» Poradna » Windows (a jiné OS)

Zmenšení disku ve Win a zvětšení v Linux

Ahoj, mám na 180GB SSD dualboot Windows 10 a Ubuntu 16.04. Oddíl s Ubuntu jsem původně dělal jen na zkoušku (snad jen 30GB), ovšem nyní v něm pracuji o dost víc než na Windows, a tak mi již programy vyčerpaly místo na oddílu. Je možné nějak jednoduše zmenšit oddíl na Windows a v Linuxu ho zvětšit?Ve Windows vím, jak ve správci disků zmenšit oddíl, zůstane mi nepřiřazené místo, ovšem Windows nevidí ext4 oddíl s Ubuntu. Takže zvětšení oddílu budu muset jistě provést v Linuxu. Poradíte mi prosím jak?Občas jsem na něco použil vygooglené návody (instalace prostředí Ubuntu Gnome Classic, vypnutí dedikované grafiky, povolení uspání na disk...) a několikrát jsem dopadl tak, že jsem musel Ubuntu instalovat znova.Měl by, prosím, někdo nějaký ověřený návod?Děkuji

Odpovědi na otázku

1. Zmenšit oddíl pro Windows.2. V uvolněném místě vytvořit nový oddíl.3. Ten nový oddíl namountovat v Linuxu.Spojit se stávajícím datovým Linux asi nepůjde, protože nesousedí. Jinak po bodě 1. reinstal Linuxu.

Zajímá mě pouze možnost rozšířit stávající oddíl Linuxu, nechci druhý logický disk.

Pokud ty oddíly (či místo) nesousedí (a s W10 skoro určitě nesousedí), tak to nejde. Resp. to možná jde nějakým Partition managerem, pohledej.

https://s21.postimg.org/w9agu035z/disky.pngLze z toho grafického zobrazení soudit, zda jsou oddíly vedle sebe?Jedná se o 129GB a 29GB oddíly.Zkoušel jsem dát zmenšit oddíl C o 10GB a píše mi to, že na oddílu není dost volného místa. Toho je tam ovšem 56GB.

Protože nemůžeš manipulovat s oddílem ze kterého aktuálně běží systém. Tím pádem jsou určité soubory používané a tím pádem nepřesunutelné - prot oddíl nejde zmenšit i když je na něm volné místo.Tyhle věci prováděj zásadně z boot media, mimo běžící systém. Pak už půjde oddíl zmenšit dle potřeby.Nabootuj live Ubuntu z flešky a použij GParted který je v základu předinstalovaný.http://gparted.org/screens/gparted-main-wind...

https://s21.postimg.org/3qq6dqjo7/Sn_mek_obrazovk... Zkusil jsem to v GParted v Ubuntu s výsledkem: sda2 jde zmenšit, sda6 jde zvětšit, ovšem není tam žádné místo, které bych mu mohl přidat, ikdyž jsem sda2 zmenšil. Může být výsledek jiný, pokud použiju GParted v live Ubuntu?

Tak samozřejmě, když se to snažíš přidat k mountnuté partišně. Dělej to z live systému, jak ti psal Juwa.

Tak to je něco jiného. Musíte nastartovat Windows, tam hlavní partišnu zmenšit, a potom přesunout partišnu s Ubuntu (ale doporučuji spíše čistou instalaci, mnohokrát se mi přesunutí nepovedlo).

Platí to samé co pro windows - s oddíly nelze manipulovat pokud z nich běží systém (tentokrát je to ubuntu).Použij live ubuntu. A žádný oddíl nesmí být mountnutý - nesmí být u něho klíček.Pokud tam klíček bude, odpoj příslušný oddíl (oddíly) v aplikaci "Disky" Platí i pro swap!http://wiki.ubuntu.cz/_media/syst%C3%A9m/datov%...

Vypadá to, že jsou vedle sebe. Pokud nejde ten C: zmenšit, jsou tam nějaké nepřesunutelné soubory apod. Takže zkusit nějaký ten Partition manager, a hlavně ho spustit z boot.

Také se mi to stalo, ale když Windowsáckou partišnu zmenšíte ve Windows (diskmgmt.msc), tak to půjde. A pokud ne, zkuste se podívat, jestli tam nemáte něco jako pagefile.

S vaší velikostí SSDčka bych vám doporučil nainstalovat Ubuntu přes Wubiuefi.https://github.com/hakuna-m/wubiuefi/wikiNemusíte se pak starat o takové věci jako partišny, Ubuntu se vám uloží jako image na windowsáckou partišnu, a při instalaci si zvolíte velikost tohoto image. Stačí si stáhnout wubiuefi, a k tomu ISO vašeho Ubuntu, program už ho najde sám.

Kdo to někdy zkusil, tak ví, že je to k ničemu, Ubuntu je potom jako šnek.Ano, na vyzkoušení a podívání se jak ten linux vypadá to stačí - na běžnou práci nebrat!

Přesně, Ubuntu používám čím dál víc mimo jiné proto, že jede oproti Windows 10 na 4 roky starém notebooku jako blesk.

Wubi je zastaralé a dokonce Canonical ho nedoporučoval používat.

Na změnu oddílů ve Windows se vykašli, oboje udělej přes nabotovaný Gparted Live, který uvidí jak Windows tak linux oddíly.

To můžeš udělat ale programy jako AcronisDiskDirector nebo AOMEI PartitionAsistant z boot média:http://www.aomeitech.com/aomei-partition-assistant... v běžícím OS se o něco takového pokusí pouze amatér (neber osobně), který si neváží svých dat. Snad je máš zálohována.> V případě, že tak nemáš nastav si následně v BIOSu boot z flešky / CD jako první.

Boot GpartEd live - ako to doprucuje AI Wintermute,odpojit vsetky oddiely, znmensit sda2, zvetsit sda4 - extended,zvetsit sda6, ........

Tak jsem to zkusil, sda4 je zamčený i z live ubuntu. sda4 sice ne, ale nejdřív musím zvětšit sda4

1. Už ti bylo několikrát řečeno, že všechny oddíly musíš napřed odemknout (pomocí aplikace Disky - Disks).2. To co provádíš není úkol na několik dní, ale na pět minut. Tak se vzpamatuj.