Fujitsu a Sun Microsystems uvádějí servery s procesory SPARC a systémem Solaris

TOKIO A SANTA CLARA, Kalifornie – 17. dubna 2007, PRAHA – 19. dubna 2007 – Společnosti Fujitsu Limited (TSE:6702) a Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW) představily novou řadu společně vyvinutých serverů, které mají potenciál zásadně změnit zavedenou situaci na počítačovém trhu.

Přinášejí spolehlivost mainframů s výhodami otevřených systémů. Nové servery založené na architektuře SPARC a s operačním systémem Solaris 10 jsou dosud nejrychlejšími servery s procesory SPARC. Obě společnosti a jejich partneři je budou na trhu nabízet pod produktovou značkou SPARC Enterprise. Jedná se o ideální systémy pro zákazníky, kteří vyžadují škálovatelné spolehlivé servery, u nichž pomocí virtualizace dosáhnou lepšího využití systémových prostředků a vyššího výkonu. Servery těží z odbornosti společnosti Fujitsu v oblasti kritických počítačových technologií a vývoje vysoce výkonných procesorů a ze zkušeností Sunu v oblasti otevřených škálovatelných síťových řešení.

Řada serverů SPARC Enterprise je výsledkem více než dvouleté vývojové spolupráce společností Fujitsu a Sun Microsystems, která samozřejmě vychází z 20letého strategického partnerství obou společností. Nové servery odpovídají na rostoucí poptávku zákazníků po maximálním využití systémů. Nabízejí paletu technologií systémových oddílů a domén, které lze velmi precizně nakonfigurovat. Při vývoji serverů SPARC Enterprise byl kladen důraz také na omezení doby nečinnosti na minimum. Obsahují funkce spolehlivosti, dostupnosti a obslužnosti obvyklé u počítačů třídy mainframe, například za provozu vyměnitelné komponenty (včetně pamětí a procesorů), redundantní hardware, opakované spouštění neúspěšných instrukcí, zrcadlení paměti a rozsáhlé možnosti diagnostiky a opravy chyb.

Dosavadní investice zákazníků do technologií datových center chrání Sun zárukou 100procentní binární kompatibility Solarisu. To znamená, že zákazníci provozující servery Fujitsu PRIMEPOWER nebo Sun Fire mohou snadno a s jistotou nasadit novou platformu SPARC Enterprise a nadále používat široké spektrum osvědčených aplikací pro Solaris od předních světových dodavatelů. Jen pro ilustraci, Solaris má v současné době největší podíl na trhu unixových systémů.
„Nové systémy pomohou zákazníkům zvládnout nejnáročnější počítačové problémy, ať už na poli back-office systémů nebo v oblasti vysoce výkonných výpočetních aplikací,“ řekl John Fowler, výkonný viceprezident Systems Group společnosti Sun Microsystems. „Zároveň s výkonností získají zákazníci spolehlivost na úrovni mainframů díky bezkonkurenčním virtualizačním funkcím, které od Solarisu očekávají.“

„Kombinace vysoce spolehlivé počítačové technologie Fujitsu a systému Sun Solaris u nové řady serverů SPARC Enterprise nám umožňuje nabídnout zákazníkům maximální podnikatelskou hodnotu,“ řekl Chiaki Ito, senior výkonný viceprezident společnosti Fujitsu Limited. „Získají nejen mimořádný výkon, inteligentnější správu prostředků a sníženou nutnost administrativních zásahů, ale také nesrovnatelnou úroveň kvality a škálovatelnosti, která znamená delší životnost systémů pro uživatele a větší potenciál pro růst.“

Nové servery již prokazují své výkonové prvenství. Server SPARC Enterprise M8000 (16 procesorů, 32 jader, 64 vláken) s procesorem SPARC64 VI 2,4 GHz, aplikací SAP ERP 2005, databází Oracle Databáze 10g a operačním systémem Solaris 10 vytvořil světový rekord v aplikačním benchmarku SAP SD 2-tier pro 16procesorové servery, když dosáhnul počtu 7 300 současně obsluhovaných uživatelů SD benchmarku.

Témata článku: Hardware, Servery, Solaris, Enterprise, Back Office

Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?