Intelu roste příjem a konkurenčního ARMu se nebojí, bojuje ale s Moorovým zákonem

Intel zveřejnil finanční výsledky za druhé čtvrtletí tohoto roku a z pohledu příjmu jsou pozitivní – Intel dosáhl na 13,53 miliardy dolarů, což je sice mírně pod původní odhad (13,54 miliardy dolarů), ale meziročně jde o 3% růst.

I přes kladné výsledky se ale opět objevily obavy investorů z oblasti datacenter, která je pro Intel klíčová a kde získal největší růst. Příjem z této oblasti totiž zpomaluje. Intel se u datacenter dostal aktuálně na příjem čtyř miliard dolarů, což už je pouze pětiprocentní meziroční růst, přičemž v předchozím čtvrtletí šlo o 9 % a na konci roku 2015 pak o 11 %.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj ceny akcií Intelu za poslední den (Zdroj: Yahoo Finance)

V oblasti datacenter čelí Intel zvětšující se konkurenci jak v rámci výpočetních grafických karet, tak i procesorů ostatních výrobců. Intel si ale věří, že i tento rok dosáhne na růst kolem 15 % pouze v oblasti datacenter a udrží si tak více než 90% podíl na trhu. Vzhledem k rozmachu cloudu se nelze růstu divit, ale otázka zní, jak se bude ve stejné oblasti dařit konkurenci. Pro umělou inteligenci nejsou klasické procesory příliš efektivní a vývojáři tak využívají hlavně grafické karty nebo specializované akcelerační čipy.

V oblasti čipů pro klasické počítače a mobilní zařízení jako jsou notebooky nebo tablety zaznamenal Intel meziroční pokles příjmů o 3 % na 7,3 miliardy dolarů. Pro příští čtvrtletí Intel očekává celkový příjem 14,9 miliardy dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Kompletní finanční výsledky Intelu

Šéf Intelu – Brian Krzanich se na otázku ohledně akvizice ARMu společností Softbank a velké konkurence vyjádřil velmi jasně. Dle jeho slov měl Intel konkurenci vždy a je na ní připravený. Pro Intel je ale největší konkurence samotná technologie, kterou se snaží rozvíjet. Jde pochopitelně o výrobní proces a neustálý pokrok v oblasti výkonu, spotřeby a velikosti čipů.

Brian Krzanich také prozradil několik zajímavých měřítek, které Intel očekává v nejbližší budoucnosti. V roce 2020 by měl průměrný člověk generovat přibližně 1,5 GB dat a to kompletně v rámci všech různých zařízení a služeb. V případě automobilů bez řidiče by to mělo být 40 GB za minutu a pro autonomní drony pak 20 GB za minutu. U virtuální reality a záznamu sportovních zápasů pak ještě desetkrát více.

Je jasné, že část těchto dat se bude zpracovávat lokálně na daném zařízení a část se bude přenášet do cloudu. Větší a rychlejší úložiště s nižší cenou a rychlé linky s neomezeným datovým přenosem tak budou pro budoucnost jistě klíčové. To jsou také důvody, proč se Intel s Micronem zaměřil i na nový typ úložiště (3D Xpoint) a také síťové technologie.

Diskuze (4) Další článek: Aiptek iBeamBlock: modulární PC s projektorem a dotykovým displejem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,