» Poradna » Web a internet

Zabezpečení webináře

Dobrý den v blízké době plánuji pořádat zpoplatněný webinář a rád bych se ujistil i jinak než smluvními podmínkami, že ho nikdo nebude v budoucnu různě šířit. Nemá někdo zkušenosti s nastavením, či s externím programem, který by identifikoval, když někdo ze svého PC bude nahrávat obrazovku a tohoto uživatele zakázal?

Odpovědi na otázku

Technicky prakticky neřešitelné. Leda bys používal nějaké silné DRM, což 1) znepohodlní sledování i platícím a 2) pomůže jen proti přímému ukládání streamu, nikoliv proti nahrávání obrazovky programem jako třeba Fraps.

Řeš to hlavně smlouvou se sledujícími a případně vodoznaku nebo ideálně skrytější steganografie v obraze (dá se řešit i přímo vkládáním vodoznaku přímo pro konkrétního sledujícího na základě jeho ID. V případě rozšíření pak máš šanci zjistit kam směrovat žalobu). Vím že řešení příčin je lepší než řešení následků, ale bohužel to jinak moc nejde.

pokud to nehodláš omezit na nějaký specifický SW s DRM, což spíše buzeruje platící klienty a dělá to víc škody než užitku, tak nevidím řešení. V principu nemůžeš zabránit a ani nezjistíš, zda někdo nenahrává analogový VGA výstup na monitor.Pokud ten webinář není platformě závislý, tak nevím, jak bys chtěl toto pořešit pro různé verze Windows, Linux, Mac OS apod. - podle mne nereálné.Nech je odsouhlasit nějaké smluvní podmínky (asi radši připrav s právníkem, ať to není v rozporu se zákony ČR) a dej si tam všude nějaké logo/vodoznak apod.