3D tisk | Wi-Fi

To tu ještě nebylo. Tento Wi-Fi vysílač si můžete vytisknout na běžné 3D tiskárně

Izraelský startup Wiliot chce již brzy vyrábět elektroniku komunikující skrze Bluetooth, která nepotřebuje baterii nebo zapojení do elektrické sítě, slabé kvantum energie potřebné k vyslání informace třeba do mobilu totiž získá přímo z okolního rádiové komunikace – podobně, jak to dělají pasivní RFID/NFC čipy včetně těch, které jsou třeba v bezkontaktní platební kartě.

Studenti z Washingtonské univerzity však jdou ještě o krůček dál a experimentuji s technikou, kterou pojmenovali Printed Wi-Fi. Jejich zařízení dokáže skrze Wi-Fi přenést informaci, aniž by v něm byl jakýkoliv křemíkový obvod a čip. Vše totiž probíhá mechanicky a můžete si to vytisknout na běžné 3D tiskárně.

Kouzlo spočívá v technice Wi-Fi bascattering, kdy zařízení přenáší informace pomocí změny síly již existujícího signálu Wi-Fi; typicky toho, který vytváří přímo váš domácí Wi-Fi router.

Změnu síly signálu (RSSI atp.) Wi-Fi poté zachytí detektor třeba v podobě aplikace pro Android a přeloží si ji na 0 nebo 1 a tedy digitální informaci.

V případě experimentu Printed Wi-Fi k backscatteringu dochází mechanicky – třeba rotací ozubeného kolečka, jehož různě tvarované zuby spojují a rozpojují obvod antény vytištěné z vodivého filamentu (třeba toho obohaceného mědí). Když se tedy kolečko roztočí velkou rychlostí, speciální anténa ve formě pulzů mění sílu signálu Wi-Fi a aplikace v mobilu tento sled změn opět demoduluje na digitální data.

Vzhledem k tomu, že se ve své podstatě jedná o naprosto primitivní plastové zařízení, jeho výroba je i v domácích podmínkách velmi levná a podobný mechanický vysílač by mohl být součástí třeba nádoby s tekutým pracím prostředkem.

Když jej budeme odlévat do pračky, roztočí se lopatky a plastová láhev vyšle nějaký údaj – kdyby v ní byl plovák, tak třeba informaci o tom, že dochází prací prostředek. A to vše bez jakéhokoliv sofistikovaného elektrického obvodu a baterie.

Studenti z Washingtonské univerzity demonstrovali i další mechanické Wi-Fi vysílače; třeba pasivní Wi-Fi tlačítko a posuvník.

Diskuze (7) Další článek: Umělá inteligence Googlu se během čtyř hodin naučila perfektně hrát šachy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,