» Poradna » Notebooky

Zamrzání notebooku

Zdravím, mám problém se zamrzáním s nb. Vyzkoušeli jsme snad už vše, zátěžové testy na RAM, HDD - vše v pořádku. Vyčistili komplet, naformátovali a nainstalovali znova Windows 7 (original). Dokonce jsme i vyčistili větrák. Nainstaloval jsem nově i ovladače na grafickou kartu. Nb přesto po čase zamrzne - zejména z 90% při práci v prohlížeči - a je jedno jestli mozzila nebo googlechrome. Už jsem vážně zoufalej.Díky moc za rady.Petr

Odpovědi na otázku

NTB vždy vyžadujú okrem čistej inštalácie aj ovládače od výrobcu a softvér na jeho nastavenie, všetci to ignorujú a myslia si, že to pôjde, nie nepôjde. Kľudne si to preinštalujte aj tisíckrát.

NB byl zakoupený bez windows a ovladače jsou instalované takové, jaké mají být, všechno je v pořádku. Problém nastal už předtím, když jak říkáte bylo všechno čisté. Co to tedy mohlo jiného způsobit, že to začalo zamrzat?

Nabootuj live linux a zkus nějakou dobu pracovat v prohlížeči. Vyloučíš tak nebo potvrdíš HW závadu.Pokud se zamrzání projeví i tam > servis. Pokud ne > začni zase od píky s Windows. Sežeň si ověřenou instalačku. Nastuduj si věci okolo instalace uefi vs. bios, gpt vs. mbr!!!

Co teploty CPU, GPU? Pokud to hazí BSOD tak vyhledat kod chyby. Zkusit live distribuci Linuxu (Lubundu), dále můžete zkusit najet s jednou ram pokud máte dvě, zkusit jiný HDD, dále aktualizovat bios na nejnovější verzi, aktualizovat ovladače chipsetu, a veškeré ostatní ovladače od výrobce NB. Pokud to pořád zamrzá tak reklamace. Pokud už je po záruce, tak šetřit na nový NB, protože by to ukazovalo na závadu HW a to je v tomto případě konečná....

O jaký notebook se jedná a jak je starý? Možná odešla teplovodivá pasta na procesoru a bude muset být znovu přepastován. Takže zkontrolujte teploty např. pomocí programu HW monitor a napište nám teplotu procesoru.

Asus K70l, a je starý tak 4 roky, jinak kamarád dělal zátěžové testy, kde teploty vyšplhali na 60° a nb se ani nehnul, běžel pořád dál=nezamrz.

60°C při zátěži je na notebook nadstandard :) . Čili teplotami to nebude.Je velice pravděpodobné že to právě dělá prohlížeč, respektive Chrome nebo jiný na jádře webkit, který sežere veškerou RAM a systém pak začne swapovat (zamrzne na několik vteřin někdy i minut) . Takže řešení je přejít na jiný prohlížeč nebo dokoupit více GB RAM.Dříve jsem měl 4 GB, ale i tak to na prohlížeč (30-40 tabů) leckdy nestačilo.

Taky mě už napadli prohlížeče, stávalo se mi to jak při chromu tak při mozile, později to avšak začalo zamrzat i při puštění hudby či nějaké hře, ale z počtu zamrznutí je to tak 5% případů=takže spíš výjimky

Nastav si ve schéma napájení - vysoký výkon, je to vyzkoušené.

Vypni v nastavení prohlížečů hardwarovou akceleraci.

Nejsem si jistý, zda to bude v prohlížečích, protože sestra pracovala, s vypnutým přijímáním internetu, s náročným programem na rýsování a taky jí to zamrzalo.

HDtune a otestuj HDD. Ideálne z HBCD, aby nedošlo ku skreslovaniu. Veľmi silne to odhadujem na chybu HDD. OS môže zamŕzať aj keď má problém zapísať dáta na HDD. Ak zapisuje 50MB a zrazu narazí na vadný sektor, kde to nejde do 5ms (odhad, neviem presné číslo), ale 1s, tak to musí poznať/cítiť aj užívateľ. Prescanuj HDD (na vadné sektory), otestuj jeho rýchlosť (u SATA nemôže klesať pod 80MB/s) a hoď images

Máš špatné ovladače grafické karty. Nestahuj ty nejnovější. Stáhni si 1-2 verze starší.Měl jsem úplně stejný problém (zamrznutí obrazovky). Pokud zamrzne obrazovka s obrazem a neobjeví se bsod, tak je to vždy problém grafické karty.V lepším případě pouze ovladačů, v horším případě odchází.

Jestli kolega v minulosti trápil svůj notebook hrami, potom si grafická karta může vybírat svoji daň formou zamrzání.