» Poradna » Počítačové sítě

Zjistí poskytovatel připojení jeho sdílení?

Zjistí poskytovatel internet. připojení LTE (O2, T-mobile), že jeho signál dál bezdrátově přeposílám? I v případě, že antény nebudou vidět?

Odpovědi na otázku

Drahy hochu, jiste sis peclive precetl Smluvni podminky a tak jiz zajiste vis ze sdileni postytovani Internetu je NELEGALNI a doufam ze podle toho budes konat

A jak to chceš sdílet? Těch 30GB FUPu co k tomu většinou dávají si moc nenasdílíš...

další mladý zelený yuppík co chce sdílet bez dovolení cizí majetek ?

Ach jo, to je zase reakcí a smysluplná rada veškerá žádná...1) Morální aspekt. V prvé řadě, poskytovatel datového připojení má nějaké podmínky a ty mohou sdílení třetí osobě upravovat nebo zcela vylučovat. Dejme tomu, že chcete připojení sdílet pro své účely nebo člena rodiny atd., tento bod si však musíte obhájit sám před sebou2) Technický aspekt. Internetové připojení sdílet lze a lze to realizovat několika různými způsoby, například realizovat dvě (tři, čtyři atd...) oddělené routované subnety, nebo ve své síti zprovoznit další NATované (dvě, tři, atd...) subnety, například pro každou třetí osobu jednen nebo prostě prostým switchem připojit třetí osobu do své sítě.(Ne)bezpečnost jednotlivých řešení nebudu rozebírat a ponechám na vás, pokusím se odpovědět na vaši otázku, zda poskytovatel datového připojení může poznat, že některým z výše uvedených případů umožňujete přístup někomu dalšímu.Podle zvolené varianty řešení výše se složení datových paketů bude od používáni jedním uživatelem lišit právě podle toho, jestli budete routovat několit podsítí nebo je NATovat a pod. Bude se lišit fragmentace paketů, počet otevřených spojení apod. Z hlavičky paketů bude možné poznat že směřují do různých subnetů nebo jsou NATovány což není standardní používání jedním uživatelem. Ve všech případech (teoreticky) na to přijít lze, v praxi bych se toho ale neobával, to spíše operátor bude řešit (u mobilního připojení) zda ho provozujete na jednom místě nebo např. v rozporu s podmínkami přenášíte, toto pro něj není složité zjistit. Rozborem vašich dat se při, dle mého názoru, nikdo zabývat nebude, zvláště při těch pár GB dat měsíčně.

Naprostý souhlas, ale měl bych k tomu jednu připomínku. Je pravda že jde poznat zda je "připojení sdíleno" do dalšího routeru a druhého nebo třetího subnetu. Ale nelze zjistit zda se jedná o "sdílení třetí straně". Protože úplně stejně se to chová i v případě že si uživatel koupí druhý (třetí) router aby zvýšil (zlepšil) pokrytí wifinou ve své domácnosti. A protože to často dělá někdo kdo tomu nerozumí tak to zapojí jak ho to napadne a vznikne tím ta druhá nebo třetí subsíť apod. Z toho jsou pak ty dotazy: "Proč počítač připojený k routeru A nevidí sdílení počítače připojeného k routeru B?"A co se týče statistiky tak si myslím že je mnohem častější případ kdy má uživatel špatně zapojené další routery než aby své připojení "nezákonně" sdílel se sousedem.

Nejspíš lze a je mu to nejspíš fuk. On prodává nějakou službu a když za ní dostane zaplaceno, tak je mu úplně egal, jestli ty data dotekly na tvůj notebook nebo sousedův. Jo, kdyby si na tom někdo postavil výdělečný kšeft, tak by to asi bylo něco jiného, ale jinak je asi nepodstatné, komu dovolím, aby se připojil na mojí wifi. Konečně, přesně tohle je běžná funkce každého chytrého telefonu, vytvoření wifi hotspotu.

Polopaticky vzato, v běžné praxi se žádný poskytovatel nějakým sdílením nezabývá; přpadala by však do úvahy určitá analýza v případě dlouhodobě detekovaného etrémního toku dat, což však u tarifů s FUPem jaksi nehrozí. Takže asi tak - pokud tedy vyloučíme udání nebo soudem povolené sledování...

Jak píšou i nahoře " není z čeho brát", aby okrádal dodavatele. Jiné by bylo u UPC, tam mají napakováno. I když občas rande od vedle s děvčetem u pc/ntb a pod, je vlastně jen přesunut o deset metrů od modemu.