» Poradna » Mobily

Změna operačního systému v mobilu

Mám starší mobil Lumia 640 s OS Windows phone a rád bych OS změnil na android, je to nějak jednoduše možné? Ve Win je o hodně méně aplikací.Děkuji z odpověd

Odpovědi na otázku

je to zhola nemožné

Teť nevím Ale vše de

jasne, asi stejne tak jako ti na pockani udelaji z dieseloveho auta benzinove.

A to jsem si myslel že o jde udělat tak že odemkneš bootloader a nharaješ nový OS ale asi ne.

bootloader - zavaděč (systému) ... .žádný jiný účel za tím nehledej, pořád máš v telefonu nějaký HW, takže bys musel najít systém s kompatibilním jádrem a napsat si vlastní bootloader pro tento systém

To sis myslel opravdu blbě :) Problém je v tom, že pro mobily neexistuje žádná univerzální instalačka, jako třeba windows pro PC. Musel by ji někdo vytvořit pro konkrétní typ telefonu a to tak, že by zkompiloval jádro, uživatelskou nadstavbu a hlavně ovladače pro harware, který je v telefonu obsažen a který je v každém typu jiný.

ale jasne, ze to takto funguje, lenze ten novy OS musi byt kompatibilny s hw telefonu. a to je ten zadrhel. Nejde o samotny system, ale hlavne o podporu hw. Je to podobne, ako ked nainstalujes windows. Sice ti bezi, ale nefunguje zvuk, grafika ide na zakladnom rozliseni, nefunguje tam wifi, ani pridavne zariadenia...

Cgtfgjjhhhg gftu

staci povedat kuzelnu formulku "sim sala bim" a je to rychlejsie ako ked ti jeblo.

Děkuji za odpovědi, které mě zklamaly, představoval jsem si, že to jde asi jako změna OS v PC... škoda.......

ono by to slo, kdyby neylo pozadavku googlu o uzamceni, jinak je nepousti na g. play, obdobna vec je dnes i na PC, rika se ji secure boot, zatim to jde vypnout a nainstalovat jiny OS, ale az to nepujde, tak si slozis PC a jediny os ktery tam das bude..., jeden cas byly na trhu tablety, kde byl android+ubuntu+win mobile, byl to tusim archos

Ale prd, to vubec nemá nic společného s tím, že by google něco uzamknul. Ostatně telefon s WP google fakt uzamknout nemohl, protože ho nevyrobil ;) Celé to je jednoduše o tom, že prostě neexistuje ROM, která by obsahovala android + ovladače hardware, který ten telefon obsahuje. Kdyby se s tím někomu chtělo patlat, tak by se to samozřejmě udělat dalo. Jenže nikomu se kvůli pár lidem, co by něco takového chtěli, patlat nechce, nikdo mu to nezaplatí...

obsluhu hw ma v androidu nastarosti (zmrzacene) linuxove jadro, neexistuje zadna prekazka k tomu, aby jadro neobsahovalo ovlace ruzneho hw, tak jak je tomu na desktopu, jen neni zajem na tom, aby to takto fungovalo, potom by stacil linux kernel+X+dalvik, tak jak to melo MeeGo, jenze to by mel clovek system pod kontrolou a to preci nejde

No samozřejmě tam jedna zásadní překážka je :) Ještě nedávno měly telefony běžně 8GB paměti i méně, takže nebylo možné, aby existovala univerzální ROM obsahující ovladače pro všemožný hardware, který se používá v různých telefonech, protože by se to tam prostě nevlezlo :) Takže se od počátku zavedlo, že není žádná univerzální instalačka, ale že si výrobci budou tvořit vlastní ROM pro každý telefon zvlášť, která obsahuje ovladače jen pro konkrétní hardwarem tom telefonu + v novějších telefonech i nějaké USB ovladače pro běžná zařízení, která by k telefonu mohl někdo chtít připojit.

taky si občas říkám, jaká je to škoda. Co jsem slyšel, tak problém samozřejmě není v Googlu, ale spíš u výrobců, kteří neuvolní specifikace různých HW částí telefonu a ani neuvolní zdrojové kódy ovladačů. Takže ROM pro daný telefon mohou udělat jen oni, nebo se to musí implementovat jako kus hotového kódu.Je možné, že kdyby zdrojové kódy nebo specifikace k výše uvedenému pustili, tak by mohlo být možné vyrobit nějaký generátor ROM, kterému by se jen zadal model telefonu a on z nejnovějšího AOSP "vyrobil" ROM pro konkrétní telefon, takže by to už nezáviselo na ochotě/neochotě výrobce.

Jednou jsem ale videl ze tipen to delal naopak. ze na androida tel dal Win Mobile, nebo zeby ba Win dal androida? ale to musel prekompilovat vse a byl to jen jeden konkretni tel. Neres to, bude s tim drbacka, radeji kup starsi bazarovy s Drouidem a mas klid a ten Win prodej. Mozna te to vyjde zdarma

tuším např HTC HD2 bylo takové hezké zařízení co sneslo prakticky cokoliv ...

HD2 je ale naprostý unikát, který myslím nemá obdoby...

Nejde to snadno ani u Androidu, pokud chceš jiný Android, než který si dostal při koupi telefonu, musíš se shánět po custom ROM. A musíš sehnat takovou, u kteréh je napsáno, že podporuje tvůj telefon. Pokud se ti custom ROM povede nainstalovat, tak pak můžeš zjistít, že ti např. nejde foťák, druhá SIM karta či tlačítka hlasitosti.

Pokud vím, tak na nějakou lumii někdo zkoušel portovat android, ale bylo to nepoužitelné => tvůj požadavek je zcela nemožný a bohužel budeš muset koupit úplně nový telefon (pokud teda chceš android)...