» Poradna » Programy

Zadávání textu pomocí čárového kódu - Excel

Nevíte někdo, jaké číselné nebo znakové kombinace zadá programu stisknutí klávesy ALT nebo CTRL? Chtěl bych místo psaní na klávesnici používat k ovládání Excelové tabulky čtečku čárového kódu. Například Ctrl+S uloží soubor. Jak zapsat tuto sekvenci? Čárový kód vytvořit umím, ale nikde nemůžu najít mapu znaků pro Ctrl, Alt, Shift atd. Díky.

Odpovědi na otázku

Snažil jsem se to napsat jasně, ale asi to nestačí. Potřebuju sekvenci, kterou když načtu čtečkou čárového kódu, bude to jakobych stiskl Ctrl+S. To S pošle nějakou sekvenci, ta je jasná, a to stisknutí Ctrl taky něco pošle - otázka zní: jakou sekvenci vyjádřitelnou číslicemi nebo písmeny pošle stisknutí samotného Ctrl?

Jaký čárkový kód? Code 39 norma, tam rovnou zapomeň. Umí kódovat jen základ (v neextended verzi nezná ani malá písmena)S Code128 (hlavně sada 128a) už je větší zábava. http://www.makebarcode.com/info/appnote/app_022.htmlTam už by se asi něco takového udělat dalo, ale počítej s tím, že narozdíl od Code 39 musíš u 128 vypočítávat kontrolní součet a ukládat ho jako další znak, obecně to není taková sranda. Buď si to naprogramuješ sám (Zas tak těžké to není, ale chce to něco umět), nebo najdeš nějaký hotový program. Tam ti neporadím, v práci jsem šel první cestou a musel si psát svou vlastní implementaci a z generátorů co znám všechny umí jen Code 128b a 128c, ne 128a.

Tohle je to nejmenší - zapíšu požadovaný řetězec do buňky v Excelu a změním font na Codeean, dostanu čárový kód, vytisknu a je to. Samozřejmě to mám jen pro svoje interní použití.

No, a to právě takhle jednoduché není vůbec. Jednotlivé normy čárkových kódů mají různé požadavky a umí různé znakové sady. (a různé fonty)Text pro Code 39 je například nutno uvozovat hvézdičkama ( *text* ) a umí jen malý subset znaků. Pro tebe k ničemu.Nejběžnější EAN kódy jsou EAN 13 a méně používaný EAN 8, které ukládají jen 13 nebo 8 číslic. Pro tebe taktéž k ničemu. V úvahu připadá právě code 128, který 1) umí posílat první, netisknutelné znaky ASCII (z nichž některé asi pc interpretuje jako CTRL+klávesa, tahle tabulka je ještě lepší, ale pozitivní výsledek ti nezaručím. Musel bych to otestovat a čtečku mám v práci. http://academic.evergreen.edu/projects/biophysics/techn... )Problém code 128 je ten, že jeho tisk je trošku složitější. Fakt nestačí jen napsat text a změnit font. https://en.wikipedia.org/wiki/Code_128

A ještě k tomu (některé) mají kontrolní součet nebo CRC na konci, to fontem asi jen tak vygenerovat nejde. A stisk CTRL, ALT tím nasimulovat asi už vůbec nepůjde.

Jde. Code 128 má kontrolní součet reprezentovaný jedním znakem, který jde normálně tisknout v rámci fontu. - struktura je start znak | kód (případně proložený kontrolními znaky) | kontrolní součet | ukončovací znakPrvních X znaků ascii by pak teoreticky kombinaci s ctrl simulovat mohlo, vyzkoušet to můžu v pondělí. Ale právě kvůli kontrolnímu součtu a faktu že první znaky ASCII na klávesnici nenajde to nepůjde jen tak nafrkat do excelu / wordu, ale je potřeba naprogramovat si generátor řetězce pro ten font.

V teto tabulce jsou specialni kody, ktere posilaji systemove klavesy. Zajimalo by me, co by zachytil keylogger: https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/des... (v=vs.85).aspx Tohle do caroveho kodu asi vtelit nepujde, ale mohlo by se to zkusit vepsat a pouzit pres makro, ktere by se carovym kodem spoustelo.