Apple uvádí nový Mac Pro se čtyřmi 64bitovými jádry procesoru Xeon

Nový Mac Pro završuje přechod počítačů Apple na procesory Intel

Tisková zpráva, 30. srpna 2006

 

Praha, 30. srpna 2006 – Společnost Apple uvedla nový Mac Pro, 64bitovou pracovní stanici se dvěma novými dvoujádrovými procesory Intel Xeon s taktovací frekvencí až 3,0 GHz a s novou systémovou architekturou, která přináší až dvojnásobek výkonu počítače Power Mac G5 Quad*. S vysokým výkonem, většími možnostmi rozšíření, nabídkou výkonnější grafiky a bohatými možnostmi přizpůsobení je nově navržený Mac Pro ideálním systémem pro nejnáročnější uživatele. Uvedení počítače Mac Pro uzavírá rychlý a hladký přechod společnosti Apple, takže nyní celá řada počítačů Mac používá nejnovější procesory Intel.

Apple úspěšně zvládl přechod na procesory Intel za pouhých sedm měsíců – přesně za 210 dní,“ řekl Steve Jobs, generální ředitel společnosti Apple. „A jakým lepším produktem přechod dokončit, než novou pracovní stanicí Mac Pro, o které uživatelé snili.“

Nový Mac Pro je vybaven novými dvoujádrovými procesory Intel Xeon řady 5100 s revoluční mikroarchitekturou Intel Core, která přináší převratný výkon a energetickou efektivitu. Ve standardních testech je Mac Pro až dvakrát rychlejší než Power Mac G5. Je vybaven dvěma dvoujádrovými procesory Intel Xeon s taktovací rychlostí až 3,0 GHz, z nichž každý má 4MB sdílenou L2 cache a nezávislou systémovou sběrnici s taktem 1,33 GHz. Díky paměti DDR2 s taktem 667 MHz a úplnou mezipamětí nabízí Mac Pro 256bitovou paměťovou architekturu s ohromnou šířkou přenosového pásma.

Mac Pro nabízí možnosti přizpůsobení, které dosud nemají obdoby – zákazníci si jej mohou objednat ve více než 4,9 miliónech možných konfigurací, které splní i ty nejnáročnější nároky kladené na výkon, rozšiřitelnost a úložnou kapacitu. Nově navržený Mac Pro obsahuje přímo připojené úložné řešení, do něhož lze bez manipulace s kabely snadno nainstalovat až čtyři pevné disky Serial ATA s kapacitou 500 GB a vytvořit tak celkovou vnitřní úložnou kapacitu 2 TB, dosud nejvíce u jakéhokoli počítače Mac. Dále jsou podporovány dvě optické jednotky pro simultánní čtení a zápis na disky CD a DVD. Každý Mac Pro obsahuje tři rozšiřovací patice PCI Express plné délky a jednu grafickou patici PCI Express s dvojnásobnou šířkou, jež umožňuje nainstalovat vysoce výkonné grafické karty s dvojitou šířkou, aniž by tím bylo obsazeno více patic. Kvůli rychlému a praktickému připojení nejpoužívanějších externích zařízení nabízí čelní panel počítače Mac Pro jeden port FireWire 800, jeden port FireWire 400 a dva porty USB 2.0. Navíc jsou k dispozici další porty FireWire 800, FireWire 400 a tři porty USB 2.0 na zadním panelu. Mac Pro dále obsahuje dva porty gigabitového ethernetu, optický digitální vstup a výstup, analogový zvukový vstup a výstup a volitelná zabudovaná rozhraní AirPort Extreme a Bluetooth 2.0+EDR.

Každý Mac Pro je standardně vybaven grafikou NVIDIA GeForce 7300 GT s 256 MB grafické paměti, jež podporuje dva monitory a 30“ monitor Apple Cinema HD Display. Volitelně jsou k dispozici grafické karty ATI Radeon X1900 XT a NVIDIA Quadro FX 4500 s 512 MB grafické paměti, které podporují až dvě 30“ obrazovky Apple Cinema HD Display. Quadro FX 4500 zároveň obsahuje stereo 3D port k připojení brýlí pro aplikace se stereo zobrazením a je ideální pro nejnáročnější animace, zvláštní efekty a vědecké vizualizace. Mac Pro podporuje až čtyři grafické karty PCI Express, takže je schopen najednou obsloužit až osm obrazovek, což se hodí pro náročné vizualizace nebo velkoplošné zobrazovací stěny.

V každém novém počítači Mac Pro je nainstalována nejnovější verze operačního systému Mac OS X 10.4.7 Tiger s nativními aplikacemi Safari, Mail, iCal a iChat AV. Mac OS X Tiger obsahuje technologii pro překlad softwaru Rosetta, která umožňuje uživatelům hladce provozovat většinu aplikací napsaných pro Mac OS X na procesorech PowerPC. Uživatelé počítačů Mac s procesory Intel si nyní mohou vybrat z více než 3 000 univerzálních aplikací včetně všech spotřebitelských i profesionálních aplikací Apple. V univerzálních verzích je nyní k dispozici i Xsan, vysoce výkonný souborový systém pro podnikové úložné sítě (SAN), a Mac OS X Server, oceňovaný serverový operační systém společnosti Apple. Aktuální seznam univerzálních aplikací pro Mac OS X je k dispozici na webu guide.apple.com/universal a každý den se rozrůstá, jak stovky vývojářů oznamují podporu svých aplikací pro Mac OS X na procesorech Intel.

K počítači Mac Pro se výborně hodí širokoúhlé ploché monitory Apple Cinema Display. 30“ Cinema HD Display s nejvyšším rozlišením na trhu 2560 x 1600 pixelů a 23“ Cinema HD Display s rozlišením 1920 x 1200 pixelů, jež jsou ideální pro editaci televizního obsahu ve vysokém rozlišení. 20“ Cinema Display nabízí rozlišení 1680 x 1050 pixelů, což je více než dostatečné pro úpravy fotografií v plné velikosti a s dostatkem místa pro palety nástrojů.

Ceny a dostupnost

Mac Pro ve standardní konfiguraci se dvěma dvoujádrovými procesory Intel Xeon 2,66 GHz již je na českém trhu k dispozici za doporučenou koncovou cenu 85.199 Kč vč. DPH a recyklačních poplatků. Zákazníci si jej mohou objednat na internetovém obchodě Apple Store (store.apple.cz), v Apple Center MacSource (Zlatý Anděl 344, Praha 5) a u dalších autorizovaných prodejců Apple.

Standardní konfigurace Mac Pro obsahuje:

  • dva dvoujádrové procesory Intel Xeon 2,66 GHz;
  • 1GB paměti DDR2 667 MHz ECC s úplnou mezipamětí a s možností rozšíření na 16 GB;
  • NVIDIA GeForce 7300 GT s 256MB paměti GDDR2 SDRAM;
  • pevný disk 250GB Serial ATA (3Gb/s) s rychlostí 7200 rpm;
  • optickou jednotku SuperDrive 16x s podporou dvouvrstvých médií (DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW);
  • čtyři patice PCI Express: jedna grafická patice s dvojnásobnou šířkou a tři rozšiřovací patice plné délky;
  • myš Mighty Mouse a klávesnici Apple Keyboard.

Poprvé v historii má uživatel v České republice možnost nakonfigurovat si svůj stroj přesně podle svých požadavků. Kromě standardní konfigurace je možné objednat Mac Pro v téměř 5 miliónech konfigurací na zakázku, kde si zákazník může vybrat: dva dvoujádrové procesory Intel Xeon 2,0 GHz nebo 3,0 GHz; až 16GB paměti DDR2 667 MHz ECC s úplnou mezipamětí (fully-buffered); až čtyři pevné disky 500 GB Serial ATA s rychlostí 7200 rpm; až dvě jednotky SuperDrive 16x s podporou dvouvrstvých médií; grafické karty ATI Radeon X1900 XT a NVIDIA Quadro FX 4500 s 512MB paměti GDDR3 SDRAM; bezdrátový modul AirPort Extreme, modul Bluetooth 2.0+EDR; Apple USB Modem; Apple Wireless Keyboard a Apple Wireless Mighty Mouse; Mac OS X Server Tiger; Apple Xsan a Apple Fibre Channel PCI Express Card. Úplný seznam volitelných konfigurací je k dispozici na webu http://www.apple.cz/cze/apple/hardware/macpro/.

 

 

Společnost Apple ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století odstartovala
v podobě počítače Apple II revoluci osobních počítačů a tuto svoji inovátorskou pozici upevnila v první polovině osmdesátých let uvedením počítačů Macintosh.
V současné době Apple posiluje své místo významného inovátora prostřednictvím mnoha cenami ověnčených stolních a přenosných počítačů, operačního systému Mac OS X, iLife a profesionálních kreativních aplikací. Apple rovněž rozdmýchal revoluci v oblasti digitální hudby prostřednictvím přenosných přehrávačů iPod a internetového obchodu iTunes.

 

Společnost CZECH DATA SYSTEMS značku Apple zastupuje v České republice od roku 1996. Je členem nadnárodního společenství MDS Group (www.mdsholdings.com) zastupujícího společnost Apple v řadě dalších zemí.

 

Pro další tiskové informace kontaktujte:

 

Hana Sobková                                                       Ondřej Hampl

Marketing Communication Manager                     Senior Account Manager

CZECH DATA SYSTEMS, Apple IMC                         Mmd Public Relations Czech Republic

Sokolovská 352/215, 190 00 Praha 9                   Nitranská 6, 101 00 Praha 10

T: +420 284 000 711                                             T: +420 224 251 555                 

F: +420 284 000 766                                             F: +420 224 254 364     

sobkova@apple.cz                                               hampl@mmd.cz

http://pr.apple.cz

 

Témata článku: Apple, Apple Mac, Cinema, Display, Display Port, Nvidia Quadro, Airport

Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?