» Poradna » Mobily

Záruka na zachování kapacity power banky

Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda je možné reklamovat power banku kvůli ztrátě kapacity, respektive jestli to má smysl. Loni jsem ji koupil a nabíjel jsem s tím mobil, který měl baterku 2000 mAh, nabil jsem ho až 10× (i když ne vždy úplně z 0 na 100). Udávaná kapacita PB je 30 000 mAh. Teď mám nový mobil s baterkou 3000 mAh, mobil se nabíjí velmi pomalu a po nabití mobilu přibližně na 50 % power banka ukazuje pokles nabití o čtvrtinu... Je to v normě? Při nákupu jsem počítal se značnými ztrátami při nabíjení, ale mít PB, která z uváděných 30 Ah dokáže dát jen 6 Ah, je docela k ničemu. Kupoval jsem si ji kvůli delším cestám, takže 2 nabití mobilu jsou mi k ničemu, zvlášť s ohledem na hmotnost a velikost PB. Čekal jsem lepší životnost... Díky za rady.

Odpovědi na otázku

Reklamovat samozřejmě můžeš. Úspěšnost takové reklamace je ale věc zcela jiná.

No tohle je velmi subjektivní, musel bys provést měření reálné kapacity.

30 Ah, to je hezké! Pokud je to jeden článek, tj. cca 3,7 V, pak 5 V se musí nějak získat a oblíbená "volná" energie v tom nebude. Navíc, některé mobily s pidi USB konektory "rozpoznají" originální nabíječku a z jiného zdroje omezí nabíjecí proud. Na běžné opotřebení se záruka nevztahuje, zpola sežraný rohlík se ti také nepodaří reklamovat.

No jasně, se ztrátami kvůli rozdílnému napětí atp. jsem při nákupu počítal a četl jsem si o tom, takže jsem byl smířený s tím, že z toho reálně dostanu třeba tak 15 Ah. Jenže teď s novým telefonem mi to dá, jak jsem psal, tak 6 Ah, což mi přijde už jako fakt silné znehodnocení. To normálně odcházejí power banky tak rychle?

už kapacita 30 Ah říká téměř vše jak je to velké a kolik je tam opravdu akumulátorů?

Jak jí máš dlouho? Pokud jen pár měsíců tak je tu sance. Na opotrebeni respektive na postupne snižování kapacity se zaruka nevztahuje. Ale pokud došlo k prudkemu poklesu kapacity např. o 80% behem pár měsíců tak tu šance na reklamaci je. Zkus reklamovat a sam uvidíš...

proč ses nepochlubil značkou a typem?

Díky za otázku, doplnil jsem níže do diskuse odkaz.

kapacita powerbanky se da priblizne zmerit treba timhle..https://www.neonshop.cz/prislusenstvi-usb/usb-mer... ...pri nabijeni se to zapoji mezi zdroj a spotrebic a zaznamena to napeti, proud a odebranou kapacitu z aku. Pak by se dalo zjistit jak na tom ta powerbanka opravdu je.

Je to tato: https://www.alza.cz/remax-proda-aa-1094-30000... . Mám ji od loňského ledna. Uvítám rady k věci a mockrát za ně děkuji těm ochotným z vás. Že tu někdo bude slovíčkařit o rozdílu „dát k reklamaci“ a „úspěšně reklamovat“, to by mě nenapadlo. Čekal bych, že účel příspěvku pochopí každý, kdo ho dokáže přečíst.

Od loňského ledna? Takže rok a tři měsíce stará? Tak to na reklamaci zapomeň, po roce a něco ti nikdo na pokles kapacity reklamaci neuzná.

Ok, díky. S touto zkušeností se tedy zeptám, jaká se dá čekat životnost power banky a jak rychle přichází o svou kapacitu? Loni jsem vybíral prakticky jen podle parametrů kapacita, recenze a cena.

Jaké recenze? Jak probíhá nabíjení s originální nabíječkou? Napsal jsem možnost, že elektronika mobilu je schopna "zjistit", zda je použita originální nabíječka. Navíc, tušíte, jaká je běžná kapacita akumulátoru v automobilu? Zase taková hustota energie u Li-pol (předpokládám) není.

Recenze ostatních uživatelů na internetu.S normální nabíječkou se mobil nabije cca za 2 hodiny. S power bankou se nabíjí dlouho v řádu jednotek procent. Možná to je kvůli tomu rozpoznávání, o tom jsem nevěděl. V akumulátorech žádný expert nejsem a netuším ani o bližších vlastnostech autobaterií.

Pod slovem: "recenze" si holt představuji něco jiného. Holt to slovo zprofanovalo na dojmy nevzdělaných jedinců, jak předvádí přitroublá reklama jistého portálu. Jednak akumulátor je omezen rozměry a vahou aktivní hmoty a "obalu" a pochopitelně hustotou uložené energie, která není nekonečná. Druhá věc je ta, že USB může být všelijak zapojeno - http://pinouts.ru/PortableDevices/micro_usb... ; http://connector.pinouts.ru/Micro_USB_A_Micro_USB_B_p... protože se z USB používá jen napájení, tak hrátky s odpory mohou definovat maximální proud, který elektronika použije.

Recenze jsem nečetl, ale v Hodnocení u prodejce jsou některé názory celkem jednoznačné (Když se vybije pod 30%, začne se hodně rychle vybíjet, 2 zadní USB porty se chovají nepředvídatelně, Někdy mobil nenabíjí, ale extrémě vybíjí mobil i sebe, Kapacita bude sotva poloviční)

Každá baterie, i ta v powerbance, má omezené cykly na nabíjení/vybíjení. Čím častěji vybíjíš do "nuly" tím se baterie rychleji opotřebí.Porovnávat to kolikrát to šlo s původním telefonem a pak s novým je nesmysl. Každý může mít jinou charakteristiku nabíjení.Počet cyklů je 200-500, a snížení kapacity na cca. 60% po cca. roce používání.Závěr, kup si novou. Stojí pár stovek a je to "spotřebka".

Moje menší zkušenost s reklamací iPhone kvůli šílenýmu opotřebení baterie.Mám telefon zhruba jeden rok, počet nabíjecích cyklů cca 400, kapacita baterie snížená zhruba o 63% (tzn teď mi mobil vydrží max od rána do večera, i když ho nepoužívám) a při reklamaci jenom zkontrolovali jestli jde nabít a funguje. Telefon funguje, tak že je to prej normální.(y)

Jediným reálným vodítkem skutečné kapacity power bank, je jejich hmotnost. Pokud je power banka moc lehoučká, tak zkrátka nemá danou kapacitu.1 gram obecné (povšechné) powerbanky je asi 30mAh/ 5V.

Platí samozřejmě pro li-ion technologii.

A jak se tak dívám, tak nějakej "Pepe" již pičoval s touto "30 000 mAh" power bank v poradně v lednu 2017, s tou samou 409 gramů. Nejseš to náhodou ty? Už tenkrát se ti dostalo jasný odpovědi, že ta 409 gramová power bank zkrátka nedá 30 Ah ani omylem a nedá ani polovinu.

Tá powerbanka má li-pol sáčky, nie li-ion. Batérie sú 3,3V na 30 000 mAh. Takže váha sedí.

Reálna kapacita je 18,8 Ah na 3,7V a 30 Ah na 3,3V. Batérie tam sú 4ks 4700 mAh na 3,7V LiPol, ale Remax ich označuje na 3,3V pri každom produkte Je to ojekabátenie, ale tak isto to robí aj Xiaomi, len Xiaomi malým písmom napíše aj pri 5V

Oprava: Reálna kapacita je 19,8 Ah pri 5V, nie pri 3,7V. Daný údaj 4ks 4700 mAh na 3,7V Lipol patril 20000 mAh powerbanke a nie 30000 mAh.

Pokud chce někdo velkou power bank s REÁLNOU kapacitou, tak mu nezbude nic jinýho, než si koupit např. na aliexpressu futrál na 8 kusů Li-Ion článků typ 18650 (cca 4 USD) a těch 8 ks 18650 článků (3400 mAh cca 3 USD/kus).Pak může hovořit o tom, že má 27 000 mAh powerbanku.

on nemá 18650, ale li-pol sáčky. Kapacita danej batérie je fakt 30 Ah na 3,3V.

"Sáčky" to je úžasné. Že pro menší konečné vybíjecí napětí lze získat více energie než při vyšším vybíjecím napětí (při stejném vybíjecím proudu), to je opravdu objev.

Väčšina výrobcov tak ojekábati množstvo ľudí, lebo uvádza kapacitu pre napätie batérie. Iba niektoré spoločnosti s malým písmom majú na powerbanke napísané aj pri 5V.

u Xiaomi mi přijde, že ta udávaná kapacita celkem sedí - ale ono je to patřičně velké a těžké.

Xiaomi udáva kapacitu pri 3,7V. S malým písmom je napísana aj pre 5,1V.

20000 mA (pri 3,7V) powerbanka od Xiaomi váži 330 g. Remax powerbanku, ktorú spomína hore váži 409 g a má 30000 mA pri 3,3V čo je 19800 mA pri 5V.