» Poradna » Windows (a jiné OS)

Zvýšení výkonu

Zdravím. Chtěl bych zvýšit výkon svého počítače a tak se pokouším o klasické věci. Vím, že tyhle "věci" nějak extrémně nepomůžou, ale cokoliv pomůže. Zatím jsem zakázal "windows aero" a blbosti, které se spouští s počítačem, jako je google update. Dostal jsem se ke službám. Které nepotřebujete. Zakázal jsem zatím podle tipů windows search, fax, který nepoužívám.. Co říkáte na superfetch?

Odpovědi na otázku

Výkon počítače softwarově nezvýšíš, tečka. To je všechno jen placebo efekt, ale reálně se to naběhu programů (např. her) nijak neprojeví, protože ty služby zabírají většinu času jen minimum výkonu.

Jako vypnutí Aera pomůže u strojů co jsou na hranici toho Win 7 unést, jinak ano... je to spíš placebo. To co může max pomoci OS, je jeho komplet reinsalace, protože bordel v OS si může kousek výkonu ukousnout, ale v řádu promile/procenta max.Koupit lepší cpu, nebo gpu dost často výkonu pomáhá více, než vypnutí služeb :)

Ja som vypol nepotrebne suzby asi 20 zo 60, takze mam uz len 40.Vypol som aktualizacie vstekeho - asktulaizujem ked ja chcem.Vypol som automatcike edfragmentacie teda vypnut netreba len sluzby ale aj planovane ulohy v Task Scheduler a ze su tam teda poriadne nezmysly pozapinane.A zapol som blokatory reklam internetu.Aero som si samozrejme nechal.Pocitac ide o 70% rychlejsie. Som spokojny.

A neni "rychlejsi o 970%"? ;o)Ta zminka o vypnuti defragmentace a nektere dalsi detaily by tomu nasvedcovaly..

Ja defargmentujem tak raz za 2 mesiace rucne. Disk ma 30 000 !!! hodin a nema jediny vadny sektor.A tych 70% veim podla subjhektivneho ghodnotenie. namacitava sa napriklad namieto 100 sekund len 30 sekund, to nie, ale ak otvram okna tak je to neikedy aj o 80% rrychlejsie ako predtym teda netrva to 2 sekundy ale len 0,4 )

Defragmentuješ SSD disk počítám... hh :)

Nie ssd sa nemaju defragmenotvat to je vseobecne zname.

70% to není možný... To by spíš napovídalo, že ten Os je před smrtí, nebo plnej bordelu...

Tak to sa v pocitacoch prilis nevyznas, bez urazky.Zbytocne sluzby a ulohy poriadne spomaluju pocitac.

Nevyznáš se ty. Ty služby na pozadí zabírají jen minimum výkonu procesoru a počítač prakticky nezpomalují. Jedině snad kdybys jel se 2GB RAM, tak vypnutí služeb uvolní více RAM na běh systému a programů. Jinak tady ale vykládáš pohádky. Po tvojom rozprávky

Sluizby zaberaju ram a tym aj znizuju vykon procaku, a sucansne zaberaju procak ked bezia.ja rad vypinam sluzby, niekdy sa neviem dokckat kym ju vypnem.

Vieš čo presne môžeš vypnúť?

samozrejmeZvyknem si to aj zapisat ak by bol problem vratim naspat.

Ale Džek má pravdu. Radšej upgrade-ujem na normálnu RAM a CPU a potom +- 0,05% neriešim. U P4 s 1 GB sa musí riešiť každý MB a nejaké to % pri CPU, ale pri G1840 a vyššie s 8 GB RAM to za laborovanie nestojí

ja ako neviem o co ti ide.Ale ked znizim pocet sluzieb a uloh o 30, bezi mi menej procesov na pozadi a pocitac je o 70% rychlejsi. Kazdy pocitac je vtedy rychlejsi. Mas s tym nejaky problem?Este ti to tak vysvetlim, ez robis neico na pocitaci a adobe si zacen vyhladavt aktualizacie a zabere pritom 90% procesora. Je to normalne? Nie je moze ti znicit prcau co robis. Typicky photoshop by ti to mohlo zaseknut.

Tak jistě, pokud máš 2GB RAM, tak máš pravdu. Pokud máš normální počítač, tedy 8GB+, tak je dost volné RAM a nemá to na nic vliv. A ohledně toho procáku, podívej se ve správci úloh, kolik procent ti ty služby zabírají... Opět, pokud nemáš nějakou předpotpní popelnici, tak po většinu času je to skoro 0%. Takže ne, žádný pozorovatelný vliv na výkon to nemá.

Viz odpoved vyssie.

O 70% rychleji jede co přesně?

O 70% sa rýchlejšie točí koliesko počas bootu

velmi smiesne

Kompletním vypnutím Aera kupodivu příliš výkonu navíc nezískáš. nestojí to za to. Když už, tak povypínej jen některé vizaualizace Aera. Spusť SystemPropertiesPerformance a povypínej třeba animace, posuvy tlačítek, postupné hasnutí nabídek, pozvolné zobrazování nebo vysouvání nabídek a popisů, vysouvání polí a seznamů. Tím získáš pocit rychlosti i skutečnou plynulost GUI a menší zatížení systému. Přitom ti systém zůstane stále vzhledově přitažlivý (líbí-li se ti Aero, předpokládejme že ano) a prakticky stejný jako se všemi vizualizacemi (za chvíli si ani neuvědomíš, že se ti dříve v Office a všude nabídky vysouvaly pozvolna a animovaně a chybět ti to pravděpodobně také nebude).

Tohle nemá smysl, když ani nevíš / nenapíšeš, co tě brzdí? Procesor? Málo RAM? Pomalý disk? Třeba Windows Aero by mělo být akcelerováno grafickou kartou, takže vypnutím spíš výkon snížíš. Stejně tak Superfetch je určen k tomu, aby nebylo nutné tak často čekat na pomalý pevný disk (pokud máš SSD, klidně to vypni, ale výkon ti to nepřidá). Po takovéto optimalizaci bude ten výkon (rychlost PC) ještě horší...

Najcitelnejsie zvysenie vykonu je dosiahnutelne pouhou vymenou operacneho systemu za nieco, co nepotrebuje k svojej bezproblemovej cinnosti pocas prechadzania Internetom anti*(vselico). Napriklad taky Linux je super spolahliva vec fungujuca o hodne rychlejsie prave kvoli absencii brzdicov anti*(vselico)...Linux funguje preto tak rychlo, lebo tam je opacna filozofia. Ak nieco potrebujes aby fungovalo, tak si to musis nastavit (napriklad zdielanie suborov). Ziadne Cecko a ine nieje standardne zdielane ako admin share.

Nesdělil jsi hw sestavu. Tam by se třeba dalo něco vylepšit.Ve službách se nehrab, to je jen pro odborníky.V lepším případě snížíš odezvu OS, v horším už nenabootuješ.Viz komentáře kolegů.Ještě horší následky nastanou po použití různých "čističů", "zrychlovačů, tweaků apod.

Nejprve přesná specifikace pak rada. Přednadčítání superfetch, může vadit u mašin s HDD a málo RAM, u SSD a hafo RAM je irelevantní co dělá. I, když pochopitelně při jeho vypnutí i v takovém případě se šetří systémové prostředky.

Já musím zase nesouhlasit - Superfetch bych nikdy nevypínal, prakticky nic tím neušetříš. Ale pokud máš SSD, tak je to jedno.

Souhlas, tyhle předpřipravené segmenty paměti dokáží při použití ReadyBoost docela dost zvednout odezvu systému, zvýšit rychlost přepínání uživatelů, aplikací, snížit nároky kladené na HDD,... Kdo má opravdu rychlé železo (nejlépe s SSD, u toho by mělo u Windows 7 dojít k samovolnému povypínání nežádoucích funkcí) tak rozdíl nemusí pocítit. Naopak mohu potvrdit, že když vám aktivní ReadyBoost vypadne, je to utrpení, je to mnohem horší než kdyby nebyl aktivní vůbec (systém je nastaven pracovat jinak). Tahle situace by neměla nastávat, mne se dvakrát přihodila - myslím kvůli nedostatku místa na discích a celkovému skokovému snížení výkonu počítače, kdy systém vyhodnotil úložiště ReadyBoost nejprve jako ne ideálně dostupné a tak provedl nové testy výkonu a ty vyhodnotily použitou přídavnou paměť jako málo výkonnou. Takže mým druhým tipem je mít přinejmenším na systémovém disku dostatek volného místa (platí to i pro SSD kterému tím ušetříš životnost). Dostatek místa u klasického HDD je u mne alespoň 20GB na tvůj systém Windows 7, s tím že naopak provedeš jednu úplnou defragmentaci a srovnáš soubory a pak ještě povolíš automatickou rychlou defragmentaci (její každodenní vykonánání bude otázka minut a ani si toho nevšimneš, čas vykonání se prakticky přizpůsobí využití počítače). Služby vypínat je pro tebe už úplná blbost. Tohle píši autorovi dotazu, pod tebe to Xanthore píši protože jsi zmínil ten Superfetch (ten jen sbírá údaje a připravuje data).

Nemám už nikde systéme na HDD, co mi to dělalo jsem uvedl níže / výše (jak se to tu řadí) a pokud jde o rychlost SSD to řeším firemně, mám Samsung:http://abload.de/img/mxpir8emjr0r.png(jo, vezme si to RAM přes I/O a dojde k dočasné vysoké rychlosti)

Ano mám (už všude) a od doby co mi na Vistách přednadčítal projekty do PinnacleStudia má trvalý BAN.> Vyvětšlím: Na mašině bylo 8 GB RAM, funkce Superfetch na přednadčítání dat (především pro Office a běžné programy) mi opakovaně po spuštění PC načítala projet PS (bez ohledu na velikost) a to vč. souborů s videem. Když daná služba zjistila, že v PC není dost RAM na takovou operaci, ukončila ji, a započala načítat druhý projekt v pořadí.

Superfeth jako by nepracuje s daty na disku. Představ si to tak, že když je použita knihovna ta a ta, tak správce paměti přidělí jejím funkcím nějaké stránky (paměťový prostor). No a superfetch si to co zůstane přímo v paměti poznamená a sleduje četnost, myslím i rychlost,... Už i tohle systému určitým způsobem pomáhá, například při ReadyBootu. Pokud ale povolíš ReadyBoost (u Windows 7 je myslím ReadyBoot přímo provázaný s ReadyBoost, teď z hlavy nevím) tak právě díky údajům sebraným Superfetch se do pomalé paměti ReadyBoost uloží ty segmenty dat pro RAM. Nebude potřeba pokaždé zpracovávat uvedenou knihovnu znovu. Navíc to odlehčí Swappu na HDD a přístu k souborům na HDD celkově. Takže k ničemu takovému jakože ti Superfetch kvůli čemusi vytížil počítač nemohlo dojít. Je potřeba si ale uvědomit, že všechny tyhle pokročilé funkce Windows se neshodnou s vašimi oblíbenými "čističi". Ony naopak potřebují ty databáze naplnit a začít fungovat. Když jim neustále zasahujete do života a nutéte je začínat od znovu tak jednak správně nefugují, jednak opravdu více vytěžují počítač (nastane-li kritická chyba tak naprosto neúnosně). Je to asi takhle, po instalaci je výkon nějaký a časem s balastem (ano i díky plnění těchto cache, seznamů,...) o něco poklesne. Pokud ale necháte systém fungovat jak byl navržen, bude výkon stabilní a vyrovnaný (odpovídající HW). Drastickým povypínáním (ne vyčištěním cachí, smazáním seznamů,...) můžete získat relativně vyšší výkon (oproti stavu kdy optimalizace funguje). Ale z hlediska celkové práce na počítači a komfortu vždy tratíte.

Já se nebudu hádat, co to dělalo jsem uvedl a nelžu. Pracoval jednoznačně s daty na disku, načítal videosoubory do RAM, a tak dále. Chápeš, že nemám důvod si v tomto vymýšlet? Nebo jinak, napadlo by tě co říkám, kdybych ti to neřekl? Chápeš - to se nevyplatí vymýšlet.

On je hlavní problém v tom jak to popisuješ. Teď to vůbec nevyznívá jak jsi to předtím napsal, to zaprvé. Za druhé to co popisuješ vypadá spíše na funkci ReadyDrive, NV Cache u hybridních disků. Ve Windows 7 byla oproti Windows Vista změněna velikost ReadyBoost cache až na 32GB a možnost využít až 8-mi Ready Boost cache. Ta funkce ReadyDisk se týká segmentů dat z HDD, které by systém mohl vyžadovat. Ve všem uvedeném hraji roli SuperFetch. On má opravdu nasvědomí (i bez uvedených urychlovačů) co se bude načítat do zbytku RAM, který není právě aktivně využíván. Je-li jí hodně volné, hodně úseků dat může být přednačteno. Pokud rozhodl, že to bude video (za daných okolností, v záležitosti na druhu urychlení/optimalizace), mělo tomu tak být. Opět se ale pracuje se segmenty dat (už jsi viděl, že by video přehrávač či editor měl v paměti načtené celé video), neumím si představit že by ti tam chtěl nahrát jedno kompletní video a jak říkáš když neuspěje zkusit druhé. veškerá tahle činnost prakticky nejde na úkor výkonu a využití RAM ani HDD. Musím ale zopakovat, že správné funkci těchto optimalizací zabraňuje většinou sám uživatel, urputnou snahou čistit a ovlivňovat. Vždyť například teprve asi po pěti spuštěních počítače se vytvoří takový list pro ReadyBoot, který umožní zrychlit spouštění systému Windows (já vím od osmiček máte k dispozici hibernaci jádra). Když neustále mažete, tak se pak nedivte že optimalizační funkce si myslí, že jediná opravdu využívaná věc v počítači je ten čistič a do zbytku paměti načte klidně balast, který vůbec nepoužíváte často a ani dnes ho pravděpodobně nebudete potřebovat. Jinými slovy, ten kdo má hodně RAM a SuperFetch zakáže dělá pěknou blbost (i bez optimalizací ReadyBoost a ReadyDrive), ale ať si to každý vyzkouší a posoudí sám.

Zakázat indexování a vyhledávání je také blbost. Zkus naopak jak bude tvůj počítač spolehlivý ve vyhledávání, když mu (v možnostech složky) zrušíš nastavení, že Při prohledávání systému souborů se nemá používat index. Pochopitelně to bude platit jen pro indexovaná umístění. Uvidíš jak tě překvapí rychlost prohledávání tvých uživatelských složek a zbytek počítače tě beztak nezajímá (nabídka start, existuje-li na Windows 7 ekvivalent vyhledávání z této nabídky, má do jisté míry samostatné nastavení).

Jak pro koho, já mám data na fyzicky jiných discích a k vyhledávání a správě používám TotalCommander (umí hledat i v souborech - datový obsah) a WhereIsIt (umí i náhledy, popisky a nikde to v OS nemusí ukládat), také umí přímo k souborům přistoupit. > Indexace je na každém, kdo má pár souborů neopatrně pod Userem (kde pokud někdo nezálohuje co den, nemají co dělat - nebezpečné*), pak jeho věc, pokud máš miliony souborů a pustíš na to indexaci tak se z toho OS max. podělá.* Na disku s OS má být OS, DATA patří na jiný disk / oddíl, a když se podíváš k otci, učiteli, fotografovi, fyzikovi nebo komukoliv kdo opravdu s PC pracuje, tak to tak má.

Dobře znám jen vyhledávání z Vist, ale ty to říkáš jako by počítač neuměl prohledávat obsah souborů. Tady je pravda že třeba vyhledávač Salamandra (proč tedy ne i Total Commanderu) může být nad konkrétní složkou rychlejší. To je pravděpodobně způsobeno tím, že vyhledávání ve Windows (u indexovaných umístění, je-li právě u indexovaných umístění přikázáno prohledávat systém souborů) rovnou zpracuje nalezené údaje jako by právě proběhlo indexování. Takže se možná vykonávají dvě věci zaráz (je to doměnka). Jinak ten rozdíl není tak velký a navíc zde mluvím o fultextovém prohledávání binárních souborů. Najít něco v dokumentech office, popis obrázku, název alba, e-mail,... bude pravděpodobně rychlejší vyhledávačem který si vytváří index/databázi. Bude to platit pro jakýkoli vyhledávací stroj, ne jen ten od Microsoftu a vždy bude platit, že čím více fyzických úložišť, tím bude nasazení takového (spolehlivého) nástroje výhodnější. Je rozdíl něco opravdu prohledat a nebo se podívat do databáze. Spolehlivost (že si ji má vyzkoušet) jsem uvedl proto, že jí nemusí být dosaženo (někteří lidé si na ni stěžují, během vyhledávání jí nemusí být dosaženo - tedy například když indexování má problém). Já mám například teď v indexu "jen" (mohu mít více) asi 70-80 tisíc položek a jen složka dokumenty má přes 20GB; za mne indexovat a používat všech funkční vlastností systému.

Chtěl jsem napsat, že vyhledávání nemusí být spolehlivé během indexování. Proto jsem doporučoval jednak prověřit spolehlivost vyhledávání, jednak (jednou za čas, po nastálých problémech - které se jednou za pár let mohou vyskytnout) zkontrolovat že služba indexování funguje spolehlivě a indexování nejede nonstop (počítač není schopen indexování dokončit).

Prostě by si každý měl vyzkoušet více metod, a nespoléhat pouze na možnosti MS / systému. Mnoho věcí neumí tak jako SW třetích stran.

To určitě ano. Hlavní problém však vidím v tom, že ať už je použit jakýkoli složitější nástroj musíš ho chápat a umět s ním pracovat. A většina lidí dodnes nepochopila jak tyto nástroje používat. Hrubá síla fulltextového vyhledávání je opravdu dobrá jen tam kde to jde použít. Uvědomme si, že ty nástroje umí číst slova v daném typu dokumentu, umí rozpoznat text v obrázcích, umí vytáhnout náhledy z dokumentů které je mají nebo udělat vlastní. To je spousta strojového času a neuložit výsledky do databáze pro příští rychlejší hledání je mrhání výkonem a časem. A teď si třeba vem jak je jednoduché nastavení hledání ve Windows a když ho nastavíš blbě tak namísto vteřin ti bude hledat celé minuty. Když ho nastavíš jinak blbě, tak ti například z indexovaných umístění předhodí i všechny soubory které obsahují dané slovo, ale z neindexovaných jen ty které mají dané slovo v názvu souboru - prkotina, ale uživatel z toho může být zmatený, a to jen proto že se nepopral s pár jednoduchými nastaveními (a nechal je třeba ve výchozím stavu). Kdyby chtěl někdo, kdo prohledává často celý disk nebo neindexovaná umístění, zkusit hledání a indexování ve Windows znovu doporučuji nastavit pouze následující (ke všemu ostatnímu, prohledání podsložek či obsahu, vás průzkumník vyzve): 1) Vždy prohledávat pouze názvy souborů 2) Hledat částečně shodné položky, Použít vyhledávání v přirozeném jazyce 3) Volitelně: Při hledáních v neindexovaných umístěních zahrnout systémové složky a komprimované soubory. Ten kdo prohledává neustále jen uživatelské složky může zase uvítat automatické vyhledání souboru obsahujícího dané slovo aniž by k tomu musel dávat extra příkaz. Tomu pak stačí vybrat namísto uvedené volby volbu "V indexovaných umístěních prohledávat názvy souborů a obsah". P.S. Příklad. Na disku mám asi 65 GB dat (přes 80.000 souborů v asi 9.000 složkách), z toho 21 GB v Dokumentech (asi 43.000 souborů ve 2.000 složkách, jde přitom o indexované umístění). Vyhledání všech souborů na disku, Ukázat celý příspěvek

Ještě jsem měl možná zmínit, že pro toho koho zajímají indexovaná úložiště (uživatelské složky) je prostě nejvhodnější WinKey+F a hledat, netřeba spouštet hledání nad složkou ve které si myslíte, že je daný dokument či obecně soubor umístěn.

Ještě bych chtěl reagovat na ten (pro mne zmatený) text o fotografech, učitelích, disku na data,... Za prvé jsou to věci které s funkcí hledání nesouvisí. Za druhé i pokud si někdo jen přetáhne jednotlivé uživatelské složky mimo složku profilu (třeba na jiný disk), tak indexování si s tím poradí automaticky. Pokud by si neporadilo, nebo bys potřeboval indexovat jakékoli jiné místo, není problém, vždyť ti to nabízí přímo i průzkumník při hledání v neindexovaných umístěních. No a v poslední řadě, já s tebou souhlasím a sám mám vždy celé uživatelské profily na "datovém disku", ale jak říkám s vyhledáváním ani indexováním to nesouvisí, proto jsem to také doposud nezmínil. Teď mám ale pocit, že bys mohl některé lidi zmást, tak to uvádím, jen tak pro pořádek.

Pochlub se ještě. Miniatury ty také vypínáš, nebo alespoň pravidelně mažeš CleanMgr či jiným úžasným nástrojem? nebo jsi rovnou vypnul službu, či přikázal zobrazovat jen ikony? A už víš proč ti tak dlouho trvá zobrazit miniatury tvých fotek...? P.S. Pokud se někdo náhodou "uklikáváte" (při použití CleanMgr) a zapomínáte zrušit zatržítko u dočasných souborů Internetu (IE), miniatur, koše,... spusťte CleanMgr jako správce a zaškrtněte jen to co chcete mít zaškrtnuto i pod účtem uživatele. Jiné "čističe" dokáží občas funkci miniatur nabourat. Pak se klidně vytváří ale nefungují. Kdo chce mít miniatury funkční, ať se nebojí, že mu na disku zabírají i několik stovek MB, za ten komfort a rychlost to stojí.

Opravdovej výkon zvýšíš jen tím, že opravdu koupíš nový výkonější komponenty. TY softwarový blbosti na to zapomeň. Už jenom že se to jmenuje turbo boost setup atd... znamená, že to je marketing a je na nic. Nemyslím to zle, ale opravdová pomoc je nový hardware. Procesor a RAM mají největší vliv na celkový výkon PC. A k tomu samozřejmě kvalitní deska.

Výkon zvýšiš napr. týmto: http://www.czc.cz/140579,141073,110330,1703...

Nemohu si pomoct, ale když jsme viděl název vlákna, tak doporučuji ArginMax