Apple představuje Final Cut Studio 2

Praha, 26. dubna 2007 – Společnost Apple představila Final Cut Studio 2, zásadně modernizovanou sadu nástrojů pro zpracování videa, která přináší nové kreativní pomůcky vytvořené speciálně pro střihače.

Sada Final Cut Studio 2 zahrnuje: Final Cut Pro 6 s formátem Apple ProRes 422 pro video v nekomprimované HD kvalitě v souborech s SD velikostí a podporou různých formátů a snímkové frekvence na jedné časové ose; dále Motion 3 vybavený intuitivním 3D prostředím, 3D kresbou a novými vlastnostmi; Soundtrack Pro 2 s desítkami nových nástrojů pro práci s větším množstvím stop, mixování prostorového zvuku a sladění zvuku a obrazu; Compressor 3 přinášející výkonné dávkové kódování do řady formátů na jedno kliknutí; a konečně DVD Studio Pro 4.2 na výrobu SD a HD DVD disků. Jako bonus Final Cut Studio 2 přináší nový nástroj Color, což je profesionální aplikace pro měření a ladění barev, která zajistí konzistentní podání barev či specifické tónování obrazu.

„Nové Final Cut Studio 2 bylo připraveno především pro rychle rostoucí celosvětovou komunitu více než 800 000 Final Cut střihačů, kteří s ním mohou běžnou práci s videem přirozeně rozšířit do oblasti animace, mixování a ladění barev,“ uvádí Rob Schoeben, vicepresident Applications Product Marketing společnosti Apple. „Final Cut Studio 2 je nejvýkonnější produkční sada na světě.“

Základem sady Final Cut Studio 2 je nejnovější verze editačního software Apple s oceněním Emmy – Final Cut Pro 6 – který přináší systém Open Format Timeline umožňující spojení a kombinaci videí v téměř jakémkoliv formátu a snímkové frekvenci na jedné časové ose, bez jejich přepočítávání. Nový postprodukční 10bitový 4:2:2 formát ProRes 422 přináší špičkovou HD kvalitu v souborech s SD velikostí, díky čemuž se s ním výborně pracuje v rámci sítí SAN nebo na přenosném počítači MacBook Pro v terénu. Společnosti, jako je Panasonic, Sony či RED, připravují využití formátu ProRes 422 v nových generacích svých digitálních kamer. Aplikace Final Cut Pro 6 dále přináší technologii SmoothCam, která pomocí jednoduchých nástrojů umožňuje odstranit z obrazu nežádoucí pohyby nebo chvění. Díky užší integraci s aplikací Motion je nyní možné upravovat pohyblivé šablony obsahující video a text přímo ve Final Cut Pro.

Úplnou novinkou ve Final Cut Studio je nástroj Color se kterým mohou všichni uživatelé Final Cut Pro přehledným způsobem sjednotit a doladit barvy v celém projektu. Mezi primární funkce nástroje Color patří korekce, jako je gamma, úprava světlosti a zesílení či uživatelské R, G, B a jasové křivky, mezi sekundární funkce patří nástroje pro různě ostré ohraničení konkrétních oblastí či uživatelské hlavičky. Profesionální funkční výbava zahrnuje precizní monitoring barevných a jasových informací prostřednictvím křivek, histogramů a nových 3D modelů. Funkce Color zahrnuje přes 20 přednastavených podání obrazu, které lze dále přizpůsobovat, a vytvořit tak jednotlivým projektům unikátní atmosféru. Díky plné integraci je možné projekty odeslat přímo z Final Cut Pro 6 do nástroje Color, kde se doladí barevné podání, provedou se závěrečné úpravy obrazu a výsledné 32bitové zpracování 4:4:4 obrazu.

Motion 3 je nejnovější verze průlomového software Apple pro práci s pohyblivým obrazem, který využívá všechny známé Motion nástroje a rozšiřuje jejich záběr do 3D prostředí. Nové chování kamery zvyšuje hloubku a realističnost podání obrazu s jednoduchostí funkcí „drag-and-drop“. Vektorové kreslicí nástroje umožňují snadnou tvorbu štětců s barvou, částicemi, videem nebo obrazem. Jednoduchý a přitom velmi precizní nástroj sledování pohybu dokáže automaticky mapovat libovolný obraz nebo efekt na cestu libovolného objektu. Nové možnosti změny časování střihačům umožňují posunovat a upravovat časování efektů na časové ose bez ohledu na řídící snímky a nové funkce práce se zvukem zase usnadňují tvorbu animací synchronizovaných s hlasitostí a frekvencí zvukové stopy. Aplikace Motion 3 obsahuje přes 1 500 nových tvůrčích prvků, včetně knihovny profesionálních snímků,  animovaných kreseb a jedinečné vektorové grafiky.

Soundtrack Pro 2 je zcela nová verze aplikace pro střih zvuku ve Final Cut Studio 2, vybavená novými výkonnými nástroji pro práci s větším počtem zvukových stop a rovněž zjednodušeným rozhraním, které usnadňuje každou část zvukové postprodukce. Soundtrack Pro 2 přináší průlomový monitor, který střihačům umožňuje precizní synchronizaci zvukových efektů a dialogů s děním v obraze. Pokročilá správa jednotlivých záběrů uživatelům umožňuje rychlý výběr a propojení těch nejlepších záběrů a svižnou tvorbu profesionálních výstupů. Stereo a prostorové mixování zvuku umožňuje souběžné vytvoření 5.1 i stereo zvuku v jednom projektu, což šetří čas a minimalizuje nákladné chyby. Střihači mohou pracovat s knihovnou více než 5 000 volně použitelných ruchů a zvukových efektů, včetně tisíce prostorových zvukových efektů a působivých vícestopých hudebních nahrávek. Výkonný nový nástroj Sladění (Conform) uživatelům umožňuje synchronizovat a sledovat změny provedené v obrazových a zvukových stopách.

Compressor 3, nejnovější verze výkonného komprimačního nástroje společnosti Apple, přináší nové, zjednodušené rozhraní a pracovní postupy, díky kterým je komprimace a distribuce v různých formátech jednodušší a efektivnější než kdy dříve. Výkonné dávkové zpracování a řetězení úkonů střihačům umožňuje jedním kliknutím vytvořit brilantní výstupy do celé řady formátů. Aplikace Compressor 3 rozšiřuje podporu standardních kodeků, jako je MPEG-2 a H.264 o přináší nové „drag-and-drop“ nastavení pro distribuci obsahu v prostředí televize, webu, iPodů, Apple TV, DVD a mobilních telefonů. Dynamické filtry aplikované během předzpracování nyní podporují překrývání podle časového kódu, audio/video nájezdy a stmívačky a animované vodoznaky vytvořené přímo v Motion projektech.

Společnost Apple představila rovněž Final Cut Server, novou výkonnou serverovou aplikaci, která snadným způsobem spolupracuje s Final Cut Studio 2 a zajišťuje správu médií a automatizaci pracovních postupů postprodukce a profesionálů z prostředí sdělovacích prostředků.

Témata článku: Apple, Cute, Soundtrack, Stop, Drop, Emma, Timeline, Televize panasonic

Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5