Aktuálním terčem hackerů jsou přenosná zařízení a firemní data

Na dnes zahájené pražské mezinárodní konferenci HackerFest 2014 se experti na internetovou bezpečnost a etický hacking shodují, že v současnosti jsou nejcitlivějším terčem hackerů mobilní zařízení a firemní data. Z firem totiž podle společnosti SafeNet uniknou každý den 2 miliony údajů o zákaznících a počet Android malware se podle údajů International Business Times za posledních 12 měsíců zvýšil o neuvěřitelných 600 %.

Účastníci největší IT Security / Hacking konference u nás – HackerFest 2014 poukazují, že nebezpečnou zbraní se v rukou hackera může stát obyčejný textový editor a webový prohlížeč. Vzhledem k tomu, že nárůst počtu mobilních zařízení je v tomto roce enormní, jedná se o masivní problém. Průzkumy trhu ukazují, že se celosvětově prodá zhruba stejně tabletů jako PC, chytrých telefonů pak nejméně čtyřnásobek. Jak je to ale se zabezpečením mobilních zařízení? „Na zabezpečení mobilních zařízení a aplikací je třeba pohlížet z více úhlů – jde jednak o chybějící zabezpečení vlastních aplikací, ale také o chování jejich uživatelů,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas.

Velmi rozšířeným rizikovým chováním je práce s aplikacemi v nezabezpečených wi-fi sítích -v prostředí kaváren, restaurací, při čekání na úřadech nebo u lékaře. Samostatnou kapitolou je pak vlastní zabezpečení aplikací. „Až 90 % mobilních aplikací vykazuje bezpečnostní slabiny, a nejde přitom rozhodně jen o řešení od nevýznamných vývojářů – ukazuje se, že bezpečnostní díry se nevyhýbají ani tak zásadním aplikacím, jako jsou ty pro mobilní bankovnictví,“ upozorňuje William Ischanoe, bezpečnostní expert a lektor Počítačové školy Gopas.

Počítačová kriminalita stále zřetelněji ohrožuje i firmy, ty české nevyjímaje. A řada z nich nevěnuje dostatečnou pozornost bezpečnostním mechanismům. Shodují se na tom účastníci konference HackerFest 2014. Velké riziko představují i vlastní neproškolení zaměstnanci firem. „Nezasvěcený pracovník nevědomky nainstaluje do firemního počítače cokoli jen proto, že je líný číst složitá ujednání nebo je stresován přemýšlením o něčem, čemu nerozumí. Velmi rozšířeným rizikovým chováním je také práce s firemním počítačem v prostředí internetových kaváren s nezabezpečenou wi-fi sítí,“ dodává William Ischanoe z Gopasu. 

Další článek: Bývalá právnička Googlu nejspíše ovládne americký patentový úřad

Témata článku: , ,