Bezpečnost | Web | Tipy

Vymazat se z internetu není možné, velkou část osobního obsahu však odstranit můžete

  • Online stopy i se svým jménem zanechá většina uživatelů internetu
  • Jejich smazání nikdy nebude stoprocentní
  • Poradíme, jak odstranit jejich větší část

Co na internet jednou odešlete, už tam zůstane. S tímto pravidlem se musí počítat především v případě citlivých údajů, které do online světa posíláme. A neplatí to jen v případě sociálních sítí – naše jméno může figurovat na webech mnoha služeb, kam jsme se registrovali, nebo třeba diskuzních fórech.

Ostatně stačí svoje jméno či používaný nick zadat do Googlu a budete se možná divit, na kolika webech se jméno objevilo. Nebezpečí spatřujeme především u dětí, které na webu běžně používají reálná jména. Zatímco v minulosti jsme si mnozí vymýšleli různé h4ckz0r nicky, kde bylo spojení s reálnou identitou takřka nemožné, v dnešní době sociálních sítí už se maskování identity moc nenosí. Nikdo by vás totiž nenašel. K tomu se přidává nebezpečné sdílení soukromých fotografií široké veřejnosti na Facebooku či Instagramu, které může být za několik let velmi nepříjemné.

Chcete-li z internetu zmizet, odstranění identity a vůbec všech osobních dat nebude nikdy stoprocentní. Můžete se však pokusit o smazání (či alespoň skrytí před veřejností) valné většiny z nich. Dali jsme proto dohromady několik tipů, které při mizení z online světa pomohou.

Začněte sociálními sítěmi

Facebook je dnes největším úložištěm osobních dat a alespoň jméno mu svěřila více než miliarda uživatelů. Pokud mezi nimi nechcete být, můžete svůj účet smazat. Přímo v nastavení účtu najdete odkaz, který vás zavede k nástroji na trvalé odstranění. Po potvrzení bude Facebooku trvat tři měsíce, než ze svých databází odstraní fotky, aktualizace stavů a další informace. Pro veřejnost budou nedohledatelné ihned.

Scrn-09-19-006.png
Facebook umožňuje smazání účtu. Ponechá si však například zprávy a odstranění bude trvat tři měsíce

Kompletní smazání z Facebooku však nebude možné nikdy – podmínky, které uživatel registrací odsouhlasí, dávají společnosti možnost nechat uloženy například zprávy byť v anonymizovaném stavu. I když tedy účet smažete, lidé, s nimiž probíhala komunikace, budou mít zprávy k dispozici od neexistujícího uživatele.

Facebook zároveň nabízí možnost deaktivace účtu. V tomto případě však dojde pouze k zneviditelnění a data jsou nadále uložena na serverech Facebooku v původním stavu. Kdykoliv tedy může dojít k obnovení účtu do původního stavu.

Na Twitteru bude probíhat smazání účtu podobným způsobem. Poté, co možnost potvrdíte, bude účet deaktivován na jeden měsíc. Pokud si v průběhu těchto třiceti dnů smazání nerozmyslíte, budou data odstraněna natrvalo. Twitter přitom maže obsah účtu kompletně včetně uživatelských zpráv.

Pozor na archivy

Právě na Twitteru je nejlépe vidět velké úskalí podobného mazání své identity z internetu. Zatímco živý účet můžete přímo ze služby odstranit, v desítkách různých archivů zůstane jeho obsah uchován. Ty se mohou specializovat na archivaci úspěšných příspěvků (Favstar.fm), jiné mohou shromažďovat tweety s fotkami (Img.ly) a mimo jiné od roku 2013 archivuje každý veřejný příspěvek na Twitteru Knihovna Kongresu Spojených států.

Výborným archivem se však stávají také indexy vyhledávačů. Ať už je to Google nebo některý ze specializovaných vyhledávačů hledající pouze na sociálních sítích, šance na kompletní odstranění údajů je velmi malá.

Scrn-09-19-005.png
Google našel 486 tisíc výsledků, jejich smazání z internetu zkrátka není technicky možné

Právo na zapomnění

Pokud chcete svoje jméno z digitálního světa odstranit či jeho viditelnost eliminovat, pak bude Google největším soupeřem. V jeho fulltextu najdeme zaindexované osobní blogy, portfolia, zmínky v diskuzích i zmíněné archivy sociálních sítí.

Evropský parlament právě s ohledem na ochranu osobnosti v roce 2014 schválil směrnici, která ukládá provozovatelům vyhledávačů umožnit uživateli podat žádost o smazání odkazu, který obsahuje jeho jméno.

Tato možnost se však týká především odkazů, které vedou na obsah, který může poškozovat dotyčného. Typicky to jsou odkazy na články, které informují o soudních procesech, z nichž nakonec obviněný odešel jako nevinný. Pokud však budete chtít z indexu Googlu odstranit veškeré zmínky o vašem jménu bez vážnějšího důvodu, pravděpodobně neuspějete. Ze žádostí, které Google obdrží, je uznána přibližně třetina. Zbytek odkazů je i nadále dostupný ve výsledcích vyhledávání.

Formulář se žádostí můžete vyplnit za sebe i za další osoby pokud k tomu máte oprávnění – typicky to mohou být rodiče při žádosti o smazání odkazů se jménem dítěte. Google požaduje rozepsání důvodů, proč má být odkaz z indexu odstraněn a také je třeba doložit totožnost skenem některého z identifikačních dokumentů.

Scrn-09-19-008.png
Nelíbí se vám, co o vás najde Google? Zkuste vyplnit formulář se žádostí o zapomnění. S velkou pravděpodobností však neuspějete

Je však třeba říct, že velká část obsahu postupně z výsledků vyhledávání zmizí poté, co deaktivujete živé účty na jednotlivých službách. Pokud je při příštích návštěvách crawler Googlu neobjeví, z indexu je postupně odstraní.

Další služby

Po sociálních sítích a Googlu přichází na řadu další služby, kterých mohou být za roky používání internetu desítky. Asi tři stovky těch největších shromažďuje web Justdelete.me s informacemi o tom, jak je složité z těchto služeb odstranit svůj účet. Pokud na některou z nich kliknete, dostanete se v ideálním případě rovnou na stránku s možností pro odstranění účtu.

Scrn-09-19-004.png
Justdelete.me shromažďuje informace o tom, jakým způsobem a jak snadno lze odstranit účty z více než tři stovek služeb na webu

V mnoha případech však bude nutné kontaktovat podporu dané služby třeba i telefonicky. A protože neexistuje žádná legislativa, která by mazání účtů nařizovala, v některých případech zkrátka účet nesmažete. V takové situaci tak můžete sáhnout k nouzovým řešením jako je změna osobních údajů na smyšlenou identitu.

To ostatně bude případ i dalších webů jako jsou diskuzí fóra či komunitní weby. Tam opět možnost smazat svoji identitu bude záviset na ochotě a politice provozovatele a nejjednodušší cestou tak bude právě falešná identita.

S tímto postupem samozřejmě narazíte tam, kde je registrace podmíněna doložením reálného jména. Typicky to jsou diskuze zpravodajských webů. Zde je okamžité odstranění jména takřka nemožné a lze tedy pouze čekat, než vyprší doba, po kterou jsou data provozovatelem uchovávána.

Kompletní zmizení je nemožné

I když svůj účet odstraníte z většiny služeb, na zbytku si vymyslíte falešné identity a postupně vaše jméno vymizí i z Googlu, vždy se najde několik stránek, kde bude vaše jméno figurovat vždy.

Jde pochopitelně o veřejné instituce, které zpřístupňují svoje databáze online. Jednou z nich je například obchodní rejstřík, kde je dohledatelný každý registrovaný živnostník v Česku. Pokud vlastníte či spoluvlastníte nemovitost, pak vaše jméno nebude chybět v katastru, do něhož je rovněž možné nahlížet online. Všechny veřejné rejstříky, které jsou dostupné na webu, pak najdete sepsány na stránkách Statnisprava.cz.

Prevence je jednodušší než mazání

V roce 2013 se objevil návrh jedné z evropských poslankyň, která navrhovala vytvoření tlačítka pro kompletní smazání identity z internetu. Uživatel by zadal svoje jméno, doložil by totožnost a všechny jeho účty by zmizely. Takové kouzelné tlačítko by se samozřejmě hodilo a při odstraňování osobních dat z online prostoru by řešilo všechny problémy.

Samozřejmě se však pohybuje v kategorii nemožných nápadů, které popírají fungování internetu. I kdyby vznikl zákon, který by nařizoval provozovatelům webů možnost jednoduchého smazání účtu, najdou se tisícovky dalších webů, kde se mohou osobní data potulovat. Nehledě na nemožnost centrálního řešení takového opatření, kontrolu nebo vymáhání.

Pokud se tedy chcete vyhnout složitému mazání online účtů, odstraňování profilů ze sociálních sítí a vymýšlení falešných identit, je rada prostá – používejte online služby tak, aby vás produkovaný obsah nemohl ani v budoucnu poškodit.

Diskuze (24) Další článek: Oracle koupilo startup Palerra pro posílení bezpečnosti podnikových aplikací

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,