministerstvo informatiky částku ve výši 30 milionů Kč.

Témata článku: Internet

Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5