Flamer jako první škodlivý kód pro systém Windows zneužíval Bluetooth

Symantec pokračuje v analýze nechvalně proslulého škodlivého kódu Flamer a zaměřil se na funkce spojené se zneužíváním Bluetooth a na způsoby šíření.

Flamer je pravděpodobně první škodlivý kód pro systém Windows, který zneužíval Bluetooth. Proč útočníci využili právě tuto funkci je ovšem stále záhadou. V důsledku analýzy společnosti Symantec se jeví pravděpodobná jedna z následujících tří variant:

  • Zmapovat sociální a profesní kontakty infikovaných uživatelů s použitím jiných zařízení s Bluetooth.
  • Identifikovat, kde se fyzicky nachází uživatelé s infikovanými přístroji, a určit jejich vzdálenost od důležitých cílů. Bez ohledu na to, jestli tyto klíčové cíle jsou lidé nebo počítačové systémy.
  • Připojit se k jiným přístrojům s Bluetooth a krást z nich informace, využít je k odposlouchávání nebo využívat jejich datové připojení k přenosu již ukradených dat.

Ačkoli přesné záměry přidání Bluetooth konektivity do kódu hrozby zatím není možné určit, tyto tři pravděpodobné scénáře využití představují hrozbu Flamer jako propracovaný a pokročilý nástroj špionáže. Více informací se dočtete ve článku na blogu společnosti Symantec.

Klepněte pro větší obrázek

Tým Symantec Security Response zároveň objevil nové techniky, které Flamer používal k šíření z počítače na počítač. Flamer se automaticky nešířil, pokud nedostal pokyny od útočníků. Většina metod používaných pro šíření je velmi přímočará, ale Smynatec zaznamenal i několik novinek:

  • Šíření prostřednictvím sítě sdílením zachycených přihlašovacích údajů, včetně domény správce
  • Šíření prostřednictvím zranitelnosti Microsoft Windows Print Spooler Service Remote Code Execution Vulnerability (CVE-2010-2729), dříve použil Stuxnet
  • Šíření prostřednictvím přenosných médií – využit speciálně vytvořený soubor autorun.inf, dříve použil Stuxnet
  • Šíření prostřednictvím přenosných médií s využitím speciálně vytvořeného adresáře, který obsahoval skryté soubory, výsledkem mohlo být automatické spuštění na prohlíženém USB disku a zneužití zranitelnosti Microsoft Windows Shortcut 'LNK/PIF' Files Automatic File Execution Vulnerability (CVE-2010-2568), zranitelnost dříve zneužil Stuxnet

Více informací najdete ve článku na stránkách společnosti Symantec.

Aktuální číslo časopisu Computer

Srovnání 14 Bluetooth reproduktorů

Velký test 4K televizorů

Jak se zbavit otravných hovorů

Radíme s výběrem nového mobilu