» Poradna » Programy

Zálohování dat, systémového disku, klonování disku - efektivně a spolehlivě?

Zdravím všechny.Hledám způsob jak provést co nejefektivněji zálohu hdd. Četl jsem něco o klonování disku a programu AOMEI Backupper Standard 2.5.1. Moje představa je taková, že bych jednou za čas vytvořil klon disku který je v pc a v případě problémů (porucha, virus, výměna za větší/SSD… ) bych připojil „naklonovaný“ hdd (např. externí) a nemusel přeinstalovávat Windows, stahovat aktualizace, programy, nastavovat.. prostě aby bylo vše ve stejném stavu a mohl bych s pc co nejdříve normálně pracovat.2. Pokud je to nějak možné, chtěl bych naklonovat na nový disk i OS Windows Vista na starším pc, protože k němu nemám instalační dvd.Funguje to takhle nebo je princip klonování disku nějaký jiný?Je nějaký rychlejší a spolehlivější způsob zálohování?Máte s klonováním hdd a AOMEI Backupper Standard zkušenosti?PS: Poslal jsem redakci zive.cz námět na článek, třeba se tu dočkáme nějakého videa z praxe :)

Odpovědi na otázku

http://www.acronis.cz/Acronis True Image, vše se dá nastavit a probíhá automaticky ...

Nemusíš používat externí nástroj, můžeš použít i bitovou kopii disku, kterou máš přímo ve Windows

No to snad raději ani né

Když už jsi řekl "Á", řekni i "Bé" a vysvětli, proč ne. Používám na nejrůznějších počítačích (včetně rozkopírování obrazu na 40 PC) a zatím jsem nenarazil na problém.

Myslím že ono "Bé" na těchto stránkách bylo řečeno asi tak milionkrát. Podívej se na to co umí ten Windowsí backup, podívej se co umí Acronis a pochopíš okamžitě proč né.Aprops, rozkopírování asi na 40 naprosto stejných PC, že?

Podívej se na to, co chtěl udělat.Co z toho, co chtěl udělat, neudělá s Bitovou kopií, kterou má zdarma jako součást systému a nemusí krást Acronis?Když mluvím o rozkopírování image, pak je zřejmé, že to bylo na 40 nových stejných počítačů. A pokud bys tyto stránky opravdu četl, věděl bys, že Acronis bylo to první, s čím jsem to zkoušel a bohužel zklamal - neporadil si s řadičem sériově vyráběných Lenovo desktopů.

Acronis nikdo krást nemusí, dá se koupit.Když mluvíš o rozkopírování image, tak není zřejmé že se muselo jednat o nové a už vůbec ne stejné PC. Kdybys používal Acronis, tak by Ti to taky zřejmé nebylo, jenže Windows Backup to neumí a proto to nevíš.Ano, na těchto stránkách jsem našel i to, že někdo měl s konkrétními desktopy potíže. No a?A co chtěl tazatel uděla jsem četl. On nezná Acronis, tak neví, že se dají dělat ještě i jiné, daleko sofistikovanější věci stran záloh o kterých se u MS ještě ani neví. No a?

Nesmyslná debata.Nástroj, který je součástí Windows mu jeho pozadavky pokryje bez toho, ze by musel kupovat a instalovat Acronis (nebo vytvářet bootovatelná média Acronisu). V podstatě mu to pokryje jakýkoliv jiný nástroj, třeba Clone Zilla, který je zdarma.Universal Restore, o kterém píšeš a který je teď součástí Acronisu byl dříve draze placeným doplňkem. Tohle je jen tlak konkurence, který je donutil, aby nabízeli v základu něco navíc. Já proti Acronisu nic nemám, umí proti Bitové kopii spoustu dalších věcí, jak píšeš. Ale pokud mám k dizpozici něco, čím udělám, co potřebuju, nebudu to řešit dalším software.

Máš pravdu, nesmyslná debata

Já mám s AOMEI Backupper dobrou zkušenost. Použil jsem ho na 1 PC a 3 NB, kde jsem měnil HDD za SSD.V AOMEI jsem si vytvořil bootovaci CD, v jehož jednoduchém prostředí jsem po nabootování kompletně naklonoval potřebné disky, takže výměna disků byla otázkou půl hoďky a bez chybičky .Chyby jsem neobjevil (možná i proto, že jsem nic jiného zatím nezkoušel).

Teda oprava - rovnou jsem si stáhl boot CD AOMEI, takže jsem do počítače nemusel vůbec nic instalovat

Díky za info. Kde přesně jsi boot cd AOMEI stáhnul? Na webu jsem našel jen .iso soubor Partition Manageru, PE Builder - ale tam se musí boot cd napřed vytvořit.

Nefantazíruj, nainstaluj si program a Windows PE bootable CD/USB disk si vytvoř v něm.

Trochu ti zkoriguji tvoje představy z bodu 1.Je OBROVSKÝ rozdíl mezi spuštěním OS z média, na kterém se nachází klon a z média, kde se sice původní originál "rozbil", ale byl klonem OPRAVEN.

Jasný, díky. Až budeš mít čas, klidně mi ten obrovský rozdíl rozepiš.

+ 100

Alespoň pár zásad. Aby bylo možné z oddílu spouštět OS (mluvíme o konfiguraci MBR, GPT třeba příště), tak oddíl musí být „active“, nemusí být „primary“ (jakkoliv v 96 procentech je) a musí mít vhodný zavaděč na sektoru s absolutní adresou „1“. Klon může být umístěn na tomtéž drive, na jiném drive v PC nebo na externím zařízení typu běžný flash USB, drive připojený přes interface USB nebo jiné zařízení (CD/DVD). Pokud je klon na tomtéž drive jako OS nebo na drive, který je připojen pomocí ATA, SATA, SCSI a podobně, může po provedení klonu a spuštění OS buď z klonu nebo z originálu, dojít k NEDEFINOVANÝM stavům (důvodem je táž hodnota initializace OS v sestavě, proto se úložiště odebírá). Vše ale závisí na klonovacím SW, protože některý přesto, že požadována kopie 1:1, initializaci výstupu změní/nezmění (výhoda/nevýhoda je diskutabilní).Nejspíš tě zajímá, jak to co nejednodušeji provést. Ano, lze to provést jednoduše. OS naklonovat kamkoliv a nejraději poté výstupní úložiště odebrat. Pokud bude potřebný klon umístit nazpět, tak připojit úložiště, spustit – OBVYKLE – nějaký bootovací SW (je jich celá řada) a naklonovat OS na tutéž pozici na drive. Vůbec, ale vůbec tím není zajištěno, že OS po pokusu „boot“ pojede. Je nutné zajistit, aby oddíl byl „active“, „primary“ a měl vhodný zavaděč – o toto vše se klonovací SW starají/nestarají, ale nestará se uživatel.Takže vždy je potřeba mít „po ruce“ SW, kterým je možné se podívat na oddíl s OS, jak je to tam „zařízené“. Minimálně je nutné mít vždy instalační CD/DVD s OS WXP nebo W7 a umět použít „legrácky“ typu fixmbr a fixboot, znát „EasyBCD“ a znát použití oprav v rámci W7.A to se vůbec nebudu zmiňovat o tom, když existuje „multiboot“ – je to příliš složité a vyčerpalo by tě to.Takže jen takto Ukázat celý příspěvek

Téměř vždy se dá OS spustit i z úložiště klonu (za předpokladu, že nejde o externí zařízení (a i tam to občas jde docela dobře)), ale nastavování je o "poznání" složitější. Prakticky vždy jde pouze o "cestu" k datům, která budou interpretována jako OS. A ta cesta někdy bývá velmi složitá.Takže, ještě jednou. Navrátit klon, postarat se o nastavení "active", nastavení v BIOS-u, pohlídat "primary" oddíl a klofnout do tlačítka napájení. A je to.