Francie už eviduje 18 milionů „pirátů“, ale jen deseti hrozí odpojení

Když byl ve Francii loni na podzim schválen sporný zákon o ochraně autorských práv na internetu, známý jako HADOPI, vedly se dlouhé diskuze ohledně svobody přístupu k internetu, nebo technicko-byrokratické realizace. Má to fungovat tak, že speciální úřad (právě se zkratkou HADOPI) bude dohlížet na internetový provoz a pokud bude někdo třikrát přistižen při stahování či sdílení autorsky chráněných dat, bude odpojen od internetu. Jakoby se ale zapomnělo na reálnou praxi. TorrentFreak nyní upozornil na aktuální stav prosazování zákona, který úředníkům pořádně zavařil. Po necelých devíti měsících platnosti zákona mají evidováno 18 miliónů případů, které nestačí zpracovávat.

Každý provinilec dostane od úřadu nejprve první upomínku. Když bude při stahování či sdílení přistižen znovu, následuje druhé varování a po tom třetím už se může těšit na pokutu a odpojení od internetu. K tomu ale nedojde automaticky, každý případ musí být posouzen soudcem, aby nedošlo k neoprávněnému zásahu.

Veškeré úkony HADOPI jsou byrokraticky náročné a po devíti měsících provozu a 18 milionech zjištěných případů se aktuálně stihlo rozeslat 470 tisíc upomínek, z toho 20 tisíc je druhých. Zablokován internet zatím nebyl nikomu a soud aktuálně řeší deset (ne tisíc, prostě 10 kusů) případů hříšníků, kteří dostali třetí upomínku.

Mezitím OSN přišla se zprávou, že odpojování od internetu je porušováním lidských práv. Filtrování obsahu či blokování přístupu k internetovému obsahu je omezováním přístupu k informacím, což je podle OSN nepřípustně a zákon HADOPI, stejně tak jeho britská podoba, by měl být zrušen. O tom ale zatím Francie neuvažuje.

Diskuze (25) Další článek: Sony zlepšila technologii Li-ion baterií, budou mít trochu větší kapacitu

Témata článku: , , , , , , , , , , ,