Intel hlásá smrt tabletům. Nic jiného mu ani nezbývá

[Komentář] Z poslední tiskovky Intelu vyplynulo, že tablety považuje za slepou kolej. Budoucnost prý patří ultrabookům. Být to tak nakonec nemusí, ale je jasné, proč to Intel říká.

V Intelu je veselo. Největší výrobce mikroprocesorů na světě hned první den veletrhu CES přispěchal s prohlášením, podle kterého budoucnost počítačů nepatří tabletům ve stylu iPadu, ale nové generaci tenkých notebooků, které Intel nazývá ultrabooky. Prvních pár kousků přišlo už na předvánoční trh, ten pravý boom ale přijde letos. Partneři Intelu chystají obchody zaplavit více než sedmi desítkami těchto placatých strojů.

Dnes už snad nikdo nediskutuje o tom, že by ultrabooky jednou úplně nenahradily dnešní notebooky (Intel odhaduje, ž letos budou tvořit 40 procent prodaných notebooků). Je to evoluce. Budou tenčí, lehčí, hezčí, výkonnější a vydrží déle na baterii. Avšak prohlášení Intelu, že těmto strojům patří budoucnost i na úkor tabletů, je dosti přehnaná a zavání současnou bezradností technologického obra.

Kráva dělá bůůů. Uživatel mluví (a myslí)

Veškerá vyřčená hesla o „kravských uživatelích“ a podobná velkohubá prohlášení mají pouze odklonit pozornost uživatelů od jednoho neoddiskutovatelného faktu: Intel a jeho partnerští výrobci v současné době nijak zásadně nefigurují na rychle rostoucím trhu s tablety. A dostanou se tam až někdy v druhé polovině tohoto roku, kdy Intel vydá úspornou platformu Ivy Bridge a Microsoft systém Windows 8. Do té doby Intel prostě musí mlžit a dělat, že ho tablety vlastně vůbec nezajímají a že našel vlastní, mnohem lepší cestu.

Klepněte pro větší obrázek
A tady vám, vážené dámy a pánové, představujeme ultrabook Intel Kočkopes, protože žádný tablet zatím nemáme.

Ba co víc, Intelu v oblasti mobilních zařízení hrozí mnohem větší konkurence, než je doposud u počítačů zvyklý. Najednou tu není pouze relativně malé a neškodné AMD, ale zavedené značky jako Texas Instruments, Nvidia, ARM, Qualcomm a další. Marketingové oddělení Intelu proto nevymyslelo nic jiného, než že pozornost odkloní skrze radikální hesla a prohlášení. Připomíná mi to šéfa Microsoftu Steva Ballmera, který se před vydáním prvního iPhonu smíchy popadal za břicho a vyčítal tomuto telefonu, co všechno nemá a jak je jeho koncept tehdejších Windows Mobile neporazitelný.

Intel si navíc představuje, že uspěje s kočkopsy typu podivného dotykového ultrabooku Intel Nikiski. Skutečně někdo věří tomu, že se taková překombinovaná zařízení budou prodávat? Argument Intelu, že na tabletech nelze aktivně tvořit, je lichý. Apple si už před rokem uvědomil, že tento nedostatek musí odstranit a napochodoval s aplikacemi jako iMovie, GarageBand, iWork a podnítil vývojáře, aby „tvůrčí“ aplikace vydávali také.

Klasické ultrabooky budou mít úspěch, o tom nemůže být řeč. Dojde k výměně současných počítačů za tenčí a novější. Ale tablety z trhu skutečně nezmizí. Naopak, jejich podíl a počet poroste. Uvidíme, s jakou Intel přijde koncem roku, kdy už bude mít na čem stavět.

Diskuze (137) Další článek: A zase nové ultrabooky: Samsung Series 5 a Series 9 [CES 2012]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,