» Poradna » Počítačové sítě

Zkušenosti s venkovní AP Mikrotik RBwAP2nD

Zdravím. Chtěl bych se zeptat na zkušenosti s venkovním ap Mikrotik RBwAP2nD, případně, jaký dosah signálu toto AP má v otevřeném prostoru +-. Rád bych si daným AP pokryl svou zahradu. (https://www.alfa.cz/product.php)

Odpovědi na otázku

To zalezi na velikosti zahrady, umisteni routeru a okolnich WiFi sitich. Nikdo to nerekne s presnosti na metr. Mikrotiky umi anteny dobre, dosah bude v desitkach metru. Problem muze byt druha strana - antena v notebooku nebo mobilu. Aby WiFi fungovalo, musi taky dosahnout notebook/mobil k tomu venkovnimu AP. A to byva vetsi problem, nez obracene.

Ano, tomu rozumím. Jen jsem chtěl takový možná odhad, jestli s tím má někdo reálnou zkušenost. Druhou variantou pro mně je TP-Link EAP110 Outdoor s udávaným dosahem 200m. Samozřejmě neberu to jako platnou minci viz. okolní prostředí různým překážky, rušení apod. Jen jsem chtěl něco zhruba srovnatelného.

Uvadeny rozsah na krabide a do popisu pise obchodni nebo marketingove oddeleni vyrobce, ne technici. Tzn. dva routery od ruznych vyrobcu s prakticky shodnym dosahem mohou mit na krabici uplne jine udaje. Oba budou pravdepodobne z rise pohadek, nebo "v idelanich podminkach, plati pro minimalni rychlost spojeni".Kup si ten Mikrotik, neudelas chybu.

No právě. Proto jsem se ptal na reálné použití. Nicméně mě osobně se ten Mikrotik také víc líbí. Asi jdu do něho. Minimálně ho o velikonocích vyzkouším a uvidím.

S žádným venkovním kouskem zkušenost nemám, ale když bych si něco kupoval tak bych sáhl spíše po Mikrotiku RBwAPG-5HacT2HnD: https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/Ven... Sice stojí dvojnásobek, tj 2000, ale má Gigabit ethernet a podporuje i 5GHz wifi. Navíc má silnější wifi a i citlivější příjem, takže s dosahem na tom bude líp.