reklama

DHL vyhlašuje soutěž o návrh nejlepšího řešení dopravy na bázi satelitní navigace

Praha, 8. června 2007: Inovační centrum DHL v německém Troisdorfu, které je hlavním inovačním a výzkumným centrem celosvětové sítě Deutsche Post World Net (DPWN), se jako jeden ze sponzorů podílí na čtvrtém ročníku evropské soutěže European Satellite Navigation Competition 2007. V rámci soutěže podporované Evropskou vesmírnou agenturou ESA vyhlašuje Inovační centrum DHL zvláštní cenu v kategorii „Inteligentní systémy řízení dopravy“. Nejlepší předložený návrh dostane příležitost k tomu, aby byl v Inovačním centru DHL doveden až k tržnímu uplatnění. Poté bude využit v satelitním systému řízení vozového parku skupiny DPWN, kde bude řídit pohyb převážné části firemní flotily 120 tisíc vozidel.

Navržená řešení v kategorii sponzorované Inovačním centrem DHL musejí splňovat dva technické požadavky:

  • umožňovat dynamické řízení dodávkových vozidel podle aktuální dopravní situace 
  • zajistit pružnou komunikaci mezi systémem plánování dodávek, inteligentním dodávkovým vozidlem a zákazníkem

DPWN se především v metropolitních oblastech potýká s narůstající hustotou dopravy při plnění požadavků zákazníků na dodávky v přesně stanovenou dobu. „Abychom tuto výzvu dokázali v budoucnu zvládnout, budeme potřebovat výkonnou navigaci na bázi IT a satelitů,“ vysvětluje Michael Lohmeier, projektový manažer Oddělení řízení technologií a inovace skupiny DPWN.

Dynamické plánování trasy rovněž pomáhá snižovat počet jízd bez nákladu, a je tedy šetrnější k životnímu prostředí. Lohmeier očekává, že návrhy se sejdou v hojném počtu: „Možnost vyvinout telematický systém pro jeden z největších vozových parků na světě a uvést ho do praxe by měla být mnohem větší pobídkou než finanční ocenění.“ Při zavádění základní technologie vítězného návrhu bude Inovační centrum DHL postupovat ve spolupráci s jeho autorem.

European Satellite Navigation Competition 2007 má oslovit evropské společnosti, výzkumné instituce, univerzity i soukromé osoby. Organizátorem je společnost Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen a mnichovský počítačový veletrh SYSTEMS, podporu zajišťuje Evropská vesmírná agentura ESA, Německé centrum pro letectví a vesmír DLR a deset evropských regionů s vyspělými technologiemi.

Soutěž návrhů byla zahájena 1. května 2007 a potrvá do 31. července 2007. Slavnostní vyhlášení se uskuteční na počítačovém veletrhu SYSTEMS v Mnichově (který se koná od 23. do 26. října 2007 na výstavišti Neue Messe München).

Témata článku: DHL, ESA, Park, Deutsche Post, Gmbh

reklama
Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama