Google Plus v kostce: manuál nového uživatele

Google spustil svoji službu Google+, která v posledních dvou dnech neoficiálně vtrhla i do České republiky. Objevujete ji jako my? Možná vám pomůže tento přehledový návod.

Nová sociální síť Google+ vtrhla na globální internet jako tsunami a houfně nabírá nové uživatele. Na základní přehled, jak tato služba vypadá a co v kostce umí, se můžete podívat na našem videu. Dnes přichází řada na základní popis služby a všech drobností okolo.

google plus.png
Google+ v celé své kráse. Ve skutečnosti se skládá z několika známých služeb. Uprostřed vidíte v podstatě upravený a rozšířený Google Buzz, vlevo dole zase GTalk. O fotografie se stará Picasa Web Albums a o profilovou stránku starý dobrý Google Profiles

Google+ se skládá ze „zdi“ – streamů, profilu a fotogalerie. V podstatě je to syntéza již existujících služeb, popořadě jde o Google Buzz, Google Profile a Picasa Web Albums. Na zdi najdete zprávy od svých kontaktů a samozřejmě i ty své řazené podobným způsobem jako na Facebooku – chronologicky a s automatickou obnovou. I když to vlastně není úplně pravda: pokud totiž někdo vaši starou zprávu okomentuje, objeví se opět nahoře. Chronologie zdi se tedy neřídí pouze časem samotné zprávy, ale i časem posledního komentáře a případných úprav textu.

 

Kruhy

Kontakty v Google+ se organizují do takzvaných kruhů. Jsou to vlastně tematické skupiny. Podstatné je to, že jeden kontakt může být v libovolném množství kruhů. Při psaní stavové zprávy se pak můžete rozhodnout, jestli příspěvek uvidí všichni na webu, všichni ve vaší síti, pouze některé kruhy, případně pouze konkrétní jedinci.

kruhy.png  kruhy.png
Kruhy jsou vlastně skupiny kontaktů a samostatné sociální podsítě. Jeden kontakt může být ve více kruzích najednou

Příklad: Vytvořil jsem si kruh Mladá fronta, do kterého jsem nahrál své kolegy z práce. Pokud při psaní zprávičky omezím viditelnost pouze na tento kruh, mohu jim poslat důvěrnou informaci, o které se nedozví ostatní. Pokud budete mít naopak kruh Rodina, kterému pošlete status s fotografií rodinné oslavy, nemusíte se obávat, že ji uvidí i širší komunita.

editor.png
Pokud teď začnu psát a odešlu zprávu, zobrazí se na zdi kontaktů z kruhu Mladá fronta. Ten ale obsahuje i kontakty osob, které ještě nemají přístup na Google+, služba mi tedy alespoň nabídne, že jim zprávu pošle na e-mail
 
vyber kruhu.png  vyber konkretniho emailu.png
Můžete podrobně určit, komu se zpráva zobrazí, přičemž se může jednat i o konkrétní kontakty včetně těch mimo síť Google+, stačí napsat libovolný e-mail

Streamy

Streamy úzce souvisí s kruhy. Najdete je na své zdi pod profilovou fotografií a jedná se vlastně o filtr zpráv podle kruhů. Pokud mě tedy budou zajímat pouze zprávy od rodinných příslušníků, vyberu stream Rodina.

Díky kruhům a streamům si tak správným rozřazením kontaktů můžete vybudovat vnořené sociální sítě a jednoduše mezi nimi přepínat. Tuto funkčnost nabízí z ostatních služeb i Diaspora.

stream 1.png  stream 2.png
Dva různé streamy – dvě různé zdi. Na té první se vypisují zprávy od kolegů z Mladé fronty, na té druhé pak třeba zprávy z nějakého užšího výběru internetových kontaktů (já jej prozatím pojmenoval Malý internet)

Mezi zprávičkami ve streamu se můžete posouvat i pomocí kláves J a K

Jak někoho přidat do sítě

Logika „přátelství“ se v podstatě inspirovala u Twitteru. Na rozdíl od Facebooku tedy nemusí být oboustranné. Přátelství vzniká jednoduše tak, že někoho vložíte do některého ze svých kruhů. To ale neznamená, že tak musí učinit i druhá strana.

Na kartě správy kruhů najdete doporučené kontakty, které Google našel třeba ve vašem poštovním adresáři. Případně můžete do Google+ kohokoli pozvat zadáním jeho e-mailu, kdy se už do hry zapojí systém pozvánek. Do kruhu můžete uživatele vložit také z jeho profilu, kde nechybí potřebné tlačítko.

pridani uzivatele.png  pridani uzivatele.png
Registrace nového uživatele zadáním e-mailu a poklepáním na kontakt, který Google našel třeba v mém adresáři na Gmailu

Jak někoho pozvat do služby bez pozvánky?

Pozvánky sice Google dočasně pozastavil (platí pro čtvrteční odpoledne), nicméně existuje ještě jedna neoficiální cesta. Napište zprávu na svou zeď a sdílejte ji s konkrétním uživatelem pomocí jeho e-mailu. Pokud bude mít běžný účet Google/Gmail, nechť jako přihlášený na webu Googlu navštíví adresu plus.google.com, kde by na něj už měl čekat předvyplněný formulář.

sdileni.png
Když nasdílíte příspěvek na libovolný účet Googlu,
adresát dostane zelenou i bez pozvánky

Tento postup nicméně funguje pravděpodobně jen dočasně, případně je limitovaný počtem sdílení. Nemůžeme tedy garantovat, že bude fungovat trvale. Každopádně se jedná o cestu, kterou se na Google+ včera v druhé vlně dostaly stovky nových českých uživatelů.

 

 

Google+ zatím není k dispozici pro účty Apps

 

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,