» Poradna » Mobily

Zrcadlovka - nezaostří, nevyfotí

Dobrý večer, mám nejspíš hloupý dotaz. Dostala jsem novou zrcadlovku Nikon D3300 + 18-55 DX VR, jsem úplný začátečník, zrcadlovku držím v ruce poprvé, prostudovala jsem si návod, ale ne a ne něco vyfotit. Nastavený mám automatický režim, ničemu víc zatím nerozumím, přimáčknu spoušť, nic se nazaostří a po domáčknutí se nic ani nevyfotí... z asi 100 pokusů se mi povedlo jednou vyfotit bílou záclonu... snažím se zaměřit na jasné věci... vázu na stole, psa ležícího na koberci, ale nic... nevím, kde dělám chybu, nic jsem nikde nepřenastavovala, vše je tak, jak bylo nastaveno z obchodu. Děkuju za jakoukoliv radu.

Odpovědi na otázku

Promiň, ale toto tě nikdo na dálku nenaučí. Možná máš vypnutý autofokus na objektivu a pokud foťák v automatickém režimu nezaostří, tak nefotí. Někde děláš chybu a to musi zjistit někdo naživo.

Děkuju za reakci, zkusím tedy raději sehnat někoho v okolí, kdo zrcadlovku umí ovládat.

Rád bych pomohl víc, ale takto na dálku nejde říct, jestli je to technická chyba nebo někde neví přehlédlas. Každopádně zkontroluj na objektivu i má těle zrcadlovky (pokud tam je) přepínač AF/M, jestli není nastaven na M.

Mám zkušenost, pravda, foťák není nejnovější a není to zrcadlovka. Ale je náročný na typ a stav baterek, s některými se ani nezapne. Máš tam výměnné baterie nebo vestavěnou co nejde vyměnit?

Co to prosímtě plácáš za kraviny? 1) D3300 je aktuální model, 2) je to zrcadlovka, 3) má vlastní Li-ion akumulátor.

stav baterek nemá na ostření vliv - buď funguje, nebo to nahlásí prázdnou baterii. Pokud to má zapnuté, tak baterkama to není. Tipuju přepnutý AF/MF na objektivu, pokud tam teda ten přepínač pořád dávaj i na seťáky.

Přepínač AF/MF na objektivu není. Baterka je vestavěná a nabitá.

Nikkor DX 18-55 DX VR má na objektivu dva přepínače: 1) A/M (to je ekvivalent AF/MF), kdy A - automatické ostření a M - manuální ostření předním prstencem. Dále je tu přepínač VR ON/OFF, což je optická stabilizace. V každém případě předpokladem pro automatické zaostření bude A/M přepínač v poloze A.

Buďto jsem tedy úplně blbá anebo nevím, ale kde přesně mám na tomto objektivu hledat ten přepínač? Nikde nic takového nevidím... http://www.nikon.cz/imported/images/web/EU/pr...

Tento objektiv NEMÁ přepínač A/M. Je to nutné přepnout v Menu !!! Pokud objektiv nezaostří, spoušť nespustí.

Mohla bych se zeptat, kde v menu se to přepíná? Opravdu to bude asi tento problém, s druhým setovým objektivem, který přepínač má, problém není.

Tak jsem to konečně našla, mám tam nastavený automatický režim zaostřování... pokud přepnu na manuální, fotky to vyfotí, ale rozmazaně, otáčení zaostřovacím kroužkem nepomáhá...

pokud přepneš na manuální režim ostření, tak otáčení ostřícím kroužkem pomoct musí, jinak máš vadný objektiv.

Můžu s ním točit na obě strany do aleluja a nic... vyfotí rozmazaně. Děkuji všem za trpělivost a rady, zkusím dát objektiv na reklamaci a uvidím.

pokud jsi z Prahy, tak si s foťákem zajdi do Foto Škoda a možná ti pomůžou i bez reklamace. Může to být nějaká blbost, o které nevíš a která nás vůbec nenapadla...

Když s ním točíš, tak se taky musíš koukat do hledáčku ;) Točíš, dokud obraz není maximálně ostrý. No a pokud během točení nedochází ke změně ostrosti obrazu v hledáčku a nejde zaostřit, tak je objektiv zjevně vadný. Podotýkám ale, že setový objektiv má poměrně velkou minimální vzdálenost zaostření, to znamená, že musíš fotit něco ve vzdálenosti alespoň půl metru a nepokoušet se zaostřit třeba na časopis kousek před objektivem.

To by se snad ve full-auto režimu mělo přepnout samo, ne?

Asi jo, ale třeba to jde vypnout ... když je přepínač na objektivu, taky jde přepnout i při automatice.

výše psal, že tenhle seťák ten přepínač nemá a předpokládám, že full-auto režim je natolik inteligentní, aby zapnul AF sám od sebe.

Nevěřím tomu, že by to v manuálu nebylo popsáno. Ale hledat to nebudu, pisatelka určitě k fotoaparátu dostala návod v češtině...

Nemám síce foťák, ale z popisu čítam, že sa podarilo RAZ vyfotiť bielu záclonu. Pravdepodobne okrem automatického zaostrovania má ten foťák i niekoľko režimov (fotenie tváre, skupiny, prírody, v noci, protisvetlo a pod.) - v každom režime totiž potom reaguje inak, zaostruje inak, nastavuje svetelné podmienky inak.Recenzie pre samotný foťák /objektív nespomínam) - http://recenzie.sme.sk/foto/p/nikon-d3300V nedostatkoch k nemu sa píše, že je NUTNÉ pre niektoré funkcie vstupovať do menu. Takže preto asi MUSÍ v tom menu nájsť aj funkcie pre rôzne podmienky fotografovania.Tu si stiahni návod https://www.euronics.cz/navod/digitalni-fotoapara... a preštuduj si ho!

Hmm, na dálku se blbě radí, ale:1) určitě je foťák zapnutý? U zrcadlovky je vidět skrz i když je vypnutá a občas na to lidi fakt zapomenou...2) na displeji musí být vidět nějaké parametry - počet snímků na kartě, parametry expozice apod. - po namáčknutí spouště by se něco z toho mělo měnit.3) v hledáčku by po namáčknutí měly snad nějak svítit ostřicí body.zkontroluj to.

Ano, foťák mám opravdu zapnutý.Zkoušela jsem opět něco vyfotit, pokud jsem použila živý náhled něco se mi vyfotit i podařilo, ale pokud mám objektiv nastavený na 18mm, na fotce vidím celý focený objekt, ale je rozmazaný, pokud dám větší hodnotu, je ostřejší, ale není na fotce celý... pokud použiju místo živého náhledu hledáček, nezaostří to vůbec...

V tom případě se ujisti, že výše zmíněný přepínač na objektivu "A/M" je nastavený na "A".Ten objektiv teda po namáčknutí spouště nedělá žádné zvuky? Protože to vypadá, že z nějakého důvodu nejede AF a proto to neostří.Je to oboje nové a kupované v jedné sadě? Jak koukám, tak D3300 je ten případ, kdy tam není vestavěný AF motor v těle:http://www.kenrockwell.com/nikon/d3300.htmtakže musíš sakra dávat bacha na případný nákup dalšího objektivu.http://lenshero.com/lenses/Nikon-D3300-built-... Nicméně zmíněný Nikkor DX 18-55 DX VRhttp://www.aaron.cz/produkty/nikon-18-55-3556... vlastní ostřicí motorek má, takže by to jet mělo.

Zvuk to nedělá žádný, přikládám obrázek, jak to vypadá, když přes průvodce použiju automatický režim, uprostřed bliká zelený čtvereček, ale nezaostří... https://s18.postimg.org/img4hqsqx/IMG_20161022_19...

Viz můj příspěvek v 19:15.

Je aktivovaná funkce "zaostřování s detekcí tváře". Je to vidět na obrázku vedle ikony AF-S. Podívejte se na návod - strana 145.

Asi "Bingo" !!!

Jenže to snad jde jen u LiveView ... ne přes hledáček.

Pokud to jsou tvoje první kroky, možná by pomohl režim Průvodce.

RTFM

Návod, podrobný, obrázkový, CZ:http://www.nikonclub.cz/files/clanky/manualy/D330... bleskové seznámení, ENG:https://www.youtube.com/watch

Pokud ostření nefunguje, zkuste koukat do hledáčku a namáčknout tlačítko napravo od hledáčku AE-L, AF-L. Mělo by dojít k ostření. V základu je pro toto tlačítko nastavena funkce namáčknutí spouště (ostření) . Běžte tedy do menu - MENU NASTAVENÍ = třetí ikonka zhora (stranový klíč) - Tlačítka - Funkce tlačítka AE-L/AF-L - Tam nastavte třeba (Pouze blokování ostření) - Vraťte se o krok zpět a v nastavení TLAČÍTKO SPOUŠTĚ JAKO AE-L nastavte ON. No a zkuste něco přes hledáček zaostřit a vycvaknout, mělo by to být v pořádku.