Garmin své „Google Glass“ začne prodávat i u nás, využijí je ale jen cyklisti

Ačkoli Google projekt Google Glass ukončil a získané poznatky podle všeho zúročí až v nějakém novém produktu cíleném na firmy, konceptu náhledového displeje ihned u oka se chytili i jiní výrobci. Jedním z nich je i americký Garmin, který na trh uvedl  head-up displej Varia Vision. Do měsíce by se měl začít prodávat i u nás, vyjde na 10 990 Kč.

Garmin 001.JPGGarmin 011.JPGGarmin 021.JPG
Garmin 031.JPGGarmin 041.JPGGarmin 051.JPG 
Tohle není Google Glass, ale Garmin Varia Vision. Doplňkový displej, který můžete připevnit na jakékoli brýle. Celé zařízení váží pouze 29,7 g.

Vypadá jako Google Glass, ovládá se podobně jako Google Glass, ale jinak je to zařízení trochu jiné. Specialita cílí primárně na cyklisty a nebude propojená s chytrým telefonem, ale s cyklopočítačem. Také proto si českou premiéru novinka odbyla na veletrhu For Bikes věnovaném právě cyklistice. Nemá ale ryze jen cyklistické funkce a nakonec komunikuje i s tím telefonem.

Garmin 061.JPG Garmin 071.JPGGarmin 081.JPG 
V malém okénku uvidíte překvapivě dost informací. Barevný displej má rozlišení 480×240 bodů a díky optice se jeví dál a větší, než ve skutečnosti je. 

Na rozdíl od Google Glass není součástí celá brýlová konstrukce, ale počítá se s úchytem na jakékoli brýle. Vybrat si přitom můžete, před jakým okem se vám budou informace promítat. Ramínko s displejem je velice variabilní a můžete jej nastavit tak, aby vám příliš nezasahovalo do přirozeného zorného úhlu. Samotný displej lze přitom naklonit tak, aby informace byly optimálně čitelné.

 Garmin 101.JPGGarmin 111.JPGGarmin 121.JPG 
Nastavení se provádí z připojeného cyklopočítače. Propojení je samozřejmě bezdrátové, a to technologií ANT+

Ovládání probíhá skrze dotykovou plošku na straně, která zvládne reagovat i v rukavicích nebo za deště. Můžete zde listovat nabídkami a vybírat, co se má zobrazovat. Data se skrze technologii Ant+ získávají z připojeného cyklopočítače (nové z řady Garmin Edge) a třeba také z mobilního telefonu, který lze s cyklopočítačem propojit přes Bluetooth. Tím získáte klasické notifikace o zprávách a hovorech (přenese upozornění z jakékoli aplikace v mobilu, nastavuje se skrze aplikaci Garmin Connect). Kromě zobrazení na displeji je může doprovázet i vibrační upozornění.

Garmin 131.JPGGarmin 141.JPG 
Ramínko s displejem lze nastavit více nahoru či dolu, aby nepřekáželo ve výhled tak, jako mně na fotografii. Zařízení je každopádně natolik lehké, že pohodlí brýlí není nijak ovlivněno. 

Novinku jsem si mohl krátce vyzkoušet a po technické stránce funguje dobře. Displej je jasně čitelný a dá se nastavit tak, aby v běžném pohledu na cestu nepřekážel ve výhledu. Jas se přizpůsobuje automaticky, podklad může být černý nebo bílý, jak se to zrovna více hodí dle okolních světelných podmínek. Displej je jinak klasicky barevný a zobrazuje různorodé informace o průběhu jízdy, anebo třeba navigační povely. 

Garmin 150.jpg 
Ukázky různých informací na displeji

Jako ideální se jeví spojení s radarem Garmin Varia Radar, který snímá prostor za cyklistou a dává znamení o tom, v jaké vzdálenosti jsou ostatní objekty na silnici. A to nemusí být jen auta, ale například kolegové z týmu. 

Zařízení funguje podle všeho dobře a výdrž by mělo mít osm hodin. Ale v zásadě se jedná jen o druhou obrazovku cyklopočítače, který máte na řidítkách. Ačkoli si v obou zařízeních můžete nastavit různé údaje pro zobrazení, je otázkou, jestli vám takový druhý displej za 11 tisíc korun stojí. 

Diskuze (8) Další článek: V pátek slavil narozeniny Apple a dnes trošku starší Microsoft

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,