Google neprovádí autocenzuru, zakázané stránky ale i tak nezobrazí

Včera večer středoevropského času Google přesměroval svůj čínský vyhledávač do Hongkongu a de facto tím obešel povinnou autocenzuru, aniž by porušil tamní právo. V Hongkongu totiž díky britské koloniální minulosti funguje odlišné a mnohem liberálnější právo, ačkoliv se dnes jedná o integrální součást Číny.

Tou dobou byla nicméně v Číně hluboká noc, na první reakce jsme si tedy museli počkat několik dalších hodin. Jaká je tedy nyní situace? Podle BBC sice Google nepodléhá autocenzuře, stal se tak ale webem jako každý jiný, který podléhá pravidlům velkého čínského firewallu. Sám o sobě tedy není blokovaný, některé jeho výsledky si ale pevninští Číňané prostě nepohlédnou. Podle zpráv z místa se tak sice při hledání anglických informací o masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989 zobrazí seznam stránek, pokud ale na některý odkaz klepnete a budete na území pevninské Číny, zobrazí se chybové hlášení. Dotaz v čínštině pak zobrazí chybové hlášení okamžitě bez výpisu nalezených stránek.

Takže by se dalo vlastně říci, že se z hlediska pevninské Číny nezměnilo zhola nic. Google stále neumí prohledávat kompletní web a citlivá témata, jedinou kosmetickou změnou je tak přepojení na jinou webovou adresu.

Skutečnost je ale trošku jiná. Tou nejdůležitější změnou jsou totiž samotná chybová hlášení. Zatímco dříve Google taktně pomlčel a na dotaz „masakr na náměstí Nebeského klidu“ jednoduše nenašel žádný výsledek, nyní díky čínskému firewallu zobrazí chybové hlášení. Běžní Číňané z měst si tak spíše uvědomí, že s tamním internetem není něco v pořádku.

Diskuze (34) Další článek: Asus Rampage III Extreme: základní deska pro nejnáročnější uživatele

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,