Radíme: Jaký si dnes postavit počítač [Vánoce 2011]

Poradíme vám z jakých komponent se aktuálně vyplatí postavit počítač. Levný, multimediální, minimalistický, nebo třeba herní.
Kapitoly článku

Než se pustíte do nákupu

Nové počítače se dnes prodávají především v podobě notebooků, ale i „nemobilní“ stroje mají co nabídnout. Zpravidla větší výkon za stejnou cenu, větší pohodlí u pracovního stolu a možnost postupného vylepšování. Dnes vám doporučíme několik typových sestav počítačů, které se z aktuální nabídky komponent vyplatí postavit. Možností se ovšem nabízí nespočet, proto naše doporučení nemusí vyhovovat všem a berte ho především jako inspiraci.

Stavět, nebo koupit celek?

Když si počítač postavíte sami, můžete si vybrat konfiguraci, kterou výrobci běžně vůbec nenabízí, můžete koupit komponenty v různých obchodech, a tím ušetřit; zároveň nebudete platit i za samotné sestavení. Smontované sestavy ale často mají kupu výhod – například tříletá záruka i na komponenty, které jinak mají dvouletou, zaručená kompatibilita, bezproblémový servis a technická podpora i správná optimalizace jednotlivých dílů. Nemusíte se bát do sestavy časem něco přidat, výrobci o tomto kroku ale často chtějí být aspoň informováni – proto dávají na skříň pečetě. O záruku ale rozhodně nepřijdete.

Výrobci počítačů v ČR
Nadnárodní značky:
Acer, Apple, ASRock, Asus, Dell, eMachines, Fujitsu, HP, Lenovo, MSI, Packard Bell, Prestigio a Zotac
Nejvýznamnější značky českých IT distributorů:
Autocont (AT Computers) , Comfor (AT Computers), HAL3000 (100Mega Distribution), LYNX (eD´ System Czech), Triline (AT Computers) a Zajímavá sestava (Abacus)
Další významné české značky/výrobci sestav: ALFA.cz, Alza.cz, Barbone (T.S. Bohemia a.s.), CZC.cz, Mironet a Softcom

Při výběru nového stolního počítače si nejprve musíte ujasnit, co od něj budete chtít. Chcete-li jen surfovat a komunikovat, stačí vám levný počítač s Atomem, aktuálně se však více vyplatí konkurence od AMD v podobě platformy Brazos s procesorem E-350 nebo E-450.

V oblasti levných, ale plnohodnotných počítačů nemá smysl kupovat cokoliv se starými, již odcházejícími sockety – LGA 775, 1156, 1366 u Intelu nebo AM2 a AM2+ u AMD. Nejenže s nimi budete mít problém, co se budoucího upgradu týče, ale také mají starší čipové sady – často nepříliš dobře vybavené, více se zahřívající a méně úsporné. Ještě menší smysl má kupovat jakoukoliv základní desku s paměťovými sloty DDR2.

Při skládání sestavy je nutné věnovat pozornost především desce, zda bude vhodná i pro budoucí upgrady. Volba procesoru a grafiky už záleží především na finančních možnostech a zamýšleném využití počítače. Je zbytečné se hnát za co největší kapacitou RAM, dostačujícím standardem jsou dnes 4 GB, pro náročnější hry a programy se 8 GB může hodit. Rychlost moc řešit nemusíte, pokud budete používat dedikovanou grafickou kartu a nechystáte se přetaktovávat procesor, může vám být maximální frekvence pamětí ukradená. V případě integrované grafiky od Intelu ale rychlejší paměť urychlí grafické operace, hry jsou pak o něco plynulejší.

Za zvážení dnes stojí nasazení SSD namísto (nebo vedle) klasického plotnového disku. Počítač zrychlí více než výkonnější procesor, navíc je dokonale tichý. Při současných vysokých cenách plotnových disků jsou navíc SSD stále výhodnější koupí.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně. Uváděné ceny v článku pochází z různých ověřených internetových obchodů a od těch v CZC.cz se mohou mírně lišit.

Levná sestava: Intel Pentium Dual-Core

Nemá smysl kupovat úplně to nejlevnější na trhu. V nízkých cenových hladinách znamená každá stokoruna o řád lepší, výkonnější a modernější komponentu. Přesto lze postavit moderní a i vcelku výkonný počítač za 6 400 Kč. Základem je levná a střídmá skříň, například tento rok uvedená Eurocase ML N530. Počítač to nebude nijak výkonný, bohatě dostačující je proto 350W zdroj, doporučujeme Seasonic SS350ET. Zde nemá smysl více šetřit, levnější už znamená jen hlučný a nespolehlivý.

Gigabyte.jpg
Volba desky je celkem jednoznačná – Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 je levná, přitom ne nijak ošizená 

Ačkoli byste v této cenové hladině pravděpodobně očekávali platformu AMD, vyplatí se raději nové výhodné Sandy Bridge procesory Intel Pentium Dual-Core, které se od Core i3 liší jen v nepřítomnosti technologie Hyperthreading. Už neplatí ani fakt, že by byly základní desky pro procesory Intel drahé, jsou dokonce levnější díky přítomnosti integrovaného grafického jádra přímo v procesoru.

Při ceně pamětí stojí za to koupit rovnou 4 GB a 1TB disk je kompromisem mezi kapacitou a cenou. Zbývá už jen běžná DVD zapisovací mechanika a interní čtečka karet s podporou microSD karet bez nutnosti používat adaptér a sestavu za 6 400 Kč máte hotovou. Na běžné domácí použití její výkon bohatě stačí – třeba na surfování, psaní dokumentů, práci s nenáročnými programy apod. Hry si s ní ale kvůli integrované grafice nezahrajete, není však problém ji v budoucnu nějakou slabší dedikovanou grafikou osadit – třeba Radeonem HD 6650, na který bude výkon 350W zdroje stále stačit.

Levná sestava v ceně 6 400 Kč (upraveno - cena platí s 500GB diskem, vzhledem ke průběžnému razantnímu zdražování disků):

skříň: Eurocase ML N530 zdroj: Seasonic Energy Knight SS350ET procesor: Intel Pentium Dual-Core G620 BOX deska: Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 (rev.1.1) paměť: Kingston 4GB (kit 2× 2GB) 1333MHz disk: Seagate Barracuda 7200.12 3.5" 1TB ST31000524AS mechanika: Samsung SH-222AB čtečka: Apacer USB 2.0 AE501

Ještě levněji, nebo v malém a tichém balení

S cenou jde jít ještě níže. Můžete koupit skříň i se zdrojem za 640 Kč, ale připravte se na ostré, měkké plechy a zdroj z nekvalitních součástek s nízkou účinností, a tím i vyšší spotřebou a hlučností. Základní deska zůstala stejná, zde opravdu nemá cenu více šetřit, ale procesorem už je slabší dvoujádrový Celeron G530 z rodiny Sandy Bridge. Ten není špatnou koupí vzhledem k taktu 2,4 GHz, oproti Pentiím má o megabajt menší cache. V prodeji je i jednojádrový Celeron G4400 pro Socket 1155 za 800 Kč, ale ten už je příliš slabý.

RedStar.jpg
Levná bedna od RedStaru, k sehnání za 640 Kč i se zdrojem

Dva gigabajty paměti se dají oželit, a když sáhnete po dostatečně velkém 500GB disku, zjistíte, že lze „rozumný“ počítač postavit i za 4 200 Kč. Jen mu chybí DVD mechanika a čtečka karet. Na surfování a psaní ale stačí, také všechny filmy i v HD kvalitě vám přehraje.

Extrémně levná sestava za 4 200 Kč:

skříň + zdroj: RedStar OEM11 350W procesor: Intel Celeron G530 BOX deska: Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 (rev.1.1) paměť: ADATA 2GB 1333MHz disk: Samsung SpinPoint F3 3.5" 500GB HD502HJ

Počítačová sestava nemusí být rozměrná krabice ležící pod stolem. Není-li vaší prioritou výkon, můžete si postavit maličký levný počítač, který bude navíc tichý. Základem je použití Mini-ITX skříně – bohatou nabídku má v tomto směru Eurocase. Vybraný model Wi-02C má již zabudovánu čtečku paměťových karet, dva USB porty a audio konektory. Skříň je uvnitř dobře řešená a velké úspory místa dosáhla především použitím notebookové DVD mechaniky a uvnitř najdete pouze jednu pozici na 3,5" disk. Budete si do ní muset koupit zvlášť zdroj formátu TFX, nejlepší koupí je jednoznačně velmi tichý model od Seasonicu.

ATX.jpg
Malý a tichý počítač do 10 tisíc korun. Je vhodný i jako doplněk k televizi.

Dnes už konečně máte na výběr mezi Mini-ITX deskami, které si co do výbavy nic nezadají s většími formáty – třeba vybraný model od Gigabyte má USB 3.0 porty, 4× SATA, HDMI, dva paměťové sloty, PCIE ×16, kvalitní součástky a nízký pasivní chladič. Vhodnou volbou do takového Mini-ITX počítače je slabší Intel Pentium Dual-Core G620, zdroj by ale bez problémů utáhnul i silnější Core i3-2100. Chladič použijte přiložený u procesoru, je nižší než ty, které se prodávají samostatně, není ani příliš hlučný.

Disk jsme zvolili úsporný a tišší 2TB Samsung SpinPoint F4, někdo by však mohl upřednostnit raději nějaký rychlejší 1TB disk. Skříň, základní deska i dostatečný výkon zdroje umožňují montáž nízkoprofilové grafické karty – třeba Radeonu HD 6450 nebo HD 6570 v případě, kdy by vám nestačil výkon integrované grafiky.

Levný, malý a tichý Mini-ITX za 8 200 Kč:

skříň: Eurocase Mini ITX Wi-02C zdroj: Seasonic TFX SS-300TFX Bronze procesor: Intel Pentium Dual-Core G620 BOX deska: Gigabyte GA-H67N-USB3-B3 (rev.1.0) paměť: Kingston 4GB (kit 2× 2GB) 1333MHz disk: Samsung SpinPoint F4 EcoGreen 3.5" 2TB HD204UI mechanika: Sony Optiarc AD-7710H kabel: SATA datový 0,5 m + napájecí slim pro NB mechaniky

Článek pokračuje v další kapitole: výkonné počítače za dobrou cenu


 Iko1.png
Notebooky
 Iko1.png
Stolní
počítače
 Iko1.png
Monitory
 Iko1.png
Příslušenství
k počítači
       
 Iko1.png
Počítačové
hry
 Iko1.png
Běžné
mobily
 Iko1.png
Chytré
mobily
 Iko1.png
Tablety
a čtečky
       
 Iko1.png
Sluchátka
 Iko1.png
Přehrávače
MP3 a MP4
 Iko1.png
Kompaktní
fotoaparáty
 Iko1.png
Digitální
zrcadlovky

Doporučujeme také: Jak správně postupovat při reklamaci

 

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,